Yeni Çipli Kimlik Kartı Kaybetme Harcı 2020

Türkiye Cumhuriyetine bağlı her vatandaşı ilgilendiren kimlik kartı başvuruları hala devam ediyor. Kişinin tüm bilgilerinin yer almış olduğu, arkalı önlü nüfus cüzdanları artık kalkıyor. Yenileme işlemlerinin devam etmiş olduğu çipli kimlik kartı için son tarihin 2023 yılı olduğu açıklandı. Değişimi kolaylıkla meydana getirilen kimlik kartı için bazı prosedürler mevcut. 2017 senesinde İçişleri Bakanlığınca yürürlüğe giren bu sistem teknolojiyle geliştirilmiş ve değişimi gözle görülür şekildedir. İnternet sitesinden yada çağrı merkezinden buluşma alarak, 10 yıl geçerliliği olan yeni çipli kimlik kartı başvurusu için ilk adımı gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Randevusu

Yeni çipli kimlik kartı sahibi olmak için Nüfus Müdürlüğüne giderek istenen belgelerle işlemler yapılacak olup adresinize Ptt vasıtasıyla teslim edilir. Yeni çipli kimlik kartı başvurusu için buluşma almak gereklidir. Buluşma almak için ALO 199 nolu çağrı merkezini ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesinden online yapabiliyor. Kısa devam eden bu buluşma işlemi sonrasında belirlenen tarih ve saat size bildiriliyor. Belirlenen tarih ve saatte istenen evraklarla Nüfus Müdürlüğünde bulunmanız gerekiyor. Gidemediğiniz takdirde randevunuzu iptal etmek gerekir. Gidilmediği ve iptali gerçekleşmediği durumlarda bir ay süresince buluşma alma işleminiz engellenecektir.

Yeni Kimlik Alım Sebepleri 2020

 • Bildirimi yapılmayan Yeni doğanlar:

Yeni doğan bebeklerin kimlik işlemleri için herhangi bir ödeme talep edilmez. Parasızdır. Doğumdan 1 ay (30 gün) geçmeden Nüfus müdürlüğüne başvurulması gereklidir. Eğer 1 ay geçmiş ise yeni çipli kimlik kartı çıkartırken ödeme yapmanız gerekecektir. Buluşma işlemi sonrasında ödeme yapılması halinde Nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimlik kartı işlemi yapılabilir. Yeni doğan bebekler için fotoğraf gerekmemektedir. Yeni çipli kimlik kartı başvurusunu icra eden anne yada babasının kimliği ve doğum belgesiyle işlemler tamamlanır. 1 ay sonrasında doğum bildirimi meydana getirilen yen doğanlar için istenen ücret 25 TL‘dir.

 • Değişim (evlilik,boşanma) için çıkarılan yeni çipli kimlik kartı: 

Evlilik için çıkarılan yeni çipli kimlik kartı başvurusu için Nüfus müdürlüğüne giderken eski kimlik belgesi , evlilik cüzdanı, biyometrik fotoğraf ve kıymetli harç kağıt bedeli dekontu yanınızda olmalıdır. Nüfus Müdürlüğüne gitmeden ilkin vergi dairesinin internet adresinden yada anlaşmalı bankalara kıymetli harç kağıt bedeli ödenmelidir. Kıymetli harç kağıt bedeli ise 25 TL‘dir.

 •  Çalıntı, Yitik ve Yıpranma sebebiyle çıkarılan yeni çipli kimlik kartı:

Yitik ve çalıntı olan kimlik kartınız için gazeteye yada güvenlik birimlerine duyuru verilme zorunluluğu yoktur. Kişinin kendi tercihine kalmıştır. Güvenlik ve kişiler bilgilerinizin için duyuru verilebilir. Yeni çıkarmak istediğiniz yeni çipli kimlik kartı için Nüfus müdürlüğüne müracaat ederek işlemler yapılabilir. Yıpranan kimlik belgesi içinde aynı işlemler yapılmaktadır. İlk ilkin buluşma alınır, vergi dairesinin internet adresinden yada anlaşmalı bankalardan kıymetli harç kağıt bedeli tutarı ödenir. Derhal sonrasında dekont, resmi geçerliliği olan belge ve 1 tane biyometrik fotoğraf ile Nüfus müdürlüğüne giderek yeni çipli kimlik kartı işlemleri yapılır. Nüfus cüzdanı ve yeni kimlik kartı değişim ücretleri birbirinden farklıdır. Nüfus cüzdanı kaybolduğunda yeni çıkarılacak olan yeni çipli kimlik kartı için 25 TL, Yeni çipli kimlik kartı kaybolduğunda ödenecek harç bedeli ise 50 TL‘dir.

 • Nüfus Cüzdanı yerine çıkarılan yeni çipli kimlik kartı:

Nüfus Cüzdanı olan ve yeni çipli kimlik kartına geçmek isteyenler diğeri işlemlerde olduğu şeklinde en ilkin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sitesinden yada ALO 199 çağrı merkezinden buluşma almalıdırlar. Yeni çipli kimlik kartı için ödenecek olan kıymetli harç ve kağıt bedeli ise 25 TL‘dir. Anlaşmalı bankalardan yada vergi dairesinin sitesinden ödeme yapılıp dekont alınmalıdır. Alınan buluşma ve dekonta ek olarak 1 tane son 6 ay içinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanıyla nüfus müdürlüğüne gidilebilir.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Yitirme Harcı 2020

Kaybedilen kimlik kartına bakılırsa ödenecek meblağ farklılık göstermektedir. Nüfus cüzdanı kaybolduğunda ödenecek meblağ 25 TL iken yeni çipli kimlik kartı için yitirme harcı 50 TL‘dir bu harcın ödenmesi anlaşmalı bankalardan ya da vergi dairesinin internet adresinden yapılmaktadır. Yitirme harcında olan bu farklılık ise; nüfus cüzdanı kullanan kişinin herhangi bir yeni kimlik başvurusu yapmadığından yitirme harcı 25 TL olacaktır. Fakat yeni çipli kimlik kartı çıkartan ve kaybeden kişiden 50 TL alınacaktır.

Kimlik Kartı Çipinden Hangi Bilgiler Var?

 • T.C Kimlik numarası
 • Ad Soyad
 • Anne Adı
 • Baba Adı
 • Doğum Yeri ve Zamanı
 • Cinsiyet
 • Çağdaş hali
 • Kan grubu
 • Din
 • Kartın Veriliş Zamanı
 • Kartın Seri Numarası
 • Parmak izi

bu bilgiler yeni kimlik kartının yongasında bulunmaktadır.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Özellikleri

Yeni çipli kimlik kartlarının 10 yıl geçerliliği vardır. Kişinin tüm bilgileri kartın ön yüzünde olduğunda fotokopi çekerken yalnız ön yüzü kullanılır. Eski nüfus cüzdanlarına kıyasla yeni çipli kimlik kartları daha dayanıklıdır. Bu kartın 10 yıl geçerliliği olması 10 yıl dayanıklı duracak şekilde üretilmesindendir.  En net özelliği ise kartta elektronik çip olmasıdır. İlerleyen yıllarda bu sistem ile kimlikte sahteciliğin ortadan kalkacağı planlanıyor.

Kıymetli Kağıt ve Harç Bedeli Ödemesinde Anlaşmalı Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Emlak Katılım Bankası
 • PTT

vasıtasıyla kıymetli kağıt ve harç bedeli ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

2020 Farmasi Üyelik Şartları Neler? (Başvurusu)

Farmasi üyesi olarak satış yapmak istiyorsanız 2020 yılı şartlarını yazımızdan inceleyebilirsiniz. Farmasi üyeliği işlem adımlarını, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir