Süs Tavuğu Yetiştiriciliği Çok Para Kazandırıyor

Süs tavuğu yetiştirerek oldukca para elde edebileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik bu işin meraklısı da oldukca. Yumurta yetiştirerek para kazanmaktan oldukca değişik bir gelir deposu bulunduğunu söylemek mümkün. Tavuk ırkları ile ilgilenen kişiler için süs tavukları bir tutku. Güzel ve heybetli görüntüleri yardımıyla otomobil fiyatına satılan süs tavukları dahi var. Brahma tavuğu benzer halde pek oldukca cins süs tavukları bulunmaktadır. Ankara, İstanbul benzer halde illerde süs tavuğu çiftlikleri bulunuyor. Satılık süs tavukları tutarları ve civcivlerin iyi mi besleneceğine ilişkin birkaç araştırma yaptık. Siz de detaylı bir araştırma yaparak para kazanmaya derhal başlayabilirsiniz.

Süs Tavuğu Cinsleri

Dünya üstünde pek oldukca tavuk eşeysel var. Ticari anlamda bazılarının etinden bazılarının ise yumurtasından faydalanılıyor. Bir tek süs tavuğu yetiştirerek de oldukca para kazanmak mümkün. O şekilde tavuk cinsleri var ki görenleri hayrete düşürüyor. Bazıları kalemle çizilmiş benzer halde, bazıları düzgüsel tavuk boyutlarından daha büyük ve daha tüylü. Bazıları ise cüce denebilecek boyutlarda. Bir tek hepsi birbirinden kıymetli. Kümes hayvancılığı yapmak isteyenler bu işi hangi amaçla yaparlarsa yapsınlar dikkat etmeleri gereksinim duyulan mevzu ortamın ısı ve aydınlık seviyelerini dengede tutmalarıdır. Yoksa tavukların hastalanması kaçınılmazdır. İşte süs tavuğu cinsleri…

Sultan Tavuğu

Yerli ve ulusal süs tavuğumuzdur. Sera-i Tavuk adı ile tanınmış bir Osmanlı tavuğudur. Elizabeth Watts tarafınca Avrupa’ ya tanıtılmıştır. 1870′ li yıllarda tavuk Avrupa’ da kabul görmüştür. Averaj ağırlıkları 2, 2-5 kilo civarındadır. Tavuk cinsleri içinde hakikaten boyutları küçüktür.

Sultan Tavuğu

Sultan Tavuğu

Aslolan rengi beyazdır. Bir tek siyah ve mavi renklerine de rastlamak mümkündür. Tüyleri kadife benzer halde bir görüntüde olduğundan yetiştiricilerinin özenle bakması ve temizliklerini yapması gerekir. Bacakları paçalı bir görüntüdedir. Yumurtaları bile 15-20 TL’ ye satılmaktadır. Kapalı ortamlarda bakılmaya uygundurlar ve uysal bir yapıları vardır. Osmanlı Tavuğu ya da Padişah tavuğu olarak bilinirler. 2 bin 500 TL’ ye bir Sultan Tavuğu satın almanız mümkündür.

Habeş Tavuğu

İsmi sizi yanıltmasın. Çin kökenli bir tavuk ırkıdır kendileri. Bu tavuk cinsinin meşhur olması Marco Polo yardımıyla olmuştur. Çin’ deki gezileri sonucu bu tavuğa rastlayan Polo, şaşkınlıklar içinde kalmış ve bu güzelliğin batılı ülkeler tarafınca da görülmesini istemiştir. İlk sıraya yazmamızın bir sebebi var organik olarak. Süs tavukları içinde en güzel ve en meşhur olanıdır. Zamanı Çin kaynaklarında bile tavuğun fizyolojik görüntüsü ile ilgili bilgiler yer almıştır.

Habeş Tavuğu

Habeş Tavuğu

Bacaklarında ve başlangıcında bulunan tüyler uzundur. Fazlaca eski bir cins olmasına karşın şu an itibari ile değişik renklerde gözlenmektedir. Aslolan rengi beyazdır. Fakat altın, gümüş ve siyah renklerine de rastlamak mümkündür. Boyut olarak o kadar da fazla heybetli değildir. Bir tek kaynaklarda düzgüsel boyutta bir tavuk olarak kabul edilmektedir. Tüyleri dayanıklılık kazandırmaz. Bu yüzden soğuk hava koşullarına elverişli bulunduğunu söylemek mümkün değildir. Görüntüsünün ise beğenileri toplayacağı kati. Kiloları 1,5′ tan da azdır. Görüntüsü kadar karakter olarak da naiftirler. Evcildirler. Yılda 100 yumurta üretme kapasiteleri vardır. Yumurtaları sarımsı renklerdedir. Anaç bir tür olarak bilinmektedir.

Dong Tao Tavukları

Bu tavuk cinsleri aslen belirttiğimiz adı ile anılmazlar. Ayaklarından dolayı Ejderha Tavuk adını almışlardır. Yumurtlama kapasitesi düşük olsa da bu tavuk cinsinin eti lezzetlidir. Bu bağlamda iyi fiyatlara satılmaktadır. Ayak bilekleri oldukça kalındır. Vietnam asıllı olan bu tavuk ırkının bir zamanlar yalnızca kraliyet aileleri için yetiştirildiği söylenmektedir. Adam bir tavuğun kilosu 6 kilograma çıkabiliyor. Etini ise yalnızca lüks restoranlarda bulmak mümkün.

Dong Tao Tavukları

Dong Tao Tavukları

Tavuk eşeysel genel olarak beyaz renktedir. Bacaklarından dolayı kuluçka vakaları birazcık sıkıntılıdır. Bu yüzden üreticilerin dikkatli olması gerekiyor. Fiyatı 2 bin 500 dolar civarındadır. 12 ay içinde civciv durumda olan tavuklar büyüyerek yumurtlamaya başlayabilirler. Yumurtaları da devletimizde 10-15 TL‘ den alıcı bulmaktadır. En kıymetli tavuk cinslerinden biridir.

Koşin Tavuğu

Literatürkde adı Cochin Tavukları olarak geçen bu kümes hayvanının anavatanı Çin’dir. Etleri için beslendiklerini söylemek mümkün. Fazlaca tüylü bir yapıya sahiptirler. Tavuk ve horoz cinsleri de uysal bir yapıdadır. Bu sebeple batı ülkeleri tarafınca çokça tercih edilmektedir. Horozları 5 kilo civarındadır. Tavukların en büyükleri ise 4,5 kilo’ yi bulabilmektedir. Bakımları oldukça zor olsa gerek. Uzun tüylerinden dolayı eğer bakımları iyi yapılmazsa kümeste bulunan pisliklerden zarar görebilirler. Koşin tavukları gezmeyi severler. Bu sebeple geniş bir alanda olabildiğince gezinirler. Fazlaca acil kilo alabilen ve yağ bağlayan hayvanlardandır. Bu sebeple hareket etmeleri sağlıkları açısından da iyi olacaktır. Fazlaca kilo alan Koşinler ölürler. Burnham adlı yazarın kitabına mevzu olmuş bir tavuk cinsidir ve oldukça güzeldir.

Koşin Tavuğu

Koşin Tavuğu

Beyaz, siyah ve sarı renkleri vardır. Pekin bantam adını alan cüce boylarına da rastlamak mümkündür. Uyumlu olmaları sebebi ile süs hayvanı olarak tercih edilmiş ve evcilleştirilmiştir. Yumurtasının tane fiyatı 30 TL civarındadır. Yumurtalarının renkleri kahverengidir. Değişik tavuk ırkları ile anlaşamazlar. Bulundukları kümeste yalnız kendi cinslerinin bulunmasını isterler. Tüylerinin ise yorgan yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

Brahma Tavuğu

En oldukca tercih edilen süs tavuğu cinslerindendir. Boyutu, uysal yapısı ve rengi onun dikkat çekici özelliklerindendir. Eti lezzetlidir. Yumurtlama kabiliyeti de vardır. Bir tek oldukca kıymetli olması onu bir et tavuğu olmaktan çıkarmıştır. Gelişme hızı yavaş ilerler. Bünyeleri sağlamdır. Kolay kolay hastalanmazlar. Yumurta sayıları üreticileri güldürmez yalnız her yıl tertipli sayılarda yumurtlamayı dikkatsizlik etmezler. Anaçtırlar. Civciv bakımı mevzusunda yeteneklidirler. Tavuk eşeysel 4,5 – 5 kilo içinde bir ağırlığa haizdir. Ağırlık olarak fazla olmasına rağmen et tavuğu olarak beslendiği oldukca nadir görülen bir durumdur. Sakin yapıda hayvanlardır ve yazın gurk olurlar.

Brahma Tavuğu

Brahma Tavuğu

Paçalarından dolayı temizliklerinin itina ile yapılması gerekiyor. Yoksa çamurlu havalarda kötü bir görünüm kazanırlar. Ek olarak bu durum sağlıklarını da negatif tesirinde bırakır. Bu sebeple kümeslerinin kışın ısı derecelerinin iyi bir seviyede tutulması gerekir. Bunun yanı sıra beslenmesine de dikkat edilmelidir. Salma tavukçulukta ek gıdalar vermeye o kadar da fazla gerek duyulmaz. 6 aylık olduklarında yumurta hayata geçirmeye başlarlar. Fiyat olarak 250 TL’ye bir Brahma Tavuğu alabileceğiniz benzer halde 5 bin TL‘ ye de bulmanız mümkündür. Eğer cinslerden anlıyorsanız vereceğiniz paranın da oldukca olmadığının farkındasınızdır.

Ayyam Cemani Tavukları

İlginizi çekecek bir tavuk eşeysel olarak sizlere Ayyam Cemani’ yi takdim ediyoruz. Bundan dolayı kendisi acayip özelliklere haiz. Anavatanı Endonezya olan bu tavuk ırkının rengi siyahtır. Hatta yalnızca tüyleri değil, eti ve kemiği de siyah renktedir. Fazlaca nadir rastlanan bu tavuk ırkı yalnızca 2 kilogramdır. Cemani köyünden olmaları sebebi ile bu adı almışlardır. Tatları düzgüsel tavuk eti ile aynıdır. 1 yıl içinde en fazla 90 yumurta üretebilirler. Hatta teolojik bir özellikleri de vardır. Bu tavuk ırkı Hindistan’ da mukaddes kabul edilmektedir. Dinsel törenlerde bu tavuklara rastlamak mümkündür. Çin benzer halde Asya devletlerinde ise tıpta kullanıldığı bilinmektedir.

Ayyam Cemani Tavukları

Ayyam Cemani Tavukları

Siyah renkte olmalarının sebebi genetik bir hastalıktan meydana gelmektedir. Dokularında fazla pigmentasyon vardır. Bu duruma değişik tavuk ırklarında da rastlanabilmektedir. Yumurtaları ise pembemsi bir renktedir. Devletimizde azca sayıda bulunduğundan dolayı satışları dolar üstünden yapılmaktadır. 2 bin ile 2 bin 500 dolar içinde bir fiyata Ayyam Cemani tavuğunu satın alabilirsiniz. Her geçen gün devletimizde sayılarında artış olması planlanıyor. Tavuklar sahiplerini zengin ediyor tarzında haberler basında ara ara içeriyor. Salma tavukçuluk affetme ve kredilerinden yararlanmak için tıklayınız.

Serama Tavukları

Asil duruşlu asker tavuklar desek daha güzel olur. Anavatanı Malezya’ dır. Fazlaca küçük boyutlardadır. 150 ile 500 gr içinde değişen boyutları ile kendilerinden söz ettirmeyi başlamışlardır. Beş aydan sonrasında yumurta vermeye başlarlar. Hakkaten asker benzer halde bir görünüşleri vardır ve insan canlısı hayvanlardır. Küçük yaşta bu tavukları edinen kişilerin onların yetişmelerine ve büyümelerine destek olmaları gerekir. Bundan dolayı dik duruşlarında birazcık da sizin payınız olacaktır. Semiz otu en sevdikleri yiyecekler arasındadır. Yumurtalarının boyutları da kendileri benzer halde küçüktür ve bıldırcın yumurtasını andırmaktadır. Soğuk hava koşullarına karşı dayanıksızdırlar.

Serama Tavukları

Serama Tavukları

Bu sebeple bakımlarının iyi yapılması gerekiyor. Uygun koşullar sağlandığında tavuklarınız istediğiniz kıvama gelecektir. Bir tek onları dik tutmak için eğitim vermeniz gerektirme ettiğini söyledik. İyi bakılmazlarsa bu duruşlarını kaybedeceklerdir. Yiyecekleri eğilmemeleri adına yüksek bölgelere koymalısınız. Ek olarak elinize alarak onlara bir ekip hareketler yaptırmalısınız. Sırtına eliniz ile destek veriniz. Göğüs kafesleri de çıkıntılı olmaktadır.

Zibrit Tavukları

Zibritler süs tavuğu olarak kullanılırlar. Minyatür tavuk olarak bilinmektedir. Bundan dolayı görüntüleri adeta kalemle çizilmiş gibidir. Anavatanı İlgiltere’ dir. Gümüş ve altın renklerinde olduğu görülmektedir. Bacaklarında ve tepelerinde oldukca fazla tüy bulunmaz. Hareketli bir tavuk cinsidir. Dişilerinin ağırlıkları 1 kilogramdan bile azca olabilmektedir. Boyları dik ve göğüsleri öne doğrudur. Ek olarak kuyrukları da diğeri tavuklara gore daha dik bir görüntüdedir.

Zibrit Tavukları

Zibrit Tavukları

Yılda maksimum 100 tane yumurtlarlar. Kümes ortamında yaşayabilirler. Yemlerine dikkat edilmeli ve kum banyosu için lüzumlu ortam sağlanmalıdır. Küçük olmalarına rağmen belirgin özellikleri vardır. Anaç bir yapıya sahiptirler. Kuluçka süresi 21 gündür. Kraliyet ailelerinde var olduğu yalnız cenk yolu ile değişik ülkelere yayılmış olduğu biliniyor. Bakım ortamı da iyi olmalıdır. Isı ve ışık dengesi sağlanmalıdır.

Yokohama Tavukları

Büyük bir tavuktur. Bir tek cüce boyda olanlarına da rastlanmaktadır. Japonya’ da üretilmiş bir cinstir. Yerli bir ırktır. Tüyleri oldukca fazladır. Bir tek bacaklarında yoktur. Paçalı değildir. Maksimum 2 kilogram ağırlığına haizdir. Bakımı kolaydır. Fakat oldukca uysal olduğu söylenemez. Kanatları vücutlarına yapışık bir şekildedir. Japonya için ulusal bir özellikleri vardır. Senelik yumurta miktarları 90 adettir. Beyaz ve kahverengi renklerine rastlamak mümkündür.

yokohama-tavukları

Japonyalı Yokohama tavukları görenleri büyülüyor.

Fotoğrafta görüldüğü benzer halde arka tüyleri adeta bir at kuyruğunu andırmaktadır. Siyah kırmızı renkleri de mevcuttur. Bir tek oldukca nadir görülmektedir. 80 TL’ ye bir Yokohoma sahibi olup büyüterek iyi paralar kazanabilirsiniz. sahibinden.com’ da bulunan satılık kümes hayvanları ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Süs Tavuğu Iyi mi Yetiştirilir?

Tavukları inceledik. Hepsi birbirinden güzeller. Organik olarak bunlar haricinde oldukca fazla süs tavuğu eşeysel var. Bir tek sizle en bilindik olanlarını paylaştık. Ek olarak Maran, Ligorin, Cochin, Fizan, Sultan, Brakel, Japonez, Vorwerk eşeysel tavuklar da süs tavuğü yetiştiriciliğinde kullanılmakta ve iyi bir gelir elde etmenizi sağlamaktadır. Bir tek bu işi ticari anlamda yapmak ve para kazanmak isteyenlerin aşağıda bahsedeceğimiz şartlara uygun olarak üretim yapması ve yetiştirdiği tavukların bakım koşullarını en iyi seviyede tutması gerekmektedir. Bundan dolayı hayvanların bu kadar tüylü olmaları onların soğuğa dayanıklı oldukları anlamına gelmez. Tüyleri genel olarak kabarık yapıdadır. Kürk gibidir. Ne yazık ki onları soğuk hava koşullarından korumaz. Dikkat etmeniz gereksinim duyulan noktalar;

 • Su biz insanoğlu için ne kadar önemliyse hayvanlar için de o aşama önemlidir. Ilık su onların daha sağlıklı bir yapıda olmalarını elde edecektir. Ek olarak şebeke suyu kullanacağınız için direkt olarak çeşmeden alarak tavukların suluklarına koymayın. Suyun birazcık dinlenmiş olması gerekiyor.
 • Cins hayvanların hepsi değişik kültürlerden gelmedir. Biz iyi mi değişik bir ülkeye gittiğimizde yiyecek seçiyorsak onlar için de aynı durum geçerli olacaktır. Yem vermenin yanı sıra vitamin ve proteinlerle organik olarak oldukca aşırı olmamak kaydı ile tavuklarınızın yiyeceklerini destekleyebilirsiniz. Son zamanlarda en oldukca kullanılan ek gıda ise probiyotiktir.
 • Anadolu’da yaygın bir uygulama olarak yeni doğan civcivlere şekerli su verilmektedir. Bir tek bunların hayvanların gelişimine ve büyümelerine hiçbir katkılarının olmadığını belirtmekte yarar var.
 • Ayakları büyük ve tüylü olan hayvan gruplarının temizliği ve bakımı diğeri cinslere gore daha önemlidir. Bundan dolayı çamurlanan paçalar hayvanlara ağırlık yapmış olacaktır. Ek olarak ayakları ıslak kalan hayvanlar soğuk hava koşullarında hasta olabilirler. Bu sebeple hijyene de dikkat edilmesi gerekiyor.
 • Süs tavukları cana yakınlıkları ile bilinirler. Bu sebeple onlara sevgi göstermeyi dikkatsizlik etmeyin.
 • Soğuk hava şartlarına karşı lüzumlu önlemlerin alınması gerektirme ettiğini söyledik. Buna ek olarak rüzgara maruz kalmamaları gerektirme ettiğinin de altını çizelim. Sonbahar aylarından itibaren hayvanlar koruma altına alınmalıdır.
 • Ayak derisinin pul pul olması şeklinde görülen hastalıklara dikkat edilmeli ve lüzumlu ilaçlama yapılmalıdır.
 • Suluklar her gün ya da en fazla gün aşırı temizlenmelidir.
 • Folluklar hayvanların rahat edeceği tarzda olmalıdır.
 • Hep doğallıktan bahsederiz ve hayvanlara ek gıdalar ve ilaçlar verme tarafında olmayız. Bir tek bu durum kimi vakit bir gereklilik halini alabilir. Lüzumlu durumlarda ilaç kullanılmalıdır. Organik olarak bu karar pazarı değil. Bir baytar tabip kontrolünde hayvanların ilaçları verilmelidir.
 • En bilindik yöntem olarak kümesler kireçlenir. Tertipli olarak bu uygulamayı yapmanız esenlik koşullarını iyileştirmenize destek olacaktır.
 • Kümese girebilecek olan haşeratlara karşı lüzumlu önlemler alınmalıdır.

Süs tavukları yumurta verimliliklerinden ziyade görüntüleri itibari ile oldukca fazla tutulmakta ve devasa yükseklikte meblağlara alıcı bulmaktadır. Siz de bu iş ile ilgilenerek para kazanabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Konut Kredisi Yapılandırma Müjdesi Geldi – Son Dakika

Daha ilkin yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmış oldukca sayıda vatandaşın heyecanla beklediği Konut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir