Tarım Kredisi Veren Bankalar 2020

Bazı bankalar sundukları ziraat kredisi seçenekleri ile çiftçilere destek olmaya devam etmektedir. Ziraatçi kredileri için yapılacak olan başvurular da bankadan bankaya nazaran değişim göstermektedir. Ek olarak müracaat için lüzumlu belgelerden müracaat neticeleri ne kadar gözlenen değişimler başvuracağınız bankaya olduğu benzer biçimde bankanın sunmuş olduğu kredi türüne nazaran de değişim gösterir. Ziraat faaliyetlerinizin gereksinimlerini belirlemeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda ziraat kredisi başvurusu yapmanız bundan dolayı ehemmiyet arz etmektedir.

TEB ÇKS Ziraatçi Kredileri

TEB tarafınca sağlanan ziraatçi kredilerinden yararlanmak için müracaat esnasında hazırlamanız ihtiyaç duyulan bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri hazırlamanız durumunda müracaat işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Fakat belgeleriniz de tamamlanmamış bulunması durumunda ya da belgeleriniz yanlış bilgiler içeriyorsa TEB’e yapacağınız ziraatçi kredisi başvuruları da negatif olarak değerlendirilebilir ya da başvurunun değerlendirme süreci uzayabilir. Dolayısıyla müracaat esnasında aşağıda yer edinen belgeleri bankaya teslim etmeniz gerekmektedir:

 • T.C. kimlik kartı ve önlü arkalı fotokopisi,
 • Üstünüze kayıtlı olan kiralık mitlerin bulunması durumunda bu mülklere ilişkin kira sözleşmesi,
 • Ziraatçi Kayıt Sistemi belgesi,
 • İkamet ettiğiniz yerin tapusu ve fotokopisi.

Bazı TEB şubelerinde bu belgelere ek olarak başka belgelerin talep edilmesi durumu da söz mevzusu olabilmektedir. Dolayısıyla başvuruda bulunacağınız TEB şubesini arayarak müracaat esnasında talep edilecek olan belgelere dair data alabilirsiniz.

TEB üstünden çekebileceğiniz ziraat kredilerinin ilke Kredi Güvence Fonu güvenceli girişimci kredisidir. Bu kredi türünün üst limiti 250 bin TL’dir. Bu kredi türünde TEB tarafınca müşterilerine 60 aya kadar vade olanağı sunulmaktadır.

Tarımla uğraşan kişilerin TEB üstünden çekebileceği öteki ziraat kredisi ise Taksitli Ticari Kredi seçeneğidir. Bu kredi türü kapsamında 50.000 TL finansman desteğine kadar güvence talep edilmez. Fakat sizin 50.000 TL finansmandan daha fazlasına ihtiyacınız var ise, güvence göstererek TEB üstünden 100.000 TL’ye kadar Taksitli Ticari Kredi Çekme olanağınız bulunmaktadır.

Halkbank Ziraat Kredileri

Halkbank üstünden çekeceğiniz ziraat kredilerinin ödemeleri mevzusunda banka tarafınca siz müşterilerine ayrıcalıklı bir kolaylık sağlamaktadır. Bu hususta çekeceğiniz finansman desteğinin ödemesine derhal değil, ürünlerinizin hasat işlemleri gerçekleştiğinde başlayabilirsiniz. Bununla beraber banka tarafınca 48 aya kadar vade olanağı da sunmaktadır. Halkbank tarafınca tarımla uğraşan müşterilerine sunulan ziraat kredisi türleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Tarımsal Sulama Düzeni Kredisi,
 • Bağışlama Programı Kredisi,
 • Topraksız Ziraat Kredisi,
 • Toprak Mahsulleri Ofisinden Alıntı Karşılığı Kredi,
 • Sera Kredisi,
 • Traktör ve Ziraat Makineleri Kredisi.

İhtiyacınız doğrultusunda yukarıda yer edinen bu kredi türlerine başvurabilir ve tarımsal faaliyetleriniz için ihtiyaç duyulan Finansbank desteğini sağlayabilirsiniz. Bu finansman desteğinin geri ödemeleri de sizleri yormayacak şekilde hasat döneminizde ve 48 aya kadar vade olanakları ile sunulmaktadır.

Vakıfbank Ziraatçi ve Ziraat Kredileri

Vakıfbank sunmuş olduğu ziraat ve ziraatçi kredileri ile çiftçilerin ziraat faaliyetlerini sürdürmeleri için lüzumlu olan tüm gereksinimlerini karşılamak amacıyla çiftçileri desteklemektedir. Ek olarak çiftçilere sağlanan finansman desteğinin geri ödemelerini hasat zamanında yapabileceği bir ödeme planı da çıkartmaktadır. Vadi olanakları bakımından da çiftçileri desteklemekte ve onlar için uygun vade seçenekleri sunmaktadır. Vakıfbank’ın çiftçilere sunmuş olduğu finansman seçenekleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kontratlı üretim kredisi,
 • Ziraat kredisi,
 • Süt hayvancılığı kredisi,
 • Organik kredi,
 • Sera kredisi,
 • Besi hayvancılığı kredisi,
 • Süt hayvancılığı için borçlu cari hesap kredisi,
 • Toprak Mahsulleri Ofisi’nden alınan alıntı senedi kredisi.

Unuttunuz tarımsal faaliyetleriniz gereksinimlerini gidermek ya da yeni tarımsal yatırımlar yapmak için Vakıfbank şubelerine müracaat edebilir ve yukarıda yer edinen ziraat kredisi türlerine başvurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Üretim odaklı emek harcayarak ziraat faaliyetleri ile direkt olarak ilgilenen çiftçiler bu krediye başvurabilir.

Ticari bir kredi olarak geçse de, bu bağlamda ziraatçi tüzel bir kişilik olarak görülür.

Ziraat ile uğraşan çiftçilerin işlerini kolaylaştırmak, nakit akışlarını düzene sokmak için normalden fazlaca daha düşük faizler ile verilen kredi türüdür.

Ziraatçi kayıt sistemi olarak geçen Cekase, tarımsal girdi çıktıların kayıt edilmiş olduğu Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışan bir sistemdir.

Tarla tapusu üstüne kredi çekilebilir. Haiz olduğunuz tarlanın değerleme oranınca kredinize bankalar tarafınca yanıt verilecektir.

ilginizi çekebilir

Teknosa Personel Alımı (Başvuru ve Şartlar)

Teknosa personel alımı ile beraber Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından bir tanesinde kariyere haiz olabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir