Ziraat Bankası Dövize Endeksli Kredi / Spot Dövize Endeksli Kredi

Ziraat Bankası Dövize Endeksli Kredi / Spot Dövize Endeksli Kredi

Pek oldukca bankada bulunan spot kredi türü, geri ödeme mevzusunda müşterilere kolaylık sağlamaktadır. Spot kredilerde, vade süresi bitene kadar kredi ile ilgili koşullar durağan(durgun) tutulur. Bir başka deyişle faiz oranı, ödeme tutarı vade süresi süresince sabittir. Ülke içinde oluşan tehlikeli sonuç ekonomik gelişmeler, enflasyon oranları ya da faiz oranlarındaki değişimler, krediyi etkilemez. İçerisinde spot kredi kelimesi geçmese bile, bankalardan sağlanan pek oldukca kredi türü bu şekildedir. Spot kredileri yardımıyla, işletmelerin kısa süreli nakit gereksinimleri derhal giderilebilmektedir. Spot kredileri ve dövi endeksli spot kredi avantajları yardımıyla, alınan kredilerin geri ödenmesi de işletmelere büyük bir yük olmaktan çıkmaktadır. Ziraat Bankası ise bu mevzuda müşterilerine en eli bol teklifleri sunan bankalardan biridir.

Ziraat Bankası’nın Dövize Endeksli Spot Kredisinin Müşterilere Sağlamış olduğu Avantajlar

Ziraat Bankası, döviz endeksli ya da döviz şeklinde gelirlerini temin eden müşterilerine ve işletmelere Döviz Endeksli Spot Kredisi hizmeti sağlamaktadır. Ziraat Bankası’nı öteki bankalardan ayıran avantaj ise, ihracat taahhütnamesi beyan zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Ziraat Bankası, bu kredi türünde kredi hesaplamalarını döviz kuru endeksine nazaran gerçekleştirmektedir. Öteki bankalarda vade süresi maksimum 3 ay iken, Ziraat Bankası bu süreyi 6 aya kadar uzatmaktadır. İşletmelere banka üstünde Spot Kredi Borçlu Cari hesabı açılır ve Dövize Endeksli Mevduat Hesabı 6 aya kadar vadelendirilir. Krediden yararlanmak için işletmelerin gelecek dönemde yapacakları ihracat işlemlerini güvence olarak göstermeleri gerekmemektedir. Ek olarak, kredinin kullanım ve kaldırılması için Döviz Alım Belgesi ya da Döviz Satım Belgesi’nin düzenlenmesi istenmemektedir. Ziraat Bankası yardımıyla, kredi ihtiyacı anında giderilebilmektedir.

Ziraat Bankası’nın Dövize Endeksli Spot Kredisi’ne Iyi mi Başvurulur?

Ziraat Bankası’nın pek oldukca açıdan avantaj sunan Dövize Endeksli Spot Kredisi’nden yararlanmak için en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurulması gerekmektedir. Şubeye uğrayacak zaman bulamayanlar ya da sıra beklemek istemeyenler, müracaat için web bankacılığını da kullanabilirler sadece müracaat onaylandığı takdirde belgelerin bizzat şubeye teslim edilmesi gerekmektedir. İnternet sitesi üstünde, kredi ile ilgili daha detaylı bilgiler de yayınlanmıştır. Başvurular, oldukca kısa bir sürede gerçekleştirilebilir.
Ziraat Bankası, kredi başvurusu onaylanan müşterilerinden işletmelerine ilişik maşi durumları gösteren belgeleri talep edebilir. Kredinin faiz oranları, kredinin kullanılacağı dönemdeki döviz faiz oranları baz alınarak belirlenmektedir. Spot Kredisi olduğundan, ilerleyen dönemlerde döviz faizlerinde artış oluşsa da, kredi sahibi belirlenen faiz oranı ile geri ödemelerini halletmeye devam eder.

ilginizi çekebilir

Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!

Yaz aylarının gelmesi ile küçükbaş hayvan sahiplerinin çilesi de başladı desek yalan olmaz sanırım. Bizzat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir