Yatmayan Emekli Maaşının Nedenleri (ÇÖZÜM)

Kimi vakit emekli yurttaşlarımızın maaşları hesaplarına yatmıyor. Hesaplarında maaşlarını bulamayanlar web üstünden maaş sorgulama yapabiliyor. Maaşlarının niçin yatmadığını ya da tamamlanmamış yattığını merak eden yurttaşlarımız bu durumda ne yapacaklarını merak ediyor. Sizler için bu durumun sebeplerini ve çözüm yollarını araştırdık.

Emekli Maaşı Yatmamasının Sebepleri

Türkiye’ de 13 milyon emekli vatandaşımız var. Toplumsal Güvenlik Kurumu, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları değişik tarihlerde hesaplarına aktarılmaktadır. Bu tarihler ulaştığında banka şubelerinden ya da ATM’ lerden bankamatik yardımı ile maaş tutarları çekilmektedir. Maaşlar tahsis numaralarının son hanelerine bakılırsa yapılmaktadır. 4a özetlemek gerekirse SSK emeklileri  tahsis numaralarının son hanesi 9 olanlar ayın 17′ sinde maaş alırlar. Tahsis numarası 0 ‘ a doğru ilerledikçe maaşlar da ayın diğeri günlerine doğru ertelenmektedir. Ek olarak ayın 26’ sında iş görememezlik paraları da ödenmektedir.

emekli-maaşı-yatmadı

Emekli maaşı yatmadı.

Emekli Sandığı emeklileri doğum tarihlerine bakılırsa maaş alırlar. Bunların maaş ödemeleri ayın 5′ ine kadar yapılmaktadır. Eğer maaş yatırılma günü hafta sonuna rastlarsa ödemeler ilk pazartesi gerçekleştirilmektedir. Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını gene tahsis numaralarına bakılırsa ayın 25′ inden 28′ ine kadar almaktadır. Genel olarak bayramlarda maaşların erken yatırılmış olduğu görülmektedir. Bayramlarda yılda 2 kere emeklilere verilen ikramiyeler ilkin yatırılmakta, bayrama 1 hafta kala da emekli maaşları hesaplarda olmaktadır. Bir tek kimi vakit maaşların hesaplarda olmadığı ya da zamanı geldiği halde yatırılmadığı görülmektedir. Sizler için bu durumun sebebini araştırdık.

Emekli Maaşım Niçin Yatmadı?

Emekli maaşınızın yatmamasının sebepleri içinde maaş gününüzün hafta sonuna denk gelmesi olabilir. Emekli maaşları yukarıda belirttiğimiz benzer şekilde tahsis numaralarına bakılırsa yapılmaktadır. Eğer maaş günü cumartesi ya da pazar gününe denk gelmiş ise, maaş çekmek için ATM’ ye gittiğinizde ne yazık ki hesabınızda maaşınızı bulamayacaksınız. Muhtemelen maaşınız diğeri grup ile birlikte ilk pazartesi günü hesabınızda olacaktır. Acil etmeyin! Eğer pazartesi günü de hesabınızda maaş tutarınızı bulamazsanız, ilk olarak bankanız iletişime geçin. Hesaplarda bir problem olmuş olabilir ya da hesap numarası ilgili alana yanlış yazıldığından dolayı maaşınız başka bir hesap numarasına aktarılmış olabilir. Bu banka ile halledebileceğiniz bir problemdir.

Bir tek cuma günü yatması gereksinim duyulan maaşınız hesabınıza yatırılmamış ise e-devlet üstünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.  E-devlet üstünden maaş sorgulaması yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer bu şifreye haiz değilseniz PTT’ den 2 TL karşılığında bir gizyazı edinebilirsiniz.

Maaşınız yatmadıysa bunun sebebi kurumdan da kaynaklanıyor olabilir. Bağlı bulunduğunuz il Toplumsal Güvenlik Kurumları’ nın kontakt numaralarına ulaşarak kendilerinden detaylı informasyon alabilirsiniz.

5434 sayılı Emekli Sandığı kanuna bakılırsa yatırılacak olan emekli ikramiyeleri belirtilen hesaplara yatırılacaktır. Bir tek ödemelerin herhangi bir sebepten dolayı yatırılmaması ya da ödemenin gecikmesi durumunda yapılacak olanlar kanunda ifade edilmiştir. İki ay içinde ilgili kuruma bir dilekçe ile başvurmanız durumunda ikramiyeler hesaplara yatırılacaktır. Yazılı olarak talep edilen ikramiye tutarları Danıştay’ ın vereceği karar neticesinde devlet hazinesi tarafınca ilgili Toplumsal Güvenlik Kurumu‘ na gönderilecektir. Maaşlarınız için de gene yazılı olarak bağlı bulunduğunuz İl SGK Müdürlüğü’ ne başvurabilirsiniz.

emekli-maaşı-neden-yatmadı

Emekli maaşı niçin yatmadı?

Maaşları yatmayan yurttaşlarımız eğer hesap kontrolü yaptırmış ve hesaplarda problem olmadığını öğrenmiş ise Alo 170 numarasını arayabilir. Bu numara Emek verme Bakanlığı’ na aittir. Bakanlık tarafınca maaşların hesaba aktarılıp aktarılmadığı buradan öğrenilebilir. Ek olarak PTT 2020 senesinde emeklilere faizsiz kredi verecek mi adlı içeriğimizden informasyon alabilirsiniz. Ek olarak diğeri bankaların da emekliler için hazırladığı güncel emekli kredileri bulunmaktadır.

Emekli Maaşları Niçin Tamamlanmamış Yattı?

Daha evvel basında maaşların yanlış hesaplanması sonucu hesaplara aktarılan tutarların tamamlanmamış olduğu üstünde haberlere denk gelmiştik. Bir tek meydana getirilen açıklamada sistemlerde herhangi bir problem bulunmadığı söylenmişti. Prime esas kazanç tutarlarının değişik olmasından dolayı da emekli aylıklarında farklılık olması söz mevzusudur. Fakat sistem üstünden bu bilgilerin yanlış girilmesi, esas kazanç tutarlarının yüksek yatırılmış olmasına rağmen sisteme düşük kaydedilmesi sebebi ile maaş tutarlarında da farklılık olabilmektedir. Bu yıllardan sonrasında maaşlarının tamamlanmamış yatırıldığını düşünen yurttaşlarımız dava açtılar ve kazandılar. Eğer maaşlarınız tamamlanmamış yatırılıyor ve kuruma başvurmanız durumunda herhangi bir problem olmadığı ifade ediliyor ise, hakkınızı hukuki yollardan arayabilirsiniz.

Yılda iki kez emekli maaşlarına enflasyon oranları dikkate alınarak zam yapılmaktadır. Bu zam tutarları da maaşlarınıza yansımamış olabilir. Enflasyon oranlarını dikkate alarak hesaplama yapınız ve maaşlarınızın tutarlarını hesaplayınız. Bir yanlışlık ya da eksiklik bulunduğunu düşünüyor iseniz dilekçe yardımı ile durumu kuruma bildiriniz.

Maaşlarınızın tamamlanmamış yatmasının sebepleri içinde muayene ve ilaç kesintileri yapılmış olması olabilir. İlaç kesintisi sorgulaması yaparak bu tutarları öğrenebilirsiniz.

Emekli Maaşının Yatıp Yatmadığı Sorgulama

Maaş sorgulama işlemlerini Alo 170 numaralı telefon üstünden yapabileceğiniz benzer şekilde e-devlet üstünden de yapabilirsiniz.

Sorgulama sayfaları açıldıktan sonrasında kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapmalısınız. Bir tek şifreniz yoksa sisteme giriş yapamazsınız. 2014 yılından evvel şifresiz olarak bir tek kimlik numarası ile sorgulama işlemi yapılabilmekteydi. Daha evvel E-SGM adlı bir sistem mevcuttu. Fakat bu sistem tarihe karıştı. Acil finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için aidatsız kredi kartı veren bankalara müracaat yapabilirsiniz.

Emekli Maaşı Hesaplaması

Emekli maaşı hesaplamasında dikkat edilecek olan bir tarih var ki o da 2008′ dir. 2000 yılına kadar olan dönemde emekli maaşlarının hesaplanmasında gösterge ve kat sayı olarak iki terim kullanılıyordu. Emekli sandığı emeklileri için gene hesaplamada bu kavramlar kullanılmaya devam ediyor. Bir tek SSK ve Bağ-Kur’ lular için 2008 senesinde değişiklik yapılmıştır.

SSK’ lıların maaşlarında 2000 ile 2008 yılları arasındaki kat sayı dikkate alınmaktadır. Gelişme hızı eskiden bir tüm olarak ele alınırdı. Bir tek meydana getirilen düzenleme ile birlikte yüzde 30′ u kullanılıyor. Durum Bağ-Kur emeklilerinde de aynı şekildedir. Emekli maaşının kaç katı kredi çekildiğini merak edenler bağlantıya tıklayarak içinde ne olduğu inceleyebilirsiniz. Bankalar tarafınca 2020 senesinde düzenlenen güncel kredi kampanyaları ile finansman ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.

emekli-maaşı-hesaplama

Emekli maaşı hesaplama

Emekli sandığı emeklilerinin maaşları ise ek gösterge, hizmet süresi, aşama ve aşama durumuna bakılırsa hesaplanmaktadır. Aslına bakarsanız memurlar nerede ise emekli olmadan ne kadar emekli maaşı alacağını bilmektedir. Maaş katsayıları, kıdem aylıkları, taban aylıkları, ek gösterge sayıları, tazminatları ve hizmet süreleri dikkate alınarak bir hesaplama yapılacaktır. Maaşları etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de ek gösterge rakamı olmaktadır. Ek gösterge rakamı memurun unvanı dikkate alınarak belirlenmektedir.

Eğer emekli maaşınız o ay hesabınıza yatmadıysa ilk olarak bankanız ile iletişime geçin. Hesaplarda herhangi bir sıkıntıya rastlanmıyor ise, toplumsal güvenlik kurumuna bir dilekçe yoklu ile müracaat yapabilir, Alo 170′ ten detaylı informasyon alabilir ya da e-devletten sorgulama yapabilirsiniz. 2020 senesinde emekliler açıklanan enflasyon oranları ile zamlı olarak maaşlarını alacaklar.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Maske Cezasına Nasıl İtiraz Edilir? Başvuru Makamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir