Vakıfbank PTT Öğrenci Burs Ücretleri Sorgulama 2021

Millî Eğitim Bakanlığı’nda bazı yurtlarda paralı kalan öğrenciler bulunmaktadır. Paralı kalan bu öğrenciler belli miktar da yurt ücreti ve taksit ödemektedirler. Millî Eğitim Bakanlığı yurt ücretleri  büyük artış göstermektedir. Bunun yanı sıra parasız yurtlarda bulunmaktadır. Burslu ve yatılı öğrencilere de ücret ödenmektedir. Bugün ki içeriğimizde Vakıfbank PTT öğrenci 2020 burs ücretleri sorgulamayı ele alacağız.

2020 Öğrenci Burs Ücretleri

Yatılı ve burslu öğrenim gören öğrencilere, ülke genelinde devlet tarafından burs imkanı sağlanmaktadır. Türkiye Vakıflar Bankası ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmayla burslar Vakıfbank üzerinden yatmaktadır. Burslu ve parasız yatılı kalan öğrencilere devlet tarafından harçlık, sosyal yardım ve burs ödemesi yapılmaktadır. Eğer bulunduğunuz yerde Vakıfbank ya da ATM’si yoksa öğrencilerin ödemesi PTT Bank ile yapılmaktadır. Şubelerin bulunduğu ilçeler göz önünde alınarak öğrencilere kartlar hazırlanacaktır. Hazırlanan kartlar İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilecektir.

Burslar Akıllı Kartlara Yatırılıyor

Öğrencilerin burs parası Burs Kartı adı verilen karta yapılmaktadır. Ödemelerin hızlı bir şekilde olabilmesi için bu kartlar öğrencilere sunulmuştur. Kart öğrencilerin kendi adlarına göre basılacak ve üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının logosu ve çipi olacak. Öğrenciler bu kartı aynı zamanda yurda giriş yaparken kimlik kartı olarak da kullanabilecek. Öğrenciler yatırılan burs parasını aynı zaman da alışveriş ihtiyaçları içinde kullanabilecektir. Önceden ödemeler 3 ayda bir yapılıyordu ancak artık bu durum değişti ve ödemeler aylık verilmeye karar verildi.

Vakıfbank Sosyal Yardım Kartlarının Avantajları

Sosyal yardım kartları bankalar tarafından öğrencilere kaydedildikten sonra, okullar kartın öğrencilerine ulaştığına dair sistem üzerinden onay vermek durumundadırlar. Kartlar öğrencilere velilerin izni dahilinde imzayla verilecektir. Kartlar internet alışverişine kapalı olacaktır ve puan toplanmayacaktır. Öğrencilerin kartlarına vadesiz hesap açılacaktır ve hesap kartları öğrencilere teslim edilecektir. Bankalar tarafından öğrencilerin kartlarından herhangi bir komisyon alınmayacaktır. Hesaplardan masraf ya da işlem ücreti alınmayacaktır. Kartların pos geçirme özelliği bulunmamaktadır, faiz yoktur.

Vakıfbank Burs Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?
Eğer bulunduğunuz mevkide Vakıfbank şubesi varsa işlemlerinizi bankadan yapabilirsiniz. Okul eğer kartınıza onay verdiyse kartınızı teslim alabilirsiniz ve ATM’den bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Ya da telefonunuza mobil uygulamayı indirerek işlemleri oradan da takip edebilirsiniz. Bulunduğunuz bölge de Vakıfbank’ın olmadığı yerde PTT Banktan kart işlemlerini halledebilirsiniz.

2020 Paralı Yatılı Pansiyon Ücreti

Devlet tarafından parasız yatılı pansiyonların olduğu gibi, paralı yatılı pansiyonlar da bulunmaktadır. Fakat bu durum zorunlu eğitim şartı zorunlu olmadığından dolayı kısa süre de kapanması ön görülmektedir. Ortaöğretim ve ilkokul için yatılı ücretleri 3660 TL’dir. Mesleki ve Teknik Eğitim okullarında ise ücret 4110 TL’dir. 2020 yılında 8,6 zam gelmiştir.

ilginizi çekebilir

2021 Muhtaç Aylığı Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

 Muhtaç aylığı, yoksulluk belgesine sahip olunması şartı ile verilen bir maaştır. Bu maaşa haiz olabilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir