Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar Verilecek 2021

a).Dönüm Başı Tarla Parası Ne Kadar?

Meyvecilik, sebzecilik, sera (seracılık) aromalı bitkiler, fındık ve dönüm bazlı yardımlar seçiminde bazı ödemeler tarımcı ve üretim oluşturan kişilerin Ziraat Bankası zirai hesaplarına ödeme yapılması sürecek. Bu yardım ödemesi de iki değişik kolda verilmekte olup, bunlardan ilki açık zirai iken diğeri örtü altı uygulanan seracılıktır. Seralar adına biyoteknik cenkma için tarla parası dönüm başı ne kadar 110 TL verilirken, biyolojik harp adına 350 TL sunulmaktadır.

b).Alan Bazlı Destek Ödemeleri

Fındık tarla parası dönüm başı ne kadar 170 Türk lirası meblağında ödeme yapılacaktır. 5 dönüm fındığı olan bir ziraat işiyle uğraşan bireyin senelik 850 Türk lirası fındık yardımı alacaktır. Naturel ziraat yardımı; 5 değişik kısımlara  ayrılır, 1. Kısım yetiştirme yeri başı için 100 tl ödeme yapılırken 2. Kısım 70 TL, 3.Kısım 30 TL, 4. Kısım 10 TL. Doğal hayvancılık yolunda yapılan arıcılığa her  kovan başı için 10 tl yardım paraları verilecek. Toprak araştırması, benzin için peşin ve gübre yardımları; dönüm başı 11 tl olarak verilen yardım olmaktadır. Yararlı zirai uygulaması kolunda ise; sebze ve meyve üretim meydana getiren kişilere dekar başı için 50 TL yardım sağlanırken, seralar adına 1 dönüme 150 TL yardım yapılmaktadır. Süs olan bitkilerle aromalı kokulu bitki için destekleme yardımı dönüm başına 100 tl dir.

c).Dönüm Başına Destekleme Ödemeleri

İşletmenin büyük olması 5 dekar ve alt seviyesinde meyve sebze, süs bitkisi tıbbı ve aromalı nebat üretimi meydana getiren minik aile şirketlerine 2020 senesi için tarla parası dönüm başı ne kadar sualine cevap olarak 100 TL yardımda bulunulacak. Ufak aile şirketi yardımı Bakanlar Kurulu Sonucu tarafınca Resmi Gazete’de yayınlanarak yürütülür duruma girdi.

Küçük firmaların zirai çalışmaları ile meşgul olmasının sürekliliğini  devam ettirmek için, firmanın sürekli ve sürdürülebilir olmasını yapabilmek için verilecek olan dönüm başı yardım ödemesi 100 tl olarak verilecektir. Küçük firmanın dönüm başı destek verilen ödemeyle ziraatçi kayıt sisteminde kaydı olan tarımcıya sağlanacak. 5 dekar olan ve alt seviyede olan süs bitkileri, meyveler, sebzeler, tıbbı ve iyi kokusu olan aromalı bitki üretimini oluşturan tarımcıya dönüm başı verilecekolup yardımdan kamu müessese ve kurumu da yararlanmayacaktır.

d).Dönüm Başına Destekleme Ödemeleri Müracaat

 Gerçek ve tüzel fert ufak şirketi dönüm başı için yardım destekleri ise, zirai alanda ürün değişikliğine göre uygulanacak olup, ekim meydana getirilen mahsulün çeşidine nazaran ziraat işiyle uğraşan kişilerin tarla parası dönüm başı ne kadar ise desteklerini alacaktır. Nebat çeşidinden olabilen üretimler için çiftçinin sebze, meyve, tıbbı güzel kokusu aromalı nebat, süs bitki üretimini yapabilmeleriyle dönüm başına yardım ödemesinden yararlanacaklardır. Fındık ile çay üretimi meydana getiren küçük işletmeler dönüm başı için yardım ödemelerinden faydalanamazlar.

ilginizi çekebilir

2021 PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama İşlemleri

Süt Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir? 4B kapsamındaki çalışanlar, SSK’lı sayılmaları nedeniyle süt parası ödeneğinden yararlanabilirler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir