Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Zimmet sorgulama Sıhhat Bakanlığı’na bağlı bulunan sıhhat çalışanının atanma durumları ve atama edildikleri bölgeler hakkında informasyon edinilmesi işlemidir. Zimmet sorgulama sayfasına ulaşıldığında sıhhat çalışanı hakkında çeşitli bilgiler görüntülenir.

Zimmet Sorgulama İle Erişilen Bilgiler

Zimmet sorgulamayla erişilen bilgiler şunlardır:

 • Hekim ve öteki sıhhat çalışanının vazife bölgeleri,
 • Sıhhat Bakanlığı bünyesindeki personelin durumları hakkında informasyon,
 • Zimmet durumu sorgulama hizmetlerine ulaşılabilir.

Tüm bu bilgilerin tek bir sayfada yer alması informasyon edinmek isteyen kişiye kolaylık sağlamaktadır. Zimmet sorgulama eski sistemin dezavantajlarını ortadan kaldıran son olarak teknolojik gelişmelerin ışığında oluşturulmuş bir yazılım sistemidir.

Zimmet Sorgulamasını Meydana getiren Personel

Zimmet araştırmasını yapabilen personel grupları şunlardır:

 • Hekim,
 • Sıhhat Bakanlığı bünyesinde çalışan personel,
 • Hekim dışındaki öteki sıhhat personelidir.

Bu araştırma esnasında ‘’Personel Vazife Yeri ve Hizmet Durumu’’ ekranı açıldığında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim mevzu, informasyon girişi yapılacak kimliğin eski mi yeni mi bulunduğunun sisteme tanıtılmasıdır. Bu informasyon girişi bilgisayara yapıldıktan sonrasında araştırma meydana getiren personel atama ve atama işlemleri hakkında informasyon sahibi olur.

Zimmet Durumu Sorgulama İle Erişilen Bilgiler

Zimmet durumu sorgulamayla edinilen bilgiler şunlardır:

 • Personelin atamasının nereye yapıldığı,
 • Atamaların yapıldığı şehirler ve kurumlara ilişkin bilgiler,
 • Zimmet durumları,
 • Atama ve özlük işlemleridir.

Daha önceleri bu işlem için ‘’Vazife Yeri Sorgulama Sayfası’’ kullanılıyordu. Fakat gelişen teknoloji ile bu sayfada güncellendi. Böylece Zimmet Durumu Sorgulama Sayfası ve Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi detayları bir arada harmanlanarak zimmet sorgulaması sayfası oluşturuldu. Bu işlem yardımıyla bilgilere kolay ve kısa zamanda ulaşılır oldu.

Zimmete Düşme

Zimmete düşme denildiği vakit, Sıhhat Bakanlığı bünyesinde vazife meydana getiren personel ilişkin atama bilgilerinin belli olması ve bunu takip eden vakit diliminde web ortamına girilmesi kast edilir.

Bazen zimmet sorgulama yapılırken, araştırmayı meydana getiren şahıs atandığı yeri göremeyebilir. Bu durumda bilgiler hemen hemen sisteme girilmemiş anlama gelir. Birkaç gün bekleyip sonrasında yeniden zimmet sorgulama işleminin yapılması önerilir. Kimi zaman yoğunluk sebebiyle bilgilerin sisteme girişinin yapılması birkaç gün gerektirebiliyor. Kimi zaman de vazife yerlerine yollanan yazıların değişik tarihlerde gönderilmesi ve buna bağlı olarak değişik zamanlarda sisteme girişinin yapılması da bu aksamaya sebep olabiliyor.

Fakat kimi zaman de sistemde bilgilerin görülmemesinin sebebi personele ilişkin kimlik bilgilerinin sistem üstünde güncellenmemiş olması olabilir. Bu durumda da arama yapmak isteyen personelin nüfus cüzdanı ile beraber İl Sıhhat Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması ve kimlik bilgilerini güncelleştirmesi gerekir. Bu işlemden sonrasında zimmet sorgulama bilgilerine kolayca erişilebilir.

Zimmet Sorgulama Aşamaları

Zimmet sorgulama basamakları şunlardır:

 • Ilk olarak https://www.saglik.gov.tr adresinde yer edinen Sıhhat bakanlığı resmi internet sayfasına girilir.
 • Oluşturulan sayfadan TC Kimlik No.su ile kimlik doğrulama işlemleri yapılır.
 • Eğer ekranda ‘’Dikkat! Emek verme durumu bilginize erişilemedi’’ yazısı çıkarsa, birkaç gün bekleyip, sisteme giriş yapılmalı ve yeniden sorgulama yapılmalıdır. Ya da yukarıda belirtildiği şeklinde kimlik cüzdanı ile İl Sıhhat Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmalıdır. Müracaat sonrası zimmet sorgulama işlemi yapılabilir.
 • Atama detayları görünüyorsa, zimmet sorgulaması meydana getiren çalışanın hangi birime atanmış olduğu bilgisi, kutucuk üstünden ekranda görülebilir.

Bu hizmetten yaralanmak için ek bir gizyazı, kullanıcı adı ya da e-devlet şifresi alınmasına gerek kalmamıştır. Sistem direkt Sıhhat Bakanlığı’na bağlı olarak düzenlenmiştir. Sorgulama meydana getiren kişinin TC Kimlik numarası ve kimlik detayları yeterlidir.

2019 yılı itibariyle de Sıhhat Bakanlığı personeline ilişkin tüm bilgiler en güncel haliyle Zimmet sorgulama sayfasından rahatça görüntülenebiliyor.

ilginizi çekebilir

TIR, Kamyon Gibi Ağır Vasıta Alacaklara Kredi Veren Bankalar

Ticari yaşam bir tek dükkan yada herhangi bir sektöre ilişik ürün üretimi ile sınırı olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir