Ziraat Bankası İnek Düve Kredisi 2020 Hesaplama

Ziraat Bankası hayvansal üretim kredilerinden yararlanarak hayvancılığa başlayabilir ya da hayvancılık alanında faaliyetlerinizi büyütebilirsiniz. Cumhurbaşkanı sonucu ile yürürlüğe giren T.C Ziraat Bankası A.Ş ve Ziraat Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar 3 Ocak 2020′de Resmi Gazete‘de yayınlanmıştır. Karar Gömü ve Maliye Bakanlığınca yürütülmektedir. Ziraat Bankası bir tek inek ve düve kredisi değil hayvancılık üretim mevzularında bulunan arıcılık, kanatlı sektörü, küçükbaş hayvancılık, su ürünleri şeklinde diğeri hayvansal üretim mevzularında düşük faizle kredi imkanı sunmaktadır. Geçmiş yılları da göz önünde bulundurursak bu yıl kredi limitlerinde artış görülmektedir. 2020 ve 2023 yılı için geçerli olan düşük faizli yatırım ve işletme kredilerinden yararlanıp hayvancılığa başlayabilirsiniz.

1 ocak 2020 tarihinden itibaren çiftçilere finansman sağlamak için Ziraat Bankası tarafınca alınacak olan tarımsal kredilerin faiz oranında indirim yapılmıştır. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca meydana getirilen bu Tarımsal kredi faiz oranları senelik %12 ‘den % 9 ‘a düşürüldü.

Ziraat Bankası İnek Düve Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri beraberliğinde, çiftçilere sunulan düşük faizli kredi imkanı ile hayvancılığa başlayabilir, hayvancılık sektörlerinizi büyütebilirsiniz. Hayvansal üretim mevzularında yer edinen damızlık düve yetiştiriciliğinin kredi üst limiti 10.000.000 TL’ dir. Damızlık düve yetiştiriciliğinde kullanılacak kredinin işletme periyodu ve yatırım periyodu faiz indirimleri % 75′ tir. Uygulanabilecek en yüksek indirim oranı % 100‘ dür.

Ziraat bankasından kullanabilecek damızlık düve yetiştiriciliği kredisinden % 100 faiz indirimi şu demek oluyor ki sıfır faizden yararlanabilmek için bazı kriterler mevcuttur. Bunlar;

 1. Öncelikli bölge yatırımı: öncelikli bölge yatırımları Ziraat ve Orman bakanlığınca çıkarılan bildiri ile belirlenecektir. Damızlık düve yetiştiriciliğinin yatırım periyodu %10, işletme döneminde de %10 faiz indirimi yapılacaktır.
 2. Atıl bölge alımı: Yatırım periyodu için %10 faiz indirimi yapılacak fakat işletme periyodu için faiz indirimi uygulanmayacaktır.
 3. Yurt içinde doğan hayvan alımı/ kullanımı: Yatırım periyodu için bu şekilde bir kriter bulunmamıştır. İşletme döneminde ise krediye mevzu olan damızlığın yurt içinde doğması gereklidir. Yurt içinde doğan damızlık kullanımında işletme periyodu %10 faiz indirimi yapılacaktır.
 4. Kendi yemini üretme/ mera kullanımı: İşletme döneminde %10 faiz indirimi yapılacakken yatırım döneminde kendi yemini üretme kriteri için herhangi bir faiz indirimi belirtilmemiştir.
 5. Genç ziraatçi/ girişimci: Genç girişimcinin kriterinde 40 yaştan küçük olan çiftçiye işletme ve yatırım dönemleri olmak suretiyle yüzde 10 faiz indirimi, % 75 faiz indirimine ek olarak yansıtılacaktır.
 6. Hanım ziraatçi / girişimci: Bu kriterde hanım çiftçilere sunulan ek faiz indirimleri yer verilmiştir. Yatırım periyodu ve işletme periyodu kredileri yüzde 10 olmak suretiyle faiz indiriminden hanım çiftçiler yararlanacaktır.

Numaralı bir halde sıralanan bu maddeler hayvancılık üretim mevzularında kabul edilen; damızlık düve yetiştiriciliğinin ek faiz indirimleridir. % 100 faiz indirimi kullanabilmek için yukarıdaki kriterlerden birkaçına haiz olan çiftçilere yüzde 100 faiz indirimi yapılacaktır.

Hayvancılık Üretim Mevzuları Kredi Limitleri

 • Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği             25.000.000 TL
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliği                             10.000.000 TL
 • Büyükbaş Hayvan Besiciliği                              10.000.000 TL
 • Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği                       15.000.000 TL
 • Arıcılık                                                                   2.500.000  TL
 • Kanatlı Sektörü                                                    5.000.000  TL
 • Kanatlı Sektörü Damızlık Yetiştiriciliği          10.000.000 TL
 • Su ürünleri Sektörü                                            10.000.000 TL
 • Geleneksel (yaygın) Hayvansal Üretim          1.500.000 TL

Hayvansal üretim kredi üst limitleri yukarıdaki tabloda olduğu gibidir.

Ziraat Bankasın Damızlık Düve Yetiştiriciliği İçin Kredi Iyi mi Alınır?

Ziraat Bankası ve TKK tarafınca tarımsal üretimde düşük faizli işletme ve yatırım kredisi kullandırılmak isteyen çiftçiler krediyi alabilmek için ilk olarak 2015 sayılı kararda gösterilen kredi limitlerini yatırım ve işletme periyodu faiz indirimlerini incelemelidir. Hayvancılık sektörüne giriş yapmak yada hayvancılık sektörünü büyütmek isteyen üreticiler/çiftçiler ondan sonrasında Ziraat Bankasının şubelerine gidip detaylı data almalı, lüzumlu evraklarla bizzat müracaat etmelidir. Çiftçilerin müracaat esnasında yanlarında götürmek zorunda oldukları belgeler; kişinin gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak başvurmasına bakılırsa değişiyor.

 • Tüzel Kişilerden istenen belgeler; Ziraatçi belgesi, Tecim Sicil Gazetesi (yayınlandıysa) , oda kaydı belgesi, noterden alınacak imza sirküleri, vergi levhası, kredi için güvence belgesi, tarımsal işletmeyi belirten tapu ya da kira kontratı, son üç yıla ilişkin bilanço ve gelir tablosu yeni kurulan tüzel kişilikler için son yıla ilişkin gelir tablosu ve bilanço gereklidir.
 • Gerçek Kişilerden istenen belgeler; Kimlik belgesi, ÇKS belgesi, kredi için gösterilecek olan teminatın belgesi, son 3 yıla ilişkin gelir tablosu ve bilanço, tarımsal işletmeyi belirten belgeler (tapu belgesi, kira kontratı şeklinde)

Ziraat Bankasının 2020 senesinde Düşük Faizli Kredi kullandırılmasına ilişkin karar;

Hayvancılık Üretim Mevzuları İşletme Süreci ve Yatırım Süreci Faiz İndirimleri

Ziraat Bankası İnek Düve Kredi Hesaplaması 2020

Ziraat Bankası tarafınca kullandırılacak olan İnek Düve kredi hesaplamalarında faiz indirimleri;

 • Tarımsal kredilerin senelik faiz oranı %9, aylık faiz oranı ise 0,5’tir.
 • İşletme ve yatırım dönemleri için yapılacak olan faiz indirimi %75′ tir.

Ziraat Bankası İnek Düve Kredisi 2020

Düve kredisinde, düve adeti için 5 Bin TL, 7 Bin TL ve 10 Bin TL üstünden kredi hesaplaması aşağıdaki gibidir. Bu hesaplamalar averaj hesaplamadır. Ziraat Bankası şubelerine giderek güncel ödeme tablosunu öğrenebilirsiniz. 

 • Kredi Tutarı: 5.000 TL
 • Aylık Faiz: 0,5
 • Vade: 24
 • Aylık Taksit Tutarı: 224,32 TL

 

 • Kredi Tutarı: 7.000 TL
 • Aylık Faiz: 0,5
 • Vade: 24
 • Aylık Taksit Tutarı: 314,04 TL

 

 • Kredi Tutarı: 10.000 TL
 • Aylık Faiz: 0,5
 • Vade: 24
 • Aylık Taksit Tutarı: 448,63 TL 

Güncel düve fiyatlarını görüntülemek için tıklayınız.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Cafe Dekorasyon Örnekleri ve Fiyatları (MÜTHİŞ DİZAYN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir