Ziraat Bankası Traktör Kredisi 2020 Hesaplama

Tarımsal ekipman alımlarında da bankalar kredi vermektedir. Bu bankalar içinde en başta Ziraat Bankası ve Denizbank’ ı saymak mümkündür. Traktör kredisi başvurusunda bulunmak için lüzumlu olan evraklar bulunmaktadır. Koç Finans şirketi de traktör kredisi vermektedir. Kredi vadelerinin 72 aya çıkarılmasından sonrasında çiftçilerimiz derin bir nefes almıştır. Uygun tutarlarda dosya harcanması ödeyerek ve size hususi sunulan faizlerden yararlanarak kredi kullanabilirsiniz. Ek olarak maddi olarak sıkışmanız durumunda taksit ertelemesi yapılmasına da olanak bilinmektedir. Sizler için örnek kredi hesaplamaları yaptık. Traktör kredisi ile ilgili tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Traktör Kredileri 72 Aya Kadar Çıkartıldı

Bankalar traktör kredisi kampanyaları ile müşterilerinin yanında olmaktadır. Traktör alımları için kullandırılacak olan kredi Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Gözlem ve Denetimlerle İlgili olan Tebliğ‘ e dayanılarak verilmektedir. Son yıllarda mevzu ile ilgili meydana getirilen düzenlemelere bakılırsa kredi vadeleri 72 aya çıkarılmıştır. 0 km traktörlerin yanı sıra tebliğnamede ikinci el traktör alımları için kredi kullandırılması üstünde de durulmuştur. Değişken ya da durağan(durgun) faizli olarak sunulacak olan krediler ile alınacak traktörlerin eğer ikinci el ise 5 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Traktör kredileri geçmiş yıllarda 60 ay vadeli olarak kullanılmaktaydı. Tarımsal alet alınması mevzusu ile ilgili kredi veren pek fazlaca banka bulunmaktadır. Bir tek Ziraat Bankası en düşük faizli kredi veren bankalar içinde ilk sırada gelmektedir.

Traktör Kredileri 72 Aya Kadar Çıkartıldı

Traktör Kredileri 72 Aya Kadar Çıkartıldı

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası, Tarımsal Mekanizasyon kredileri ile ziraatçi müşterilerinin yanında olmaya devam etmektedir. Bitkisel, hayvansal üretim, su ürünleri üreticiliği ya da avcılığı mevzusunda gerçek ya da tüzel kişilere uygun faiz ve vade imkanları ile kredi verilmektedir. Kredi bu alanlarda kullanılmak suretiyle temin edilecek olan alet ve makine alımlarında kullanılmaktadır. Alınacak olan araç ve gereçler içinde bir tek traktörleri saymak mümkün değildir. Biçerdöver, hasat ekipmanları, balya ve silaj makineleri, süt sağma makineleri, çağrı biçme makineleri, yem karıştırma makineleri, patoz, pulluk, yemlik, suluk, süt soğutma tankları, balık bulma cihazları vb. araçlar da alınabilmektedir.

Kullandırılacak olan kredi yukarıda tek tek saydığımız ürünlerden yeni ve 2. el alımlar için kullanılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca 2000/37 sayılı tebliğname gereği verilen krediden yararlanmak için aracın Zirai Bilgilendirme Belgesi’ ne haiz olması zorunludur. Tarımsal mücadelede kullanılan araçlarda bu belgeye haiz olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Tarımsal mekanizasyon kredilerinden durağan(durgun) faizli olanlar, anlaşmalı olunan firmalardan alınacak ve antak kalma sağlandığında borcunuz bitene kadar durağan(durgun) faizli olarak kullandırılacaktır. Şu demek oluyor ki borcunuz bitene kadar yükselen faiz oranlarından etkilenmeyeceksiniz.

Kredi kullanabilmek için bankaların şartlarını yerine getirmekten ziyade bir de Bakanlar Kurulu’ nun verdiği kararlar neticesinde aramış olduğu şartları taşımanız gerekmektedir. Kullandırılacak olan kredi limitleri proforma bedelinin yüzde  75′ i kadar olacaktır. Senelik faiz oranları yüzde 5 ila 7 içinde değişmektedir. Ziraat Bankası’ nın verdiği tarımsal krediler genel olarak bakanlık ile imzalanan protokol neticesinde olsa da bankanın kredi için aramış olduğu hususi şartlar da bulunmaktadır.

Bu kapsamda kredilerden 3 başlık altında anlatmak mümkündür. Durağan(durgun) faizli, değişken faizli ve ikinci el traktör alımlarında kullandırılacak kredilerden tek tek bahsedeceğiz.

Değişken Faizli Traktör Kredileri

Bu kredi alınacak olan traktörün proforma bedelinin yüzde 75′ ine kadar kullandırılacaktır. Yeni alınan ve 0 kilometre traktörler için kullandırılacak olan bu kredinin tek bir ödeme seçeneği bulunmamaktadır. 72 ay vadeli kredinizi isterseniz yılda 1, 2 ya da 3 kez olacak şekilde ödersiniz. Şu demek oluyor ki bu durumda ödemeleriniz 3 ayda bir, 6 ayda bir ve yılda bir kere olmaktadır. Faiz oranları yıl içindeki değişimlere bakılırsa azalıp çoğalabilmektedir. Ziraat Bankası destekleme ödemesi sorgulaması yapabilir ve desteklerin ödenip ödenmediğini denetim edebilirsiniz

Durağan(durgun) Faizli Traktör Kredileri

Durağan(durgun) faizli kredilerden yararlanmanız durumunda krediye ilk başladığınız ayda geçerli olan faiz oranı üstünden kredi kullanmaya devam edeceksiniz. Durağan(durgun) faizli traktör kredisinden bir tek anlaşmalı mağazalarda satılan traktörleri alan banka müşterileri yararlanacaktır. 72 ayın sonuna kadar faiz oranlarının durağan(durgun) tutulacağı taahhüt edilmektedir. Kredi üst limiti gene alınacak olan traktörün proforma bedelinin yüzde 75′ i kadar olacaktır. 

2. El Traktörler

Ziraat Bankası ikinci el traktör alımlarına da olanak tanımaktadır. Bir tek traktörlerin yaşlarının maksimum 5 olması gerekmektedir. Traktörlerin kasko bedellerinin yüzde 75‘ i oranlarında kredi kullandırılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz durağan(durgun) ya da değişken faiz oranlarından yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz. TKDK traktör desteğini IPARD programları kapsamında için vermiyor. Bu sebeple Ziraat Bankası’ nın kredilerine başvurmanız gerekiyor.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi İçin Lüzumlu Belgeler

Tarımsal krediler için gerçek kişilerden istenen evraklar içinde;

Gerçek kişiler için;

 • T.C. kimlik belgesi
 • Bilanço ile etkinlik gösteren işletmelere ilişik son 3 aylık bilanço yada gelir tablosu
 • Ziraatçi Kayıt Belgesi
 • Teminata ilişik olan belgeler
 • Tarımsal işletme kapsamında gösterilecek olan belgeler bulunmaktadır.
Ziraat Bankası Traktör Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası Traktör Kredisi İçin Lüzumlu Belgeler

Tüzel kişiler için;

 • Vergi levhası
 • İlgili odaya kayıt belgesi
 • Ziraatçi Kayıt Belgesi
 • Tecim Sicil Gazetesi
 • Teminata ilişik belgeler
 • Tarımsal işletmeye ilişik belgeler
 • Yeni kurulan işletmeler için kuruluşa ilişik bilanço
 • Eski işletmeler için ise son 3 yıla ilişik bilanço ya da gelir tablosu
 • Tüzel kişiliği temsil eden kişinin temsile yetkili bulunduğunu gösteren belgeler gerekmektedir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafınca düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin uygulama esaslarına ilişkin tebliğ yayınlanmıştır. Tebliğe bakılırsa 2019- 2020 senesinde Ziraat Bankası ile TKK tarafınca  Zirai kredilendirme mevzusunda belge sahibi olan traktörler için yatırım dönemine ilişik kredi kullandırılacaktır. Bu krediden yararlanmak için üreticilerin bitkisel ya da hayvansal üretim (küçükbaş, büyükbaş, damızlık kanatlı ve kanatlı) yetiştiriciliklerinden bir tanesini yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda kredi kullandırılacak olan traktörlerin 8 yaş ve altında olması gerekmektedir.

Traktör Kredisi Kullanmak İçin Lüzumlu Şartlar

 • Yalnız Ziraat Bankası’ ndan değil hangi bankadan traktör kredisi çekerseniz çekin ÇKS belgenizin olması zorunludur.
 • Kredi kullanmak için sicilinizin temiz ve kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kuruma vergi borcunuz olmamalıdır.
 • Adres bilgileriniz banka tarafınca teyit edilecektir.
 • Banka tarafınca alınacak olan traktöre güvence olarak ipotek konulmaktadır. Bir tek banka lüzumlu görmüş olduğu durumlarda kefil de talep edebilmektedir.

Ziraatçi Kayıt Belgesi’ ne haiz olmak bir zorunluluktur. ÇKS kaydı yapmak için tıklayınız.

traktör-kredisi-kullanmak-için-gerekli-şartlar

Traktör kredisi kullanmak için lüzumlu şartlar

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası traktör kredisi üst limitini 0 km ya da kullanılmamış traktörler için proforma bedeline bakılırsa, 2. el traktörleri ise kasko bedellerine bakılırsa belirlemektedir. Her iki durumda da kredi üst limiti alınacak olan kredinin yüzde 75’i oranında olacaktır. Şu demek oluyor ki kalan yüzde 25′ lik dilim için peşinat ödemeniz gerekmektedir. Ziraat Bankası’ nın tarımsal mekanizasyon kredilerinin aylık faiz oranı yüzde 0,50, senelik faiz oranı ise yüzde 6′ dır. Örnek hesaplamalar ile durumu daha iyi ifade edelim.

 • 50 bin TL kredi çekmeniz durumunda 60 ay vadeli ve yılda 1 ödemeli kredi seçeneğini tercih ederseniz totalde 65 bin TL kredi ödersiniz.
 • 40 bin TL kredi çekmeniz durumunda gene 60 ay vadede yılda 1 ödemeli olarak 10 bin 400 TL taksit ödeyerek krediye haiz olabilirsiniz.
 • 30 bin TL kredinizi 12 ay ödemeli olarak kullanırsanız 39 bin TL geri ödersiniz.

Traktör Kredisi Veren Diğeri Bankalar

5 yaşını aşmayan traktör alımları için 72 aya varan vadeler ile aşağıdaki bankalardan da kredi çekebilirsiniz. Ek olarak bankalar haricinde kalan finansman kuruluşları tarafınca da traktör alımları için kredi verilmektedir.

 1. Şekerbank Traktör Kredisi
 2. Türk Ekonomi Bankası Traktör Kredisi
 3. Türk Traktör Finans
 4. Koç Finans traktör kredisi
 5. Denizbank tarımsal yatırım kredileri (Denizbank icradan satılık traktör ilanlarını inceleyebilirsiniz.)
 6. Akbank ziraat bankacılığı kredileri

72 aya varan vadeler ile bankalar ve finansman şirketleri tarafınca sunulan kredilerden yararlanarak traktör ve diğeri tarımsal ekipman alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. İkinci el alımlarında traktör taşının 5 ve altında olması gerektiğine dikkat ediniz. ÇKS belgesi olan tüm çiftçilerimiz kredilerden yararlanabilir. 2020 senesinde TKDK’ nın traktör kredisi vermeyeceğini bir kez daha hatırlatalım.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

FLO Personel Alımı (Başvuru ve Şartları)

Ayakkabı mağaza zincirlerinden FLO personel alımı 2019 senesinde da birçok şubesi için yapılacak. FLO’ya iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir