Yumurta veya Et Tavuğu Hangisi Daha Kazançlı? (GÜNCEL)

Kanatlı yetiştiriciliği yapmak mi istiyorsunuz? Bu anlamda bir tavuk çiftliği kurarak faaliyete başlayabilirsiniz. Aylık getirisi ve kazancı yüksek işler içinde yer edinen tavukçuluk ile yüksek meblağlarda kar marjı elde edebilirsiniz. Yalnız çiftlik oluşturmak maliyetli ve yatırım gerektiren bir iştir. Sizler için içeriğimizde örnek hesaplamalara yer vereceğiz. Çiftliğin iyi mi kurulacağını, et mi yumurta mı satmanın daha karlı olacağını hep birlikte inceleyelim.

Tavuk Çiftliği Iyi mi Kurulur?

Tavuk çiftliği oluşturmak son zamanların en popüler işleri içinde yer almıştır. Organik tabirinin yaygın olmasından beri bir tek tavuk eti değil çiftlik yumurtalarının da tutarları artmıştır. Sıfırdan bir çiftlik oluşturmak oldukça zor olacaktır. Bu anlamda danışmanlık hizmeti alabileceğiniz ve sıfırdan kurulumu tamamlayacak olan pek oldukca şirket bulunmaktadır. Yalnız hem oldukca maliyetli, hem de belirli prosedürleri bununla birlikte getiren bir iş olduğundan dolayı girişimcilerin bir iş planı dahilinde bu işe başlamaları gerekmektedir. Yalnız iş planından evvel dikkat edilmesi gereksinim duyulan bir mevzu var ki o da işin proje aşaması. Köyde tavuk yetiştirmek isteyenler için tavsiyelerimizi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

tavuk-çiftliği-kurmak

Tavuk çiftliği oluşturmak

Çiftlik oluşturmak isteyenlerin yapmaları gereksinim duyulan ilk şey ilkin bir proje hazırlamalıdır. Kurulacak olan bu işletmenin merada mı yoksa çiftlikte mi olduğu da önem arz etmektedir. Merada tavukçuluk faaliyetleri yapılması demek salma tavukçuluk yapmak anlama gelir. Bu sebeple bir çiftliğe bakılırsa maliyetler daha düşük olmaktadır. Yalnız makineleşmenin sağlanması durumunda maliyetler sürekli olarak artacaktır. Merada maliyetin düşük olmasının sebebi hayvanlara verilecek olan yemlerin yerine merada bulunan otların yenmesinin sağlanmasıdır. Bu aşamadan sonrasında iş planı hazırlanması gerekmektedir.

Merada ya da fiziki bir çiftlikte kurulacak olan işletmeler için lüzumlu olan ekipman değişiklik gösterecektir. Hem de merada daha azca personele ihtiyacınız olacaktır. Hayvanların yem bulması, güvenliklerinin ve suya ulaşmalarının sağlanması amacı ile iş planında tüm detayların düşünülmesi gerekmektedir. Merada 2 personel işinizi görürken tavuk çiftliğinde 5,6 personele ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak bir baytar ile de anlaşmalı olarak çalışmanız gerekmektedir.

Naturel olarak iş planında bu işletmeyi niçin kurduğunuzu da belirtmeniz gerekiyor. Tavuklardan et ve yumurta için faydalanabilirsiniz. Yalnız bu tavuk cinsleri birbirinden değişik olacaktır. Bu amaçla tavuk cinslerinin incelenmesi gerekmektedir. Bazı cinslerin yumurta yapma özellikleri oldukca olurken bazılarından alınan et verimi daha yüksek olmaktadır.

Et Tavuğu Cinsleri

Et tavuklarının üretimi günümüzde oldukça yaygın yapılmaktadır. Organik çiftliklerde üretim yapılabildiği benzer şekilde bu üretimler yapınak yolu ile de yapılıyor. Vatanımızda tavuk tüketiminin oldukca fazla olmaı sebebi ile bu sorunlara çareler aranmış ve et tavukları üretilmeye başlanmıştır. Et tavukları tüketiciler için oldukca kolay bulunabilmektedir. Marketlerde artık oldukca uygun fiyatlara satılmaktadır. Yalnız fenni yollar ile üretilen hayvanlar insan sağlığını ciddi oranlarda tehdit etmektedir. Bu anlamda ürünlerin sertifikalı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Üretim zamanı ve yapım yeri tüketiciler için en oldukca dikkat edilmesi gereksinim duyulan konuların başlangıcında gelmektedir.

et-tavukları

Et tavukları

Et tavuklarının yetişme koşulları bulunmaktadır. Et üretimi yapılacak olan tavuk cinsleri 40 gün ila 1 ay içinde değişmektedir. Yetiştiriciler tarafınca Fransız kökenli tavukların tercih edilmiş olduğu bilinmektedir. Tüketiciler tarafınca en oldukca dikkat edilen konulardan bir tanesi etin lezzetidir. Naturel olarak son zamanlarda organik tabirinin yaygınlaşması ile birlikte sektörde üretim de hız kazanmıştır. Organik üretimde kullanılan tavuk cinsleri genel olarak 100 günde yetiştirilmektedir. Bu tavuk eşeysel kafi kiloya ulaştığında kesilebilmektedir.

Et tavuğunun bakım şekilleri yumurta tavuğuna bakılırsa değişiklik göstermektedir. Tavuk yetiştikten sonrasında fabrikalarda kesimleri yapılır. Yüksek derecelerde soğutulur. Ek olarak bozulmadan uzun ömürlü olarak tüketicilere sunulması için pek oldukca önlem alınmaktadır. Sasso ve Broiler tavuk cinsleri bu anlamda en oldukca tercih edilen tavuk cinsleri içinde bulunmaktadır. Sosso ve Broiler tavukları naturel yemler ile beslenmekte ve gelişme olarak yavaş gelişme eğilimi göstermektedir. 100 bin TL tavuk çiftliği kredisi alarak lüzumlu olan finansmanı sağlayabilirsiniz.

Yalnız tavuk mevzusunda sonuçların doğru alınabilmesi için hayvanlara iyi koşulların sunulması gerekiyor. Bir civciv alayım onu büyüteyim, sonrasında satayım demekle kar elde etmek mümkün olmamaktadır. Hayvanların bilhassa yem giderleri en önemli unsurdur. Sonrasında hastalık kapma ihtimalleri vs. tüm negatif koşulların da düşünülmesi gerekmektedir. Bir tüm tavuğun kilogram fiyatı marketlerde 10 TL‘ den satılmaktadır. Organik tavuklar kesildiğinde 1,5 kilogram etmektedir. Bu durumda bir tavuktan kazanacağınız 15-20 TL olacaktır. Et tavuklarının yetiştirilme süreleri daha uzundur ve daha fazlaca olmaktadır.

Yumurta Tavuğu Cinsleri

Yalnızca et elde etmek için değil yumurtalarının satışı yapılmak için de tavuk üretimi yapılmaktadır. Ustalaşmış olarak bu işi gerçekleştiren kişilerin kazanacakları meblağlar belli olacaktır. Yalnız hayvanlardan elde edilecek yumurta sayısı yetiştirme koşullarına bakılırsa değişiklik gösterecektir. Bakım koşullarından ziyade hayvanların cinsleri de yumurta kapasitesi ile ilgili bizlere doğru bilgiler vermektedir. Ligorin tavukları en oldukca yumurta gerçekleştiren tavuk cinsleri içinde yer almıştır.  Bu tavuklar yılda 340 tane yumurta yapma kapasitesine haizdir. Tavuğun yumurta rengi beyazdır.

yumurta-tavukları

Yumurta tavukları

Lohman Brown tavukları da yetiştiricilikte en oldukca kullanılan tavuk cinsleri içinde yer almıştır. Bu tavukların yumurtlama dönemleri bittikten sonrasında et için de kullanımları uygundur. Tavukların yılda 320 tane yumurta yapma kapasitesi bulunmaktadır. Günlük tükettikleri yem miktarı ise 100 gram olmaktadır. Yumurta renkleri kahverengidir. Kahverengi yumurtalar daha organik olarak kabul edildiğinden dolayı Lohman Brown tavukları daha oldukca tercih edilmektedir.

Organik yumurtalar artık marketlerde bile bulunabiliyor. Üstelik fiyat olarak da düzgüsel yumurtalardan kat be kat fazlaya satılıyor. 10 düzine yumurta almak için 30-35 tane tavuk kafi olmaktadır. 30′ lu bir koli yumurta 20-25 TL’ den satılıyor. Yumurta işinden kar etmek isteyenlerin pazara hakim olması gerekiyor. Ne yazık ki tek tek yumurta satarak kar etmek mümkün olmamaktadır. Pazara ulaşmak en önemli konulardan bir tanesidir.

Hayvanlar 100 gr yem yediği için 10 tavuk 1 kilogram yem yer, 100 tavuğun ise günlük tüketeceği yem miktarı 10 kilogram olmaktadır. Bir çuval yem 60 TL’ dir. Çuvalda 50 kilogram yem bulunmaktadır. Şu demek oluyor ki 1 çuval yem size 5 gün gidecek anlama gelir. 100 tavuğunuz olsa ve 1 günde hepsi yumurtlasa yumurtanın tanesini 1 TL’ den 100 TL’ ye satarsınız. Yem harcamasını düştüğünüzde ise cebinize iyi meblağlar kalır.

İşletmenizi oluşturmak ve diğeri masraflarınızı karşılamak için bankalar tarafınca verilen tavukçuluk kredisinden ve devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Et Tavuğu mu Yumurta Tavuğu mu?

Şartlara bakıldığında yumurta tavuğu daha oldukca kazanç getirir benzer şekilde görünmektedir. Bundan dolayı tanesini 1 TL’ den satsanız ve 100 tane tavuğunuz olsa günlük kazanacağınız meblağ daha fazlaca olacaktır. Üstelik bu hayvanlar yumurtlama özelliklerini kaybettiklerinde bir çoğunu et tavuğu olarak da kesip pazarlayabilirsiniz. 1 et tavuğundan 2 kilogram et çıktığını farz edersek bir tavuktan elde edeceğiniz meblağ 20 TL olmaktadır. 100 tavuğunuz var ise bu tavukları sattıktan sonrasında elinize bir tek 2 bin TL geçecektir. Yalnız 100 tavuktan esasen bir tek 1 günde 100 TL kazanacaksınız ve et tavuğundan kazandığınız paraya 1 ayda ulaşmış olacaksınız. Ek olarak yumurtlamadan kesildikten sonrasında bu hayvanları satarak bir de  et tavukçuluğu yapmış olacaksınız.

Naturel olarak her iki alanda da olmak suretiyle para kazanmak için ticarete hakim olmak gerekmektedir. Riskler göz önünde bulundurulmalı ve pazara hakim olunmalıdır. Yumurtaların ya da etin satılabilmesi için marketler ya da toptancılar ile anlaşmak gerekmektedir. Gene de işe ilk olarak bir iş planı hazırlayarak adım atmak daha mantıklı olacaktır. Fiyatlandırma, yem, çiftlik kurulum vb. hepsi bir yatırım gerektirmektedir. Anahtar teslimi tavuk çiftliği kuran firmalar ile de görüşebilirsiniz.

Tavuk çiftliği oluşturmak ve bu faaliyetleri sürdürenlerin işletmelerini geliştirmeleri adına kendilerine devlet tarafınca sunulan affetme ve krediler bulunmaktadır. Bu destek sunar ile çiftliğinizi kurabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

2020 Kanada Göçmenlik Şartları Neler? (Sınav, Eğitim, İşçi)

Kanada göçmenlik şartlarını 2020 güncel verilerine bakılırsa hazırladık. Kanada’ya çalışmak, eğitim, tecim şeklinde amaçlarla göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir