VakıfBank Kobilere Özel Gayrinakit Krediler

VakıfBank Kobilere Özel Gayrinakit Krediler

Vakıfbank, KOBİ’lerin işletmelerinin çeşitli gereksinimlerini, finansal döngülerini uygun kredi çeşitleri ve ödeme seçenekleri ile karşılamaktadır. Banka, uygun ticari kredi faiz oranları ile nakdi krediler sağlayarak KOBİ’lerin acil finansman gereksinimlerini giderirken bununla birlikte taahhütlerinin arkasında sağlam durabilmeleri için KOBİ’lere gayri nakdi krediler de sağlamaktadır. Peki nedir bu gayri nakdi krediler?

Akreditif Kredisi

Akreditif, ithalatçı talimatıyla bir bankanın belli bir miktar ve vadeyle akreditifte evvel koşulmuş şartlara uygun evrakların ibrazı karşılığında, ihracatçıya ödeme yapacağını üstlenmesidir. Şu demek oluyor ki akreditif, koşullu bir banka garantisidir.
Milletlerarası ticarette tarafların birbirlerini fazla iyi tanıyamaması ve değişik milletlerde değişik kambiyo rejimlerinin uygulanması karşılıklı bir güvensizlik ortamı doğurmaktadır. Satıcı, sattığının bedelini eğitim etmek, alıcıysa malları zamanında almak gayesindedir. Satıcı akreditif koşullarına uygun hareket etmez ise, banka kişiye asla ödeme yapmaz.  Bu yüzden Vakıfbank akreditif kredisi, satıcı ve alıcılara yüksek seviyede güvence elde eden bir ödeme türüdür.

Kredinin özellikleri

  • Akreditifte, karşılıklı itimat unsurunun yerine banka güvencesi söz mevzusudur.
  • Malların, sözleşme koşullarına uygun ve zamanında ulaşmasını sağlar.
  • Eğer ihracatçı, uygun belgeleri ibraz ederse alacağını güvence altına almış olur.
  • İthalatçı, akreditifte belirtilen koşullara uygun olmayan evraklar karşılığında ihracatçıya ödeme yapılmayacağını bilir.

Kabul/Aval Kredileri

Kabul Kredisi, kişilerin ithalatlarının bedelini, ihracatçı tarafınca keşide edilen poliçeyi onaylayarak ödeme yapmadan ödemelerini sağlayacak bir kredi ürünüdür.
Ödeme, poliçede belirlenen vadede gerçekleştirilir. Banka garantisi istenmesi durumundaysa Vakıfbank poliçeyi güvence etmesi ile (Aval) ihracatçıya bu garantiyi elde etmiş olurlar.
Akreditifli, mal mukabili ya da vesaik olmak suretiyle yapılabilecek, Kabul Aval Kredili Ödeme şeklinde düzenlenecek olan poliçelerin vadeleri, onay tarihinden adım atmak suretiyle bir süre sınırı olmaksızın serbestçe belirlenebilir.

Kredinin avantajları

  • Kabul Kredisi ile ödemenin banka güvencesi altına alınmış olması, ihracatçının dış tecim işlemlerinde esneklik ve itimat sağlar.
  • İthalatçılar, satın alacakları malları ödeme yapmadan, uygun ve eksiksiz bir şekilde elde edeceği garantisini almış olur.
  • İhracatçılar, poliçelere ithalatçının bankası tarafınca aval verilmesi halinde, poliçeleri başka bankada iskonto ettirerek ödemelerini erken eğitim edebilirler.

Güvence ve Referans Mektupları

Güvence Mektupları: Bir işin yapılmasının, bir malın tesliminin yada bir borcun ödenmesinin Vakıfbank tarafınca güvence edilmesidir. Mevzuyla ilgili mevzuata gore Türk Lirası ya da döviz üstünden, süreli yada sınırsız olarak düzenlenebilir.
Referans Mektupları: Çoğu zaman inşaat ve taahhüt işleriyle etkinlik gösterenlere yönelik bir üründür. Referans Mektupları, Türk Lirası ya da döviz olarak düzenlenebilir.
Niyet Mektupları: Firmalara, maddi destek sunulabileceğini ifade eden bir mektup türüdür. Vakıfbank ile çalışan firmalara verilir. Niyet Mektuplarında kati bir taahhüt yer almaz.

ilginizi çekebilir

Teknosa Personel Alımı (Başvuru ve Şartlar)

Teknosa personel alımı ile beraber Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından bir tanesinde kariyere haiz olabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir