Vakıfbank PTT Öğrenci 2020 Burs Ücretleri Sorgulama

Ulusal Eğitim Bakanlığı’da bağlı yurtlarda paralı yatılı öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrenciler belirli tutarlarda yurt tutarı ve taksit ödemektedir. MEB barıncak ücretleri bu 2020 senesinde artış göstermiştir. Ek olarak parasız yatılı yurtlar da bulunmaktadır. Genel Müdürlüğü bağlı okullarda burslu ve yatılı öğrencilere de ücret ödenmektedir. İçeriğimizde Vakıfbank PTT öğrenci burs ücretlerini ve ücretlerin iyi mi sorgulanacağını kaleme aldık.

2020 Öğrenci Burs Ücretleri

Ülke genelinde burslu ve yatılı eğitim gören öğrencilere devlet tarafınca burs imkanı sağlanmaktadır. Genel Müdürlüğe bağlı olarak eğitim gören öğrencilere yönelik olarak ön ödemeli kartlar hazırlanmaktadır. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Vakıflar Bankası içinde imzalanan antak kalma gereği burslar Vakıfbank üstünden ödenmektedir. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca Parasız Yatılı ve Burslu olarak eğitim ve eğitim hayatlarını sürdüren öğrencilere harçlık, toplumsal yardım ve burs ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler Vakıfbank tarafınca yapılmakla birlikte Vakıfbank şubesinin ya da ATM’sinin bulunmadığı yerlerde öğrencilerin ödemeleri PTTBank aracılığı ile yapılmaktadır.

Şubelerin hangi ilçelerde bulunup bulunmadığına dair bilgiler alınarak öğrencilerin adına kart düzenlenecektir. Bu kartlar İl ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilecektir. Şubelerin olmadığı yerlerde ise öğrenciler burslarını PTT Bank aracılığı ile almaktadır. Şubelere T.C. kimlik belgeniz ile başvurarak hem PTT’den bursunuzu hem de ön ödemeli kartınızı alabilirsiniz. Ülke genelinde ödemelerini Vakıfbank aracılığı ile alacak olan öğrencilerin burs ücretleri ödenmeye adım atmıştır. Şubelerin olmadığı yerlerde ise ödemeler bahsettiğimiz benzer halde PTT Bank aracılığı ile yapılmıştır.

2019 Öğrenci Burs Ücretleri

2020 Öğrenci Burs Ücretleri

Yerleşim yerlerinde banka şubelerinin kapanması ya da yeni şube açılması, ATM kurulumu benzer halde durumlardan dolayı herhangi bir kargaşa yaşanmaması adına protokol gereğince eğer kartlar pos geçmiş olmasına sahipse, hesap hareketlerine kolay ulaşılması adına Ulusal Eğitim Bakanlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan ve bursların ödenmesine ilişkin tanımlanmış olan Vakıfbank Toplumsal Destek Kartlarına ödemeler yatırılacaktır. Öğrencilere vakıf bursu verilmektedir. Başvuruları devam eden Vakıflara burs başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrencilere Burslar Ödeniyor

Ulusal Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafınca Burs Ücret Ödemeleri temalı karar onaylanmış ve dağıtım yerlerine gönderilmiştir. Bilinmiş olduğu benzer halde Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca maddi anlamda yetersiz olan öğrencilerin parasız yatılı yurtlarda kalması sağlanıyor ve kendilerine burs yardımı yapılıyor. Bu öğrencileri burs ödemeleri alınan bir karar ile Vakıfbank tarafınca basılan akıllı kartlara yapılmaktadır.

İkametgah ve tebligat adresleri

  • Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı Numara:98 Bakanlıklar Türkiye Vakıflar Bankası Ankara
  • Ulusal Eğitim Bakanlığı Ankara Şubesi Çankaya / Ankara

Öğrencilerin eğitim öğretim masraflarının karşılanması adına bankalar tarafınca eğitim kredisi verilmektedir. Düşük faizli eğitim kredisi veren bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Yaşınızın reşit olmaması durumunda başvuruları velileriniz yapabilir.

Öğrencilere Bursları Ödeniyor

Öğrencilere Bursları Ödeniyor

Burslar Akıllı Kartlara Yatırılıyor

Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı olarak etkinlik gösteren 3 bin 200 devlet yurdu var. Bu yurtlarda 316 bin TL. öğrenci devlet tarafınca verilen toplumsal yardımlardan yararlanmaktadır. Bu öğrencilerden 261 bin tanesine aylık 225 TL. burs ödemesi yapılıyor. Vakıflar Bankası ve Ulusal Eğitim Bakanlığı içinde meydana getirilen protokole nazaran öğrencilerin burs demeleri “burs kartı” isminde olan bir karta yapılacak. Ödemlerin hızlandırılması, öğrencilerin ihtiyaçlarının bir an evvel karşılanması adına burs kartlar öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Banka öğrencilerin kendi adlarına basacağı, üstünde Ulusal Eğitim Bakanlığı logosu ve çip olan kartlar üstünden öğrenciler burs ve toplumsal yardım ödemelerine kavuşacak. 3 bin 200 yurtta kalan ve toplumsal yardım alan öğrencilerin tamamı bu kartları yurtlara giriş ve kimlik kartı da olarak da kullanacak. Kartların özellikleri saymakla bitmiyor. Artık teknoloji çağındayız. Belediyelerde dahi toplumsal yardım kartları çipli ve alışverişlerde kullanılabilecek manyetik özelliklerde donatılıyor. Burs ve harçlıkların da kart sistemine bağlanmasının pek oldukca pozitif yanları var.

Öğrenci yatırılan 225 TL’yi eğitim masraflarının yanı sıra kişisel ihtiyaçlarının da temin edilmesi amacı ile alışverişlerde de kullanılabilecek. Dağıtılan yardımların bakanlık tarafınca denetimleri sağlanacaktır. Ek olarak daha evvel ödemeler aylık değil, 3 ayda bir yapılıyordu. Alınan bir karar ile öğrencilerin ödemelerinin her ay yapılmasına karar verildi. Geçtiğimiz senenin ilk döneminde öğrencilere 648 TL verildi. (3 aylık ödeme tutarı)

Burslar Akıllı Kartlara Yatırılıyor

Burslar Akıllı Kartlara Yatırılıyor

Daha evvel bu burs ödemeleri 919 ilçenin saymanlığı üstünden il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile yapılıyordu. Müdürlükler ve saymanlık içinde yaşanmış olan politika ilişkisi sebebi ile öğrencilerin ödemeleri geç ulaşıyordu. Bu da hem süre kaybı hem de işlem maliyeti anlamına gelmekteydi. Bankalar da öğrencilerin T.C. kimlik numaralarına yatırılan tutarlar üstünden belirli kesintiler yapıyordu. Ek olarak Ulusal Eğitim Bakanlığı üst düzey yetkilileri mecburi eğitim ile paralı yatılı burslar içinde bir uyuşmazlık bulunduğunu söylüyordu. Bu durum anlaşıldıktan sonrasında paralı yurtların tamamen ortadan kaldırılacağı ve parasız yatılı yurtlar açılacağı açıklandı. Eğitim harcamaları için faizsiz eğitim kredisi veren bankalardan da kredi alabilirsiniz.

Vakıfbank Toplumsal Yardım Kartlarının Avantajları

Toplumsal Yardım kartları banka tarafınca öğrenciler adına tanımlandıktan sonrasında okullar banka kartlarının öğrenciye ulaştırıldığına dair sistem üstünden onay verecektir. Öğrencilere kartları, velilerinin de bilgisi dahilinde imza karşılığında teslim edilecektir. Eğer belirlenen tarihlere kadar kart onayı yapmayan okullar var ise, bu okulların sistem üstünden onay yapması istenecektir. Kartların zamanında okullara gönderimi sağlanacaktır. Banka ile Kurum içinde imzalanan protokol süresi süresince öğrencilerden kart aidatı, veriliş, yenileme, kart değişim yapma, kart basım tutarı vb. adı altında herhangi bir komisyon alınmayacaktır. Kartlarda puan olmayacak ve web alışverişlerine de kapalı durumda olacaktır.

  • Öğrencilerin hesaplarına vadesiz hesaplar açılacak ve hesap kartları öğrencilere teslim edilecektir.
  • Banka tarafınca öğrencilerin kartları  üstünden herhangi bir komisyon talep edilmeyecektir. 
  • Öğrenciler Vakıfbank’ın Türkiye genelindeki şubelerinden eft, havale, bakiye sorgulama, otomatik ödeme talimatı, para yatırma, vergi ödemesi vb. tüm ödemeleri işlem tutarı talep edilmeden yapabilecektir.
Vakıfbank Sosyal Yardım Kartlarının Avantajları

Vakıfbank Toplumsal Yardım Kartlarının Avantajları

  • Hesaplardan işlem tutarı ya da harcama talep edilmeyecektir. Hesap özetinin görüntülenmesi için de ücret talep edilmeyecektir.
  • Hesap özetleri öğrencilerin isteği durumuna e-mail kanalı ile gönderilecektir.
  • Kartların pos geçiş özelliği bulunmaktadır.
  • Şubeler tarafınca öğrencilerin bildireceği hesap numaralarına da tutarlar gönderilirken herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.
  • Kartların alışveriş özelliği bulunmaktadır.

Ziraat Bankası eğitim kredisi veriyor. Eğitiminize devam edebilmek için finansmana ihtiyacınız var ise bankalardan kredi alabilirsiniz.

Vakıfbank MEB Bursu Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Ödeme sorgulama işlemlerini iki madde içinde ele almak gerekiyor.

1- Vakıfbank aracılığı ile sorgulama

Banka şube ve ATM’lerinin bulunmuş olduğu bir yerde eğitim görüyorsanız sorgulama işlerini bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Eğer okul tarafınca sistem üstünden kartınıza onay verildiyse bu durumda kartınızı teslim alabilirsiniz. Sonrasında banka ATM’leri aracılığı ile bakiye sorgulaması yaparak kartınıza ödemenin gelip gelmediğini denetim edebilirsiniz. Ek olarak Vakıfbank mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek ve web bankacılığı şifresi alarak sisteme giriş yapabilir ve hesap hareketlerinizden ödemenin hesabınıza geçip geçmediği ile ilgili informasyon alabilirsiniz.

2- PTT Bank aracılığı ile sorgulama

Kararda Vakıfbank şube ve ATM’lerinin olmadığı yerlerde ödemelerin PTT Bank aracılığı ile yapılacağını söyledik. Eğer eğitim gördüğünüz bölgede Vakıflar Bankası şubesi ya da ATM’ si bulunmuyor ise, PTT Bank aracılığı ile kartı teslim alırsınız. Burslar ile birlikte PTT Banklardan ön ödemeli kartlar da imza karşılığında teslim alınacaktır.

2020 Paralı Yatılı Barıncak Ücretleri

Okul türleri ve kademesine nazaran her yıl belirlenen barıncak ücretleri 2018 senesinde 2.900 TL idi. İlköğretim kurumları, Ortaöğretim okulları barıncak ücretleri geçen yıl 3,370 TL’den 3,660 a terfi etti. 2020 yılı geçerli olacak tutara bu yıl yüzde 8,6 zam geldi. Toplam 3 yıla bakılırsa yüzde 24.8 zamlanmıştır. 2020 senesinde ilköğretim ve ortaöğretimde 3.660 TL iken, mesleki ve teknik eğitim okullarda 4.110 TL olmuştur.

2020 Paralı Yatılı Barıncak Ücretleri

Devlet tarafınca parasız yatılı pansiyonların yanı sıra öğrencilerin cüz-i miktarlarda kalabilecekleri yurtlar da bulunmaktadır. Yalnız bu durum mecburi eğitim anlayışına ters düştüğünden dolayı kısa sürede kapanması beklenmektedir.

Denizbank öğrenci kredi kartlarını inceleyebilir ve kart başvurusu yapabilirsiniz. 2020 senesinde yurt ücretleri yukarıdaki gibidir. Geçen yıldan itibaren yurt ücretleri de artış göstermiştir. Paralı yatılı yurtların yanı sıra maddi anlamda yetersiz olan öğrencilerin kalabilecekleri parasız yurtlar da bulunmaktadır. Devlet tarafınca maddi anlamda yetersiz olan öğrencilerin bursları ödenmektedir. Kartlarınızı alarak aylık 225 TL burs ödemesinden yararlanabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

2020 Pedagojik Formasyon Şartları Neler? (Süresi, Ücreti)

Pedagojik formasyon şartları, eğitim fakültelerinden mezun olmayan sadece kendi alanları ile ilgili öğretmenlik yapmak isteyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir