Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması

Tarım Kredi Kooperatif Kredileri Nasıl Alınır?

Kooperatiflere şahsen müracaat icra eden çiftçilerin, kredi alabilmeleri için tarımsal faaliyetlerinin durumu ve talep etmiş oldukları kredinin miktarını incelenir. İşletme kredilerine 12 ay vade yapılabiliyor, yatırım kredilerinde ise en fazla 36 ay vade imkânı mevcut. Kooperatif kredi isteyen çiftçiden minimum iki üyenin kefil olmasını talep ediyor ve belirli bir limitin üstünde kredi çekmek isteyenler de taşınmaz ipoteği ya da traktör ipoteği talep ediyor. Eline para geçen çiftçimiz istediği zaman borcun tamamını kapatabiliyor ve bu tarihe kadar geçen süre için faiz talep ediliyor. Geri kalan ödeme süresinden faiz alınmıyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Nedir?

Ziraat Bankası, çiftçilerimizin uzun zamandır beklediği ödeme ertelemesini getirdi. Çiftçilerimizin kredi borçlarına 5 yıla kadar vadelendirme yapılacak. Tarım kredi kooperatifi borç yapılandırması 3 Ocak 2020 tarihle Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

31 Aralık 2019 tarihi itibariyle ödenmesi gereken fakat ödenmeyen borçları kapsayan, 5 yıl vadeyle yüzde 9 oranında uygulanacak faiz oranları geçerli olan yapılandırma çiftçilerimizi rahatlatacak. Vadeler 60 ay olacak. 5 yıl vade sağlanan çiftçimiz eşit taksitler ile yılda bir kez ödemeli modeli uygulayarak hasat ödemeli olarak tarımsal kredi borcunu ödeyecek.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Kredi Detayları

 • Verilen kredinin kullandırılma tarihleri arasında, ürün meydana gelebilecek doğal afetten etkilenirse Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi mevzuatları gereğince vade tarihinden itibaren taksitlendirilir.
 • Afetlerden etkilenen üreticiler hasar raporunu TARSİM ’den temin ederek başvuru yapabilecek.
 • 1 ay içinde hasar tespit raporunu alan üreticiler Ziraat Bankası ‘na müracaat etmelidir.
 • Müracaat işlemlerinde geç kalanlar için 15 gün ek süre tanınacak.
 • Ertelenen krediler için vade sonuna kadar takip işlemleri başlatılmaz.
 • Ertelenen krediler için vade sonuna kadar takip işlemleri başlatılmaz.
 • Doğal afetlerin hasar tespitinde TARSİM raporu geçerlidir. TARSİM ‘e konu olmayan hasarlar, İl ve İlçe Hasar Tespit Komisyonu ‘nca yapılır.
 • Krediyi gerçek ve tüzel kişiler kullanabilecek.
 • İlgili krediden 3 kez art arda yararlanma imkânı mevcuttur.
 • Sözleşmeli üretim yapan çiftçiler yukarıda bahsedilen madde hükümlerinden faydalanamaz.

Borç Yapılandırma Şartları

 • Borcun çiftçi tarafından tarımsal faaliyetler için kullanılmış olması (konut, araç vs. hariç)
 • Borcun Tarım Kredi Kooperatifler Merkez Birliği veya Ziraat Bankası ‘ndan kullanılmış olması
 • 31 Aralık tarihi itibariyle borcun ödenmesi gerekirken ödenmemiş olması

Kara Listedeki Vatandaşa Sicil Affı Uygulanması

Kredi sicil affı ile bankalara borcu olan vatandaşın altı ay içinde borcunu taksitlendirmesi imkânı sağlandı. Bankalar Kredi notu düşük olan vatandaşın borcunu taksitlendirdiği takdirde yasal olarak herhangi bir ceza almayacaklar. Bankalara borç yapılandırma yasası üstünden yapılandırma başvurusu yapılabiliyor. Sadece bu başvurunun kabul görmesi bankanın kararıdır.

ilginizi çekebilir

KOSGEB Adıyaman

Adıyaman ilimizde KOSGEB ve iş ortakları tarafınca Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ücretsiz bir şekilde verilmeye devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir