Ziraat Bankası İcralık Araçlar 2020 (2. El Uygun Fiyata)

2. el araç alımlarında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi de borç ödemesi yapılmamış araçların alınmasıdır. Bankalar müşterilere destek olurken kendilerine bir güvence sunmalarını isterler ve bu teminatlar kimi süre taşıt olabilir. İpotekli araç sahipleri borçlarını  ödemediklerinde bu araçlar icra marifeti ile alınır. Bankalar da bu taşıtları uygun fiyatlara elden çıkarırlar. Ziraat Bankasının yanı sıra İş Bankası, Halk Bankası, Finansbank, Yapı Kredi, Denizbank, Vakıfbank benzer halde bankalar da araç satışı yapmaktadır.

Bankadan Iyi mi 2. El Araç Alınır?

Bankalar gerekseme kredileri, konut kredileri vb. ürünlerini talep eden müşterilerinden bazı evraklar isterler. Bu evraklardan bir tanesi gelir belgesidir. Gelir durumu uygun görülen ve kredi notu yüksek olan kişiye finansal destek sağlanmaktadır. Emekliler gelirlerinin yarısı kadar kredi ödemesi yapabilirken, maaşlı çalışanlar için bu durum değişkenlik göstermektedir. Çekilecek olan kredi miktarı, bankanın o anki faiz oranı ve seçilen vade oranı üstünden bir hesaplama yapılır. Bu hesaplama neticesinde müşteriye banka tarafınca bir ödeme planı sunulur. İşte bu ödeme planı, sizin ay ay ödemeniz gereksinim duyulan taksit tutarlarını göstermektedir. Gelir durumu kafi olmayanlar, bankalardan kredi çekmek istediklerinde kefil götürmek ya da konut, arsa, iş yeri, dükkan ve taşıt benzer halde haiz oldukları mal varlıklarını güvence olarak gösterirler.

Güvence aslına bakarsak şu manaya gelmektedir, borcun ödenmemesi durumunda satın alan ilk olarak uyarma edilir. Yalnız bu ikaza rağmen ödemez ise, güvence gösterdiği mal varlığı üstünden borcu tahsil edilir. Bankanın borcu tahsil edememesi için bu mal varlıklarını kendisi elden çıkarabilir. İşte ipotek burada devreye girmektedir. İpotekli mal varlıklarına satılamaz şerhi konulmaktadır. Banka müşterisinin borcunu tüm ikazlara rağmen ödememesi halinde bu borç ipotek gösterilen maddi varlığın elden çıkarılması yolu ile banka ödemesini alır. Güvence gösterilmiş olan taşıtlar da elden çıkarılmış olur.

Aslına bakarsak bu uygulama çok da fazla fazla mantıksız sayılmaz. Şundan dolayı şahsın borçları sürekli olarak faiz miktarından dolayı artış gösterecek. Banka bu itibarla kişinin borçlarının daha oldukça birikmesinin önüne geçerken hem de kendi borcunu tahsil etmiş oluyor. 2.el araçlara ekspertiz zorunluluğu geliyor!

Ziraat Bankası ihale ile konut, arsa, taşıt, iş yeri satışı yapmaktadır. Bu mal varlıkları borçlarını ödemeyen şahıslara aittir. Özetlemek gerekirse yapılacak olan ihalelere katılarak 2. el araç alabilirsiniz. Yapmanız gereksinim duyulan ilk iş Ziraat Bankası şubelerine giderek informasyon almaktır. Size burada araçların özellikleri, hasar kayıtları gösterilecek ve fiyat sunulacaktır. İhale yolu ile alım yapıldığından aracın fiyatı tam olarak belli değildir. Yalnız piyasa kıymeti esas alınır. Bankaya işte bu piyasa değerinin %6′ sının yatırılması gerekiyor. Fiyatlandırma eksper tarafınca yapılıyor. Bu meblağ güvence olmaktadır. Özetlemek gerekirse araç 35 bin TL ise 2 bin 100 TL güvence yatırmalısınız.

Banka tarafınca size bir sözleşme sunulacaktır. Bu sözleşmeyi onayladığınız an satış işlemleri başlamış anlama gelir. Burada akıllara şu sual gelebilir. Ben güvence bedeli yatırdım fakat ihale bana çıkmadı. Ne olacak benim ihale katılım bedelim. Bu anlamda Ziraat Bankası tüm müşterilerinin haklarını korumaktadır. Özetlemek gerekirse ihale size çıkmazsa paranız tarafınıza iade edilecektir. Yalnız taşıt ihale sonrası sizin olursa çıkacak olan noter harcamalarını sizin karşılamanız gerekiyor. İhaleyi kazanmış yalnız taşıtı almaktan vazgeçmiş iseniz ödemiş olduğunuz güvence tutarını geri alamazsınız. Ek olarak aracın plakası üstünden de bir sorgulama işlemi yaparak detayları öğrenebilirsiniz. e-devlet üstünden hasar bilgisi sorgulamak için tıklayınız.

Ziraat Bankası 2. El Araç Satışı

İhaleye girmek için T.C. kimlik belgeniz ile müracaat yapmanız kafi olmaktadır, organik olarak şahıssanız. Tüzel kişilerin ihaleye katılmaları durumunda imza sirküleri ve Tecim sicil onay belgesi gerekiyor. Şirket adına yetkiyi kullanan kişi de yetkili bulunduğunu ispatlamalıdır. İhale başvurunuzu yaptıktan sonrasında banka sistem üstünden işlem yapmış olduğundan cep telefonunuza kısa bildiri yolu ile bir gizyazı gönderiyor. Sistem üstünden aracın takibini yapabiliyor ve fiyat önerisinde bulunabiliyorsunuz.

Eğer ihale sonrası araç alımı yapmış olursanız Katma Kıymet Vergisi ödemezsiniz. Satış işlemi için herhangi bir satmaca kesilmesi söz mevzusu değil. Yalnız bu tutarı ödediğinize dair bir dekont alabiliyorsunuz. Değişik bir ilden alım da yapılabiliyor. 2.El el araç oto ekspertiz yasası bağlantısından detaylı informasyon alabilirsiniz.

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ihaleye katılabilme hakkına haizdir. Eğer ihaleye katılarak istenen bedeli yatırdıysanız şartnameyi imzalamanız gerekiyor. Dekontunuzu alır almaz ihaleye katılma hakkı elde etmiş olmuş olmuş olursunuz. İhale süresi 4 gündür. Size verilen gizyazı ile sisteme giriş yaparak sürekli olarak tutarda artış yapmak koşulu ile fiyat güncellemesi yapmalısınız. Bu 4 günün sonunda eğer araca talip olan diğeri şahıslar arasından en yüksek tutarı öneren siz olursanız ihaleyi de almış olacaksınız. Bu şekilde aracın satışının yapıldığı banka şubesine giderek aracı devralabilirsiniz.

İhaleye katılmak için lüzumlu bilgileri verdikten sonrasında şimdi araçlar üstünde bir incelemede bulunalım. Tüm araç ilanlarını bu link üstünden görebilirsiniz.

Audi A8

Bu aracın ihalesi şu an itibari ile devam etmektedir. Banka tarafınca verilen muhammen karşılık şu demek oluyor ki ihale başlangıç bedeli 250 bin  TL‘ dir. Araç 2010 model ve dizeldir. Otomatik vitesi bulunmaktadır. 25,900 bin kilometrededir. Kasa tipi sedandır. Bankaya ihale başvurusu için gittiğinizde araca %6 oran üstünden 3.090 TL güvence bedeli yatırmanız gerekiyor. Telklif planlanıyor.  Araç Ziraat Bankası Ankara Genel Müdürlük ‘ te  bulunmaktadır. Banka KDV mükellefi olmadığından sizin de vergiyi ödemenize gerek kalmayacaktır. Aracı satın alırsanız araç bedelinin yanında noterde yapılacak olan satış işlemlerinin bedelini ödemeniz gerekiyor. 

Teklif vermek ve aracı detaylı olarak incelemek için tıklayınız.

BMW X6

İhalesi nerede ise başlamayan araçlardan bir tanesidir. 2011 model, dizel ve otomatik vitestir. Kilometresi 135000’de bulunmaktadır. Arazi Suv kasadır ve beyaz renktedir. Ziraat Bankası nkara Genel Müdürlük ‘ te  bulunmaktadır. Banka tarafınca belirlenen ihale başlangıç bedeli 266.300  TL‘dir. Güvence bedeli olarak %6 oranı üstünden 15.978 güvence yatırmanız gerekiyor. Banka tarafınca belirlenmiş olan minimum artış kıymeti 500 TL’ dir. Fiyat vermek ve araç detaylarını incelemek için tıklayınız.

Mercedes – Benz 

Bu aracın da ihalesi nerede ise başlamamıştır. 2009 model ve otomatik vitestir. Araç benzinlidir. 219000 kilometrede bulunmaktadır. Rengi siyahdır. Araç İstanbul’ da Çayırbaşı Sarıyer depo’ da bulunmaktadır. Başlangıç bedeli 288 bin TL‘ dir. %6 güvence oranı üstünden hesaplandığında 17.280 TL güvence yatırmak gerekiyor. 1.6 TDI modeldir. Model detaylarını incelemek ve teklifte bulunmak için tıklayınız.

Audi 6  2.0 TDI 

2012 Model Audi 6  2.0 TDI  dizeldir. Vitesi otomatiktir. 215000 kilometrededir. Kasa tipi Sedan dır. Rengi siyahtırr. İstanbul İstanbul’ da Çayırbaşı Sarıyer depo’ da bulunmaktadır. 198. bin TL başlangıç bedelinin %6 ‘ sı oranında şu demek oluyor ki 11.880 TL güvence ödenmesi gerekmektedir. Fiyat vermek ve aracı detaylı olarak incelemek için tıklayınız.

Kamyon, transporter ve diğeri araçların ilanları için tıklayınız.

Siz de Ziraat Bankası ihalelerine katılarak ve araç için hesaplanmış olan muhammen bedeli ödeyiniz. Sistem üstünden fiyat artışı yaparak araç sahibi olabilir ve satışa çıkan 2. el araçları piyasa değerlerinin altında satın alabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası kurum ve bankacılık sektöründe faaliyete geçiş döneminden bu güne kadar tüm müşterilerinin acil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir