Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020

Ziraat Bankası yada diğeri bankalardan alınacak Hayvancılık kredisi hangi alanlarda kullanılabilir? ÇKS (Ziraatçi Kayıt Sistemi) üyeliği olmayanlar hayvan kredisi kullanabilirler mi? Hayvancılık kredisi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı içeriğimiz de.. Ülkemizin en büyük bankası olan Ziraat Bankası ana etkinlik alanı olan Türk tarımını destekleme mevzusunda üzerine düşeni yaparak çiftçilerimize uygun kredi faizleri ile destek sağlamaktadır. Bilhassa vatanımızda hayvancılığın gelişmesi, hem kendi kendine yeter hale gelmesi hem de üretim fazlasını dış pazarlara ihraç edilebilmesi için Ziraat Bankası hayvancılığın derhal her alanı ile ilgili indirimli faizli kredi imkanı sunmaktadır.  Eğer ilk kez hayvancılık ile uğraşacaksanız yada mevcut tesisinizin kapasitesini arttırmak istiyorsanız en uygun koşullardaki krediyi Ziraat Bankasında bulacaksınızdır.

30 Bin Lira Hayvancılık Hibesi

Hayvancılık yapmak isteyenlere her yıl verilen ve tamamı geri ödemesiz olan bu destekten iyi mi yararlanılır. Bilinmiş olduğu suretiyle Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca her yıl Genç Ziraatçi projesi kapsamında belirlenen hayvan türleri için 30 bin lira affetme verilmektedir. Bu affetme ile isteyenler inek, koyun, arı, benzer şekilde hayvan alımı yapabilirler. Koyun ve İnek yetiştiriciliği yapmak isteyenlere bu affetme kapsamında TİGEM tarafınca direkt olarak hayvan gönderilmektedir. Arıcılık yada diğeri kanatlı hayvan yetiştiriciliği için ise bu affetme nakit olarak ödenmektedir. Sizde bu imkandan yararlanmak istiyorsanız Genç Ziraatçi Affetme Programına kayıt yaptırabilirsiniz.

Ziraat Bankası hayvan kredisi geri ödeme planı linkinde aldığınız kredinin hangi taksitlerle geri ödeneceğini sorgulayabilirsiniz.

Hayvancılık İçin Faizsiz Kredi

Ülkemizdeki hayvan yetiştiriciliğinin artırılması ve et mevzusunda dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmak adına bir oldukca devlet teşviki bulunmaktadır. Bunlardan son yıllarda en oldukca rağbet göreni ise yukarıda belirttiğimiz 30 bin lira affetme uygulamasıdır. Bunun ile birlikte Ziraat Kredi Kooperatifleri ve bazı bankalar tarafınca faizsiz yada oldukca düşük faizli uzun vadeli olarak hayvancılık kredileri verilmektedir. Bu krediler ile hayvan alımı yapabileceğiniz benzer şekilde isterseniz barınak yapımı, arazi alımı yada lüzumlu ekipman alımlarını karşılayabilirsiniz. Küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık yada su ürünleri türünden istediğiniz hayvan yetiştiriciliği için bu tür kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

hayvan-alım-kredisi

Hayvan Alım Kredisi

Ziraat Bankası Hayvan Alımı Kredisi

Bankanın vermiş olduğu hayvancılık kredisi kapsamında Hayvancılık için lüzumlu hayvan alımlarını yapabilirsiniz. Düşük faiz oranı, uzun vade imkanı ve dönemsel ödeme kolaylığı ile bu krediyi rahatça ödeyebilirsiniz. Kullanacağınız Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi yatırım kategorisi ile besi hayvancılığı, damızlık hayvancılık, kanatlı hayvancılık yada arı yetiştiricilik yapabilirsiniz. Verilen bu kredi imkanı ile belirttiğimiz türden hayvanların alımlarını rahatça karşılayabilirsiniz. Bankanın aynı kredi imkanı ile işletmenizin gereksinim duyan diğeri ürünlerin alımını yapmanız sağlanmaktadır. Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi imkanları ile alımını yapabileceğiniz ürünlerin neler bulunduğunu özetlemek gerekirse hatırlatmak isterim.

 • Bu kredi imkanı ile yetiştirmek istediğiniz hayvanların alımını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yem alımı yapabilir
 • İşletmenizin gereksinim duyan makine, ekipman ve aletlerin alımını yapabilir,
 • Yakıt giderlerini finanse edebilirsiniz.
 • Yetiştireceğiniz hayvanlar için lüzumlu ahır yapabilir,
 • Süt soğutma tankı, süt sağım üniteleri alabilirsiniz.
 • Hayvan yetiştiriciliği yapmak istediğiniz arazi alımı için bu kredi imkanında da yararlanabilirsiniz.
 • Ek olarak bu kredi imkanı ile kira ve sigorta benzer şekilde giderlerinizi karşılayabilirsiniz

Ziraat Bankası Hayvancılık kredisi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin banka şubelerinden müracaat yapmaları gerekmektedir. Müracaat esnasında sizlerden yanınızda olması istenilen belgelerin neler bulunduğunu hatırlatmak isterim.

 • Nüfus cüzdanı
 • Ziraatçi Belgesi (ÇKS Belgesi)
 • Tarımsal İşletmesini teşvik edici belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlar ile ilgili belgeler

Sizde Hayvancılık alanın da Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi imkanlarından yararlanarak hayvan yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Naturel olarak bankadan kredi alabilmek için bankanın şartlarını taşımanız gerekiyor. Devletin vatanımızda hayvancılığı geliştirme amacından dolayı hayvancılık alanında pek oldukca affetme ve faiz indirimli kredi imkanı bulunmaktadır. Bilhassa kayıtlı bir hayvansal üretiminiz var ise (et üretimi, süt üretimi, damızlık hayvan üretimi, kümes hayvancılığı, yumurta üretimi, su ürünleri ve arıcılık faaliyetleri benzer şekilde) bunu geliştirip çağıl bir tesis haline dönüştürmek için pek oldukca affetme teşvik kredisi bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun IPARD fonu ile verdiği %70’e varan hibeler,
 2. Kalkınma Ajanslarının elde etmiş olduğu Affetme, teşvik ve Faiz indirimli krediler,
 3. KOSGEB tarafınca sağlanan proje bazlı destek sunar
 4. Ziraat Bankasının verdiği faiz indirimli krediler,
 5. Genç Çiftçilere 30.000 TL Affetme Kredi

Ziraat bankasının çiftçilerimize sunmuş olduğu finansman imkanları şunlardır;

 • Ziraat Bankası Damızlık Süt Sığırcılığı Kredileri,
 • Büyükbaş Süt Hayvancılığı,
 • Küçükbaş Süt Hayvancılığı finansmanı,
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliği finansmanı,
 • Damızlık Etçi Sığır Yetiştiriciliği finansmanı,
 • Büyükbaş Besicilik kredisi,
 • Küçükbaş Besicilik kredileri
 • Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği finansmanı,
 • Arıcılık Kredileri,
 • Safkan At Yetiştiriciliği Kredileri,

Hangi İşletmeler Faydalanabilir?

Damızlık Süt Sığırcılığı, Büyükbaş Süt Sığırcılığı, Damızlık Etçi Sığır ve Büyükbaş Besicilik kredisinden yararlanmak isteyen işletmeler minimum 10 baş hayvan kapasiteli işletme oluşturmak yada mevcud işletmelerini 10 baş ve üstü için geliştirmek zorundadırlar.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği için kredi kullanmak isteyen işletmeler minimum 50 baş ve üstü kapasiteye haiz yada mevcud işletmelerini 50 ve üstü kapasiteye çıkarabilmek için krediden faydalanabilirler.

Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisinden yararlanmak isteyen işletmeler koyun için minimum 50, keçi için (Saanen, Kilis, Damascus, Ankara ve Kıl keçisi) ise minimum 25 baş ve üstü kapasiteye haiz işletme kurmalı yada mevcud işletmesini bu seviyeye çıkartabilmelidir.

Küçükbaş Besicilik Kredisi için kurulacak işletmenin minimum 100 baş ve üstü kapasitede olması gerekmektedir.
Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredisi için etlik ve yumurta tavuğu için minimum 10.000, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce ülkemiz için geliştirilmiş hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 tane, Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 tane, Damızlık kaz, ördek yada bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 tane, Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde minimum 100 tane ve üstü kapasiteye haiz işletme oluşturmak / var olanı geliştirmek gerekmektedir.

Küçükbaş finansmanı

Arıcılık Kredisinden yararlanmak isteyen işletmeler minimum kayıtlı 50 tane arılı kovan ile üretim gerçekleştiren bir işletme kurmaları gerekmektedir.

Kredi Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Ziraat Bankasından sağlanan hayvancılık kredileri belirli alanlarda kullanılabiliyor. Bunlar;

 • Uygun koşulları elde eden hayvan alımları (kayıtlı, belgeli hayvanlar)
 • Barınak yapımı ve tadilatı,
 • Süt sağım ünitesi alımı ve süt soğutma tankı tedariki
 • Yem hazırlama ünitesi alımı
 • Balya makinesi, çağrı biçme makinesi ve silaj makinesi alımı
 • Gübre yönetimiyle ilgili altyapı ve alet/ekipman alımı
 • Kendi elektrik gereksinimlerini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmek için lüzumlu olan tesis ve alet/ekipmanların alımı
 • Gezgin arıcılık yapanlara işçilik dâhil arı nakliye giderleri
 • Ana arı işletmeleri için; şeker, temel petek, kek alımı ile ana arı üretim malzemeleri alımı
 • Bombus arısı üretimine yönelik gereksinim duyulan (polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi benzer şekilde ) işletme giderleri
 • Arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan (boş), bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı
 • 200 tane ve daha oldukca sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık gerçekleştiren üreticiler için üreteç, güneş enerji sistemi, arıcı barakası yada karavan alımı
 • 100 tane ve daha oldukca sayıda arılı kovana haiz ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için üreteç, güneş enerji sistemi, minimum 1.000 tane çiftleştirme kovanı/kutusu alımı ile arıcı barakası/ arıcı karavanı alımı

Güvence Lüzumlu midir?

Her finans kurumunda olduğu benzer şekilde kamu bankası olan Ziraat Bankası da kullandırdığı krediler için güvence istemektedir. Eğer direk kendi başınıza bir ziraat ve hayvancılık kredisine başvurduysanız kredi miktarına nazaran çeşitli teminatlar istenilecektir. Bankalar güvence olarak paraya çevrilebilme oranı yüksek olan, ev, arsa, tarla benzer şekilde gayrimenkulleri tercih etmektedir. Eğer kayıtlı bir işletmeniz var ise bu da güvence olarak kabul edilmektedir.

Bankanın güvence isteyip istememesi, kredi verip vermemesi bankaya bağlıdır. Hayvan kredisi veren bankalar hakkında informasyon alabilir ve bu bankalara giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Şartları Nedir?

Eğer sermayesiz iş oluşturmak istiyor ve bunun için finansmana gereksinim duyuyorsanız öncelikli olarak KOSGEB, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kalkınma Ajansları ve Ziraat ve Orman Bakanlığının affetme destek ve fonlarını ne olursa olsun inceleyiniz. Eğer hayvancılık hayata geçirmeye elverişli bir araziniz var ise ve diğeri şartları taşıyor iseniz bazı kuruluşlardan destek alabilirsiniz. Net bilgiyi kuruluşların sitelerinden öğrenebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Paraf Esnaf Kart Başvurusu ve Avantajları

Paraf Esnaf Kart başvurusu ve avantajları.. Tüm sıkıntılı dönemlerinde esnaf ve KOBİ ‘lere desteğini gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir