Tamamına Kredi Çıkan Evler ve Konutlar 2020 (Peşinatsız Mortgage)

Ev almak isteyen yalnız kafi peşinata haiz olmayanlar için bankalar tarafınca evin tamamı için kredi kampanyası geliştirilmiştir. Evin tamamına kredi alabilir miyim diyenler içeriğimizden detaylı informasyon alabilir. Peşinatsız ev kredisi veren bankaları ve şartlarını sizler için araştırdık.

PEŞİNATSIZ KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR VE ŞARTLARI

Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşın en büyük problemi peşinattır. Bankalar belirli oranlarda peşinatı olmayan kişilere konut kredisi vermek istemezler. Bu kapsamda 2020 yılı itibariyle tamamına kredi çıkan evler ve asla parası olmayanlar için kredi çekme yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. Tamamına %100 mortgage kredi alma yöntemlerini sizler için kaleme aldık. Eğer sizde kendi evinize haiz olmak istiyorsanız; 1+1 , 2+1, 3+1 yada daha büyük tamamı kredili evlerden birini tercih edebilir ve peşinatsız konut kredisi çekebilirsiniz.

Tamamına Kredi Çıkan Evlerin Nitelikleri

Artık yeni bir ev almayı düşünüyorsanız, alacağınız ilk olarak krediye uygun olmalıdır.  Satın alınacak bir ev için bankaların konut kredisi kriterleri belirlenmiştir. Eğer konut oldukca eski yada bazı mevzuatlara uygun değilse, kıymeti ne olursa olsun, bankalar konut kredisi vermezler. Bu kapsamda bilhassa ikinci el kullanılmış bir ev almaya niyetli iseniz, mülk sahibine konut kredisi için uygun olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Bırakın tamamına kredi çıkmasını, küçük bir ihtimal almayı düşündüğünüz eve kredi verilmeyebilir. Bu kriterler nedir? Birlikte inceleyelim.

Tamamına Kredi Çıkan Evlerin Nitelikleri

Tamamına Kredi Çıkan Evlerin Nitelikleri

Konut Kredisi Verilebilen Evlerin Güncel Kriterleri

Müteahhit yada sahibinden satışa sunulan bir eve ne kadar kredi verileceği ekspertiz kuruluşlarınca belirlenir. Her bankanın antak kalma yapmış olduğu bir eksper kuruluşu mevcuttur. Bu kuruluşlar vatandaşın ev kredisi talebinden sonrasında, satın alınmak istenen evi inceleyerek kaç para edeceğini durağan(durgun) bir raporla ortaya koyarlar. Banka şubesi, eksper raporu sonrasında incelenmiş olan evin raporunu ortaya koyar ve buna nazaran kredi miktarını belirler. Eksper tespitinden sonrasında, evin belirlenen değerine nazaran banka ve finans kuruluşları BBDK’nın mevzuatı çerçevesinde kredi verebilmektedir. Eksper firmaları satın alınmak istenen evleri incelerken şu kriterleri dikkate alırlar;

 • Konutun fiziki özellikleri nedir?
 • Konutta kullanılan inşaat malzemelerin kalitesi nedir?
 • Konutun bulunmuş olduğu semtte satışa sunulan diğeri evlere nazaran fiyatı nedir?
 • Zelzele yönetmeliğine uygun olup olmama durumu nedir?
 • Belediyelerin vereceği oturma iznini alabilme durumu ne ölçüdedir?

Bu ve benzer niteliklere nazaran eksperler konutun kıymetini tespit ederler. Aslolan önemli olan mevzu ise, konutun satışına ilişkin hususlardır. Ev kredisi verilmesi için evlerin taşıması gereksinim duyulan kriterler şunlardır;

 1. Evin hisse durumu nedir? Konut satın almak isteyen kişinin üzerine yapılabilmeli ve örnek olarak 10 daire var ise almak isteyen kişi 10/1 oranında hisse sahibi olmalıdır.
 2. Evin üstünde ipotek var mı? Tamamına yada belli bir kısmına Kredi Çıkan Evler ve Konutlar için üçüncü kişiler tarafınca hak sahipliği olup olmadığına bakılır. Özetlemek gerekirse satın alınacak ev tamamıyla haiz olarak gösterilen kişinin üzerine olmalıdır.
 3. Kat Mülkiyeti Var mı? Eğer bir apartman dairesi almak istiyorsanız, evin kat mülkiyetinin olması şarttır. Kat mülkiyeti olmayan apartman dairelerine konut kredisi çıkmaz.
 4. Ev Müstakil yada Villa mı? Konut kredisi çekmek istediğiniz ev, müstakil bir ev yada villa tipi bir konut ise, ev kredisi çekebilmeniz için arsa tapusu kafi görülmektedir.
 5. Yapım aşamasında ki evlere kredi verilir mi? Eğer satın almak istediğiniz ev nerede ise temelleri atılmamış bir projeden ibaretse, satışı icra eden müteahhit herhangi bir finans kuruluşu yada banka ile anlaşmış olma şartı aranmaktadır. Anlaşmalı olmayan bankalar daha düşük faiz olanağı sunmuş olsalar da, bu bankalardan kredi çıkmaz.
 6. İnşaat halinde ki konutlara kredi çıkar mı? Eğer satın alan olduğunuz ev inşaat halinde ise, bu evin minimum %80 oranında tamamlanmış olması şarttır. Bu oranı eksper belirlemektedir.
 7. Ev zelzele yönetmeliğine uygun mu? Eğer uygun değilse, bankadan kredi çekemezsiniz.

Kaç Yaşındaki Evlere Konut Kredisi Verilir?

Mortgage ve Konut kredisi almak isteyen yurttaşlarımızın en oldukca sordukları sorulardan biri de kaç yaşlarında ki evlere konut kredisi verilir? sorusudur. Yukarıda evlerin fiyatlarının belirlenme aşamalarını ve kriterlerini belirtmiştir. Evlerin yaş durumu tamamen fiziki şartlarına bağlıdır.

kaç yaşındaki eve konut kredisi verilir

kaç yaşındaki eve konut kredisi verilir

Bakımlı, zelzele yönetmeliğine uygun, piyasa kıymeti yüksek olan bir konuta yaş durumuna bakılmaksızın kredi verilebilirken, nerede ise 2-3 yaşlarında olmasına rağmen konut kredisi verilmemiş evler mevcuttur. Bu durum birazcık bankaların ve ekspertiz kuruluşlarına bırakılmış bir durumdur.

Peşinat Yokken Evin Tamamına Kredi Çekme Şekilleri

Günümüzde bazı bankaların tamamına konut kredisi kampanyaları (%100) devam etmektedir. Örneğin Yapı Kredi Mortgage ev sahibi olmak isteyen yurttaşlarımız için evin tüm değerine mortgage kampanyası başlatmış halen ev almak isteyen müşterilerini banka şubelerine beklemektedir. İnternet üstünden de bu kredi için ön müracaat oluşturabilirsiniz. Detayları bu sayfadan görüntüleyin.

Yüksek Oranda Eksper Kıymeti Gösterme Yöntemi

Bankalar şuan itibariyle satın alınan konutlar için, en fazla %80 oranında kredi vermektediler. Örneğin eksper kıymeti 200 bin lira değerinde ki bir evin %80 oranı 160 bin liradır. Banka 40 bin lira peşinatı olan bir vatandaşa 160 bin lira kredi verebilmektedir. Organik olarak 200 bin lira kıymet evin eksper tarafınca biçilen kıymeti içindir. Eğer eksper şirketi 200 bin lira fiyat biçilen bir ev için 250 bin lira kıymet biçerse bu ev için 200 bin lira konut kredisi kullanılabilir. Bu yöntem yardımıyla birçok vatandaşımız konut sahibi olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Ev almak isteyen yurttaşlarımızın bir problemi de bankalar nezdinde kara listede görünmeleri durumudur. Bunun için yeni bir kanuni düzenleme getirildi ve kara listede olan yurttaş, bankalara müracaat yaparak, 6 ay içinde borcun tamamını öderse yada 6 ay içinde yapılandırma yaparsa, 5 yıl beklemeden kara listeden çıkabiliyor. Bu durumda olan vatandaşın da, ev kredisi çekebilmesi için bankaların kanunu uygulaması beklenmektedir.

Eğer faiz ödemeden yatırım bankaları yardımıyla faizsiz konut kredisi çekmek isterseniz, bu kapsamda kredi veren kuruluşları inceleyebilirsiniz.

Bir Bilene Danışın!

Emlakçılar ve bu işlerle yakından ilgilenen müteahhit ve yan firmaları hangi bankanın eksperinin daha yüksek kıymet biçtiğini, hangi ev için hangi bankadan daha fazlaca kredi alınabileceğini takip ederler ve müşterilerini bu bankalara yönlendirirler. Eğer evin tamamına kredi çıkan bir konut satın almak isterseniz, Bir bile sor deyimini hatırlamanızı tavsiye ederiz. En düşük faizli konut kredisi veren bankaları içeriğimizden inceleyebilir ve bu banka şubelerine giderek kredi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca 2020 senesinde başlatılan kampanyaya nazaran faiz oranları yüzde 0,98‘ e indirilmiştir. Bankaların anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız bu bankalardan talep edeceğiniz krediler alacağınız konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ ine kadar verilecektir. Bu kampanya konut stokunun eritilmesi yönelik olmaktadır. Detaylı informasyon almak için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Hacizli Eve Kredi Verilir Mi? Hangi Bankalar Verir?

Herhangi bir nedenden dolayı icra yolu ile haciz konularak ipotek altına alınmış eve kredi verilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir