TC KİMLİK NO İLE EHLİYET SORGULAMA

Dünya çapında her türlü işin yapılabilmesi adına olanak sağlayan TC kimlik her birey açısından gerekli vatandaş numarasıdır. TC kimlik sayesinde her birey yapmak veya öğrenmek istediği şeyi öğrenebilir. Çok tıklanan ehliyet sorgulama işlemleri de TC kimlik ile sorgulanır. Peki, nasıl olacağına dair adımları yazalım. Öncelikle ehliyet sorgulamak isteyen bir kişi egm.gov.tr adresine giriş yapmalıdır. Sayfaya giriş yaptıktan sonra trafik sorgulama bölümüne tıklamalıdır. Bu bölümde varsayılan doğum tarihi, isim ve soy isim gibi kimlik bilgileri girilmelidir. Tüm bilgiler doğru girildikten sonra güncel olarak son dönemine kadar yenilen trafik cezaları otomatik olarak ekrana çıkacaktır.

Ehliyet Sorgulama

Emniyet güvenlik merkezi aracılığı ile yapılan ehliyet sorgulama birkaç adımda öğreneceğiniz şekilde yapılır. Emniyet güvenlik merkezine internet üzerinden giriş yapılıp araç plakası yazan bölüm tıklanmalıdır. Bu bölüm içerisinde TC kimlik bilgisi ve araç plakası yazılır. Seri numarası ve plaka tescil belge bilgileri de sistem üzerinden eklenir. Plaka ve TC kimlik ile sorgulama yapabilen kişiler yalnızca son seneye ait olan trafik cezalarını görebilirler. Görülen cezalar maalesef aynı sistem üzerinden ödenemez. Ödeme yapabilmek adına aşağıdaki sistemlerden yararlanmak mümkün olur.

  • Bankaların mobil şubeleri üzerinden ceza ödeme
  • PTT üzerinden ehliyet ve trafik cezaları ödeme
  • E-devlet sistemi üzerinden ceza ödeyebilme

Genel anlamda ceza ödeme sistemi bu sistemler altında ödenip kapanmaktadır. Kapanan borçları bir süre e-devletten bakmak istediğinizde görebilirsiniz. Lakin ödeme yaptıysanız bir süre sonra hesabınızdan düşer. Telaşlanmanıza gerek kalmadan halledebileceğiniz bu işlem oldukça işe yaramaktadır. Özellikle otoban geçişlerinde çok yenilen cezaların birçoğu HGS üzerinden yeniliyor. Normal ücreti oldukça uygun fiyatlarda bankalarda sunulan bu sistem köprü geçiş sistemlerinde direk geçebilme özelliğini sunmaktadır. Buna dikkat etmeyen ve aldırmayan birçok kişi bu tarz ufak cezalar yemektedir. Bu cezalar belirli bir süre zarfında faizlenerek katlanmaktadır. Bu yüzden dikkate alınması gereken konulardan biridir.

TC Kimlik İle Sorgulama

Genel olarak e-devlet sisteminde veya diğer geri kalan birçok sistemde TC kimlik sayesinde kolay bir şekilde her konuda sorgulanma yapılabilir. Kimlik numaranız ve oluşturduğunuz şifreniz sayesinde ister trafik cezası ister vergi borcu veya üzerinize kayıtlı mal varlığı ve benzeri birçok konuda sorunsuz bir şekilde internetten anlık olarak bilgi sahibi olmanızı sağlar. Görüntüleme sistemi sayesinde evden çıkıp uzun saatler devlet dairelerinde beklemenizi gerektirmez. Sonuç olarak ne işiniz olursa olsun özellikle yaş ortalamanız yüksekse mutlaka hastalık döneminde dışarı çıkmaktan sakının. İşlerinizi internet üzerinden halletmeye çalışın. Zaten devlet kurumlarına da gitseniz bankaya da gitseniz her işlem yine internet üzerinden yapılmaktadır. TC kimliğiniz sayesinde istediğiniz an detaylı bir şekilde tüm işlemlerinizi hızlıca halletme şansına sahipsiniz.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2020 Harç Tutarları ve Atmler

2020 yılında belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir