Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır?

Her insan hayatının bir döneminde mutlaka paraya özellikle nakit paraya ihtiyaç duyar. Bu araba almak, ev almak ya da bazı ihtiyaçlarını karşılamak için olabilir. Bu durumda birinden borç istemek yerine, kredi çekmek daha çok tercih edilir. Günümüzde ev ya da araba gibi mallar yüksek fiyatlara satılmaktadır. Ülkemizde çoğu insanın nakit para ile ev ya da araba aldığı durumlar çok azdır. Elinde bir miktar para olan kişiler bile kalan kısmı tamamlamak için kredi çekme yoluna giderler. Bu şekilde taksitle mal sahibi olurlar. Bankaların gelirlerinin büyük bir kısmı verdiği kredilerin faizlerinden oluşur. Bankalar için kredi vermek, çok karlı olan işlemlerden biridir. Bu nedenle günümüzde hemen hemen her banka kredi kampanyaları ile müşteri çekmeye çalışır. Çoğu bankada şubeye gitmeden kredi almak mümkündür. Peki aynı şekilde şubeye gitmeden erken kredi kapatma nasıl yapılır? Sizin için araştırdık.

Şubeye Gitmeden Hangi İşlemler Yapılabilir?

Şubeye gitmeden yapılan işlemler mobil bankacılığın ve telefon bankacılığının gelişmesi ile birlikte çok arttı. Hesap açma, vadeli hesap açma, hisse senedi alma ve satma, kredi başvurusu yapma gibi birçok işlem artık şubeye gitmeye gerek kalmadan yapılabilmektedir. Bu işlemlerin çoğundan bankalar komisyon alır. Bu komisyonların birleşimi ile bankaların kazancı oluşur. Erken kredi kapatma işlemlerinde ise faiz düşülerek toplam alınacak paradan daha da az bir paraya kredi kapandığı için bankalar erken kredi kapatma işlemini çok tercih etmez. Bu nedenle erken kredi kapatmak isteyenlerin şubeye gitmeden erken kredi kapatma nasıl yapılır? Sorusunun cevabı olumsuzdur.

Kredi Taksitlerinin Önden Ödenmesi

Bankalar kredi taksitlerinin bile önden ödenmesini tercih etmez. Çünkü erken ödenen her taksitte faiz gelirinden düşüşler yaşanır. Bu nedenle kredi taksitinizi de erken ödemek isterseniz, vadesi gelmiş kredi taksitinden sonra yalnızca bir tane fazladan taksit ödeyebilirsiniz. Bu nedenle paranız da olsa, iki taksitten fazla ödeme yapmak istediğinizde banka size izin vermeyecektir. Ne şubeden ne mobil internet bankacılığından bu işlemi yapamazsınız. Ancak kredinin kalan erken kapatma tutarı kadar bir paranız varsa, banka erken kapatma yapmanıza izin verir. Tüketici kredilerinde erken kapatma işlemi yapıldığında bir ceza uygulanmaz. Fakat konut kredilerinde bazı cezalar uygulanabilir. Bu konu ile ilgili net ceza tutarlarını bankanızdan öğrenebilirsiniz. Her iki durumda da şubeye gitmeden erken kredi kapatma nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ve şartları için şubeye gitmeniz gerekir.

Dijital Bankalarda Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile sadece dijital ortamda hizmet veren bankalar ve bankacılık uygulamaları ortaya çıktı. Bu bankalar genelde büyük bankaların sadece dijitalde hizmet veren bir kolu olarak düşünebilir. Örnek olarak QNB Finans Bank iştiraki olan Enpara.com verilebilir. Bu uygulama üzerinden müşteri olarak diğer bankalar gibi her işlemi yapabilirsiniz. Sadece internetten hizmet verdiği için çoğu üründen komisyon almaz. Şubeden yaptığınız para transferinden çok yüksek paralar talep edilirken, internet bankacılığından yaptığınız işlemlerden bir ücret talep edilmez. Şubeye gitmeden erken kredi kapatma nasıl yapılır? sorusunun cevabı dijital bankalar için olumludur. Bir dijital bankadan çektiğiniz krediyi erken kapatmak istediğinizde, bankaya gitmeniz gerekmez. Krediyi çekerken bankaya gitmediğiniz gibi şubeye gitmeden de erken kredi kapatma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun nedeni bir bina olarak banka şubesinin bulunmamasıdır. Bu dijital bankacılık, bankalar için birçok gideri ortadan kaldırır. Müşteriye de uygun koşullarda kredi verir. Gün geçtikçe daha çok tercih edilen dijital bankacılık, gelecekte birçok bankanın bu yöne kaymasını sağlayacaktır.

 

ilginizi çekebilir

Kredi Sicil Affı Yasası TBMM Onayladı

Bankalardan kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanıp ödeme konusunda da herhangi bir aksaklık yaşadığınız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir