Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri (Cepten Sorgulama)

Ziraat Bankası tarafınca çiftçilerimize 2020’de de destekleme ödemesi yapılacaktır. Ödemeler hem ziraat  hemde hayvancılık alanında ödenmektedir. ÇKS kaydı bulunan nerede ise tüm çiftçilerin Ziraat Bankasında hesapları mevcuttur. Ödemeler bu hesaplara yatırılmaktadır. Bununla beraber ziraatçi kardeşlerimizin Ziraat’ten aldıkları başak kart hesaplarına da ödeme yapılabiliyor iken asla kartı olmayanların T.C Kimlik numaralarına para yatırılmaktadır. Ziraat Bankası destekleme ödemeleri sorgulamasını ise ister Şubeden ister cep telefonunuzdan sorgulayabilirsiniz. Ziraat Bankası tarafınca çiftçiye destek ödemeleri kapsamında buzağı desteğinin 2020 yılı ödemeleri gerçekleşmiştir. Destek sorgulamasının iyi mi yapılacağına ilişkin detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Destekleme Almak İçin Şartlar Nedir?

 1. Çiftçinin üretim yapıyor olması, (Tarlası, bağları, bahçesi yada ağılı olması yetmez)
 2. ÇKS kaydının olması ve güncellenmiş olması,
 3. Müracaat tarihlerinde başvurmuş olması,
 4. Müdürlüklerin talep etmiş olduğu diğeri şartları taşıyor olması gerekir.

Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Ödemeler müracaat meydana getirilen yıl içinde değil bir sonraki yılda yapılmaktadır. Ödeme tarihleri başvurunun nevine nazaran değişiklik gösterir. Şuan meydana getirilen başvurunun sonucunda 1 ay sonrasında para almak mümkün değildir. Genel olarak bayram dönemlerinden ilkin hem Ramazan Bayramında hemde kurban bayramı öncesinde desteklemeler yatırılır. Naturel olarak ne zaman ödenip ödenmeyeceği en net olarak Ziraat şubelerinden öğrenilebilir.

Eğer ÇKS kaydınız yok ise hiçbir şekilde destekleme alamazsınız. ÇKS’niz yok ise yaptırmanız, var ise güncellemeniz gerekir. ÇKS Belgesi için lüzumlu bazı evraklar bulunmaktadır. Evraklara bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tarımsal Destek Ödemeleri 27 Mart Güncel

Ziraat destekleri, Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasına nazaran 27 Mart Cuma günü saat 18:00′da yapılacaktır. Destek ödemeleri üreticilerin T.C kimlik numarası son hanesine nazaran yapılacaktır. Bakanlık tarafınca üreticilere verilen tarımsal destek sunar toplamda 1 milyar 881 milyon 426 bin TL’dir. Tarımsal destek mevzu ve miktarları;

 • 1.145 milyar TL MAZOT GÜBRE DESTEĞİ
 • 580 milyon TL ANAÇ KOYUN-KEÇİ DESTEĞİ
 • 120 milyon TL HUBUBAT- BAKLAGİL DESTEĞİ
 • 20 milyon TL DANE MISIR DESTEĞİ
 • 16.2 milyon TL HAYVAN HASTALIK TAZMİNATI
 • 226 bin TL TİFTİK KEÇİ İLAVE DESTEĞİ

Kimlere Destekleme Verilir?

Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görmüş olduğu 5 ana kategori halinde ödeme yapılır. Çiftçinin Ziraat’ten para alabilmesi için aşağıda yer almakta olan tarımsal faaliyetlerden herhangi biri ile uğraşması gerekir. Köyde ikamet eden kişi ÇKS belgesi olsa da, destekleme ödemesi alamaz. Verilen sektörler şunlardır;

 • Alana nazaran meydana getirilen desteklemeler, (ekilen ürünün türüne ve kullanılan makine ve techizata nazaran ziraat ödeme yapmaktadır.) Alan bazlı ödemeler kategorisinde fındık üretimi, iyi ziraat desteği, toprak analizi için, organik ziraat yapanlar için, gübre ve çiftçiye ucuz mazot elde eden destekleme yer verilmiştir.  Hükumetin mazotun yarısı bizlerden kampanyası bu paranın içinde yer alır.
 • Biyoteknik mücadelede yada biyolojik savaşım için yapılanlar, (Bu kategori kapalı alanda ve açık alanda olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır.)
 • Fark ödemeleri; Daha oldukca ekilen ürüne nazaran ödenmektedir. Mısır, Ayçiçeği, pamuk, buğday ve arpa, yaş çay, fasulye, konala, ispir, zeytin benzer halde bakliyat ve gıdalar için Ziraat Bankasınca kilogram başına para ödenir.
 • Büyükbaş, küçükbaş yada diğeri hayvancılık desteklemeleri (arıcılık, su ürünleri, koyun ve keçi yetiştiriciliği, besi ve süt amaçlı büyükbaş hayvan yetiştirme, buzağı başına ödeme, ipek böceği ve tiftik üretimi benzer halde tüm hayvancılık kategorisine yatırılan ödemedir. Halk içinde süt parası olarak bilinmektedir. Hayvan başına durağan(durgun) bir para yatırılırken, aşı, pişmemiş süt değerlendirme, çoban parası benzer halde ödemeleri de kapsamaktadır. Sertifikalı sürü yöneticisi tutan çiftçiler çoban içinde yılda 5.000 TL. para alırlar.)
 • Yukarıda ki 4 kategoriye girmeyen diğeri tarımsal işler için verilen ödemeler (hiçbir kategoride yer almayan ve hükumetin genel olarak fazladan olarak çiftçilere yatırdığı paralardır.)

Destekleme Ödemeleri Başladı 20 Mart 2020

Ziraat Bakanı Bekir Pakdemirli 20 Mart 2020 tarihinde Tarımsal desteklemelerin ödemelerinin yapılacağını duyurdu. 2020 senesinde ödemeler başladı ve tarımsal destek kapsamında üreticilere Mart 2020 zamanı itibariyle toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını deklare etti.

Bakan Bekir Pakdemirli, yapılacak tarımsal destekleme ödemelerin kalemlerini deklare etti.

 • Alan bazlı fındık desteği
 • Mazot ve gübre desteği
 • küçük aile işletmelerine
 • Dane mısır
 • Hububat baklagil
 • Yaş çay prim
 • Sertifikalı tohum üretimi
 • Biyolojik ve biyoteknik savaşım
 • Kırsal kalkınma
 • Ziraat sigortaları olmak suretiyle ülke genelindeki tüm üreticilerin hesaplarına toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını deklare etti.

Buna nazaran 20 Mart 2020 zamanı itibariyle yapılacak olan miktarlar ise;

 • Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
 • Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
 • Dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira,
 • Hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme yapılacak.
 • Tarımsal destekleme ödemeleri çiftçilerin TC kimlik numarasının son hanesine nazaran Ziraat bankası ziraatçi hesaplarına aktarılacak.

TC kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart, “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 03 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 zamanı, saat 18.00 itibariyle ödeme yapacağız

20.03.2020tek seferde, saat 18.00 itibariyle de yapılacak olan destekleme ödemeleri ise;

 • Yaş çay primi için 183 milyon lira,
 • Sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
 • Biyolojik ve biyoteknik savaşım için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
 • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
 • Ziraat sigortaları için 201 milyon lira oldu.

Böylece üreticilerimize toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapılacak.

Destekleme Ödemesi İçin Nereye, Iyi mi Müracaat Yapılır?

Başvurular çiftçinin en yakınında ve bağlı bulunmuş olduğu Ziraat ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine şahsen yada kanunu temsilci ile yapılabilmektedir. Her yıl ÇKS belgesini yenileyen ziraatçi bu esnada ürettiği ürünler ve bakmış olduğu hayvanlar için destekleme başvurusu yapmaktadır.

Ziraat daima olduğu benzer halde çiftçimizin yanında! Bu yıl gene devlet destekli hayvan kredisi vermektedir. Haberiniz olsun!

DESTEKLEME TÜRÜ ZİRAAT’E YATAN BAŞVURU TARİHLERİ NEREYE BAŞVURULUR
4 ay ve üstü buzağı Tane başı 350 TL. Mayıs ve Ağustos Ayları Içinde Her Yıl Müracaat Yapılır İl İlçe  Ziraat ve Orman Müdürlüğü
Soykütüğüne kayıtlı buzağı Tane başı 500 TL. Damızlık sığır yetiştiricileri birliği ve üye yetiştirici birlikleri
Döl kontrollü boğa yavrusu İlaveten 50 TL.
Anaç manda Manda başı 250 tl. Genel olarak Kasım ve Aralık ayında başvurulur İl ilçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri
Soy kütüğüne kayıtlı manda 400 TL. Birliklere üye olanlar birliğe başvurur.
Malak Malak başına 150 TL. 1 Dönem Kasım Aralık Ayı
2. Dönem Haziran Temmuz Ayı
İl ilçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri
Soykütüğü malak 400 TL. Birliklere üye olanlar birliğe başvurur.
Adam sığır besi desteği 250 Tl. Hayvan başı Her senenin Ocak ayına kadar müracaat yapılabilir Kırmızı et üreticileri birliğine başvurulur
Arılı kovan Kovan başı 10 TL. Temmuz ayına kadar başvurulur Arı yetiştirici birliklerine
Ana arı 15 TL.
Damızlık ana arı 40 TL.
Damızlık koyun keçi parası Keçi koyun başına 25 TL. Eylül ve Kasım ayları arası Damızlık keçi koyun birliklerine
Süt parası değişkendir. Her ay pişmemiş süt satım belgesini takip eden ay içinde birliklere teslim edilir Bağlı olunan birliğe teslim edilir
Çoban parası Senelik 5 Bin TL. Haziran ayı ile yıl sonuna kadar İl ilçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri

Yukarıda yer edinen çizelgede, ne zaman müracaat yapıldığı, kimlere para ödendiği, kaç para verildiği belirtilmiştir. Bu cetvel genelleme olup aslolan müracaat ve ödeme tarihleri Bakanlıkça belirlenir. Yalnız genel olarak bugüne dek tarihler bu şekilde olmuştur.

Ödeme takvimi

Ziraat Bankasına Paralar Ne Zaman Yatıyor?

Banka internet sayfasında yer edinen destekleme duyuruları bölümünden etken durumdaki ödemenin yapılacağı tarihleri belirtmektedir. Ödemeler çiftçinin T.C. kimlik numarası ve Vergi kimlik numarasının ilgili hanesine nazaran yapılmaktadır. Örnek olarak şuan güncel ödeme takvimine nazaran dane mısır, fındık ve hububat ödemeleri aşağıda belirtilen gruplamaya nazaran yatırılacaktır.

TCKN SON HANESİ VKN SON HANESİ PARANIN ZİRAAT BANKASINA YATACAĞI TARİH
0 – 2 0 – 1 – 2 – 3 – 5 – 7-9  20 MART 2020/ 27 MART 2020
4 4 – 6 3 NİSAN 2020
6-8 8 10 NİSAN 2020

Çiftçinin T.C. Kimlik numarasının son hanesi ile birlikte Vergi kimlik numarasının son hanesi de sınıflandırmaya dahil olur. Örnek olarak Tc. Kimlik nosunun son hanesi 0 olan bir tek vergi kimlik numarasının son hanesi 4 olan bir yurttaş 2. grupta parasını alabilir. İnternet üstünden Ziraat Bankası mobil kullanan yada web bankacılığı kullanan vatandaşlar hesaplarına girerek online işlemler menüsünden çevrimiçi destekleme ödemeleri sorgulama işlemi yapabilirler.

Cep Telefonundan Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Eğer cep telefonunuzdan paranın yatıp yatmadığını öğrenmek istiyor iseniz, Ziraat Android yada Ziraat IOS uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Cep telefonunuzun interet tarayıcısından bankanın sitesine giriş yaparak da sorgulayabilirsiniz. Bu uygulamaların hesap özeti bölümlerinden sorgulama yapabilirsiniz. Devlet Destekleri sayfamızı takip edebilirsiniz.

Mevzu hakkında ki en net bilgileri Ziraat Bankası internet adresinden öğrenebilirsiniz. Çiftçilerimiz için 2020 senesinde ayrılan bütçe 16,1 milyar TL’ dir. 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

ING Bank İndirimli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredileri, nakit ihtiyaçlarınızdan kişisel ihtiyaçlarınıza, eğitim masraflarınızdan konut ya da vasıta ihtiyaçlarınıza kadar her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir