Vekâletname İle Bankadan Para Çekme

Bankadan para çekme işlemlerinde banka şubelerinde yapılan işlemlerde genellikle hesap sahibi istenmektedir. Fakat hesap sahibi olan kişilerin olmaması durumlarında ise banka hesap işlemlerinin birçoğu vekâletname ile yapılabilmektedir. Özellikle şirket hesaplarından para çekme durumlarında vekâletname kullanılmaktadır.

Banka hesaplarında para çekilmesi gerekliliğinde vekâletname ile ilgili vekâlet verilen kişi kimliği ve kişiye ait vekâletname ile ilgili vekâletnamede yazan isme ya da şirkete ait hesaptan para çekebilir. Yalnızca vekâletnamede banka hesabından para çekme işlemi de yazılı olmalıdır. Bu şekilde banka hesabından vekâlet ile para çekilir. Bunun dışında herhangi bir vekâletname ile para çekmek mümkün değildir.

Bankadan para çekme işleminde vekaletname kullanılacak ise mutlaka ilgili hesabın ait olduğu banka şubesine gidilmelidir. Sadece bu şubede işlem yapılmalıdır. Bankada bu şekilde vekaletname ile para çekmeye gidildiğinde vekaletname aslı ve fotokopisi bulunmalıdır. Her şekilde banka hesaplarından para çekebilmek için para çekecek kişinin kimlik aslının banka görevlisi tarafından sisteme taranması gereklidir. Aynı zamanda banka personeli vekaletnamenin de görüntüsünü sisteme tarar. Tüm bu evrakları sistem kontrol ettikten sonra para çekme işlemi yapılır.

Bankadan Para Çekmek İçin Vekâletnamede Yazılması Gerekenler

Bankalarda yapılan işlemlerde vekaletme kullanılıyor ise aşağıdaki konular mutlaka yazılı olması gereklidir.

-Vekalet veren kişinin ve vekalet alan kişinin kimlik bilgileri,

-Vekalet veren kişikin ve vekalet alan kişinin adres bilgileri,

-Vekalet işleminde yer alan bilgilerin açıkça yazılması,

-Bankada yapacak işlemler için para çekme, hesap açma, çek karnesi talep etme, eft yapma, havale yapma, vb tüm işlemler ayrıntıları ile yazılmalıdır.

-Alım ve satım işlemi için yapılmış bir vekaletname ise alım ve satış yapılacak araç ya da ev ise mutlaka adres bilgisi ve araç ise plaka ile yazılmalıdır.

-Vekaletnamelerde mutlaka kişilerin ya da şirket yetkililerin asıl kimlikleri bulunmalıdır.

Vekâletname Nedir?

Vekâletname bir kişi tarafından ya da bir şirket yetkilisi tarafından başka bir şahsa içeriğinde yazan işlemleri yapabilmesi için verilen yetki devir evrakıdır. Bu evrak noter tarafından hazırlanabilir. Notere gidilerek ilgili vekâlet veren kişinin bilgileri ve kimliği aslı olmalıdır. Eğer şirket işlemi için vekâletname söz konusu ise de şirket imza sirküsünde belirlenen şirket yetkilisi gitmelidir.

Şirket vekâletnamelerinde imza yetkilisi notere şahsen giderek, noter personeline kendi kimliğini ve şirket evraklarını yanında getirmelidir. Noter personeline ilgili işlemleri anlatarak içeriğinde ne söz konusu ise sadece vekâletnameye o yazılmalıdır. Aynı zamanda vekâletname verilen kişinin de kimlik bilgileri yer alır.

Vekâletname içerisinde yer alan tüm maddelere göre işlem yapılmaktadır. Özellikle şirket işlemlerinde verilen vekâletnamelerde mutlaka işlemlerin ayrıntıları yazılmalıdır. Bu ayrıntılara göre de işlem yapılmalıdır. Tüm vekâletnameler para ile ilgili değildir. Aynı zamanda alım satım gibi işlemler için de vekâletnameler düzenlenmektedir.

ilginizi çekebilir

Vakıf Katılım Tüketici Finansmanı

Vakıf Katılım Bankasından beyaz eşya, mobilya, tv, bilgisayar, klima şeklinde ev eşya, araç-gereçlerini; 36 aya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir