SSK İntibak Sorgulama

Ssk intibak sorgulaması hiç kuşkusuz milyonlarca emeklinin merak ettiği bir soru olmaktadır. Emekli olan kişiler haklı olarak bu intibak konusunun nasıl sonuçlanacağını bilmek isterler. Emekli İntibak Yasası 2000 yılından önce emekli olanları kapsamaktaydı. Fakat 2000 senesinden sonra emekli olanlar için netleşen bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla emekli olan kişiler de bu yasadan faydalanacağı günü sabırsızlıkla beklemektedirler.

E- Devlet Üzerinden İntibak Sorgulaması Yapılabilir Mi?

SSK Emekli İntibak yasasını sorgulamak için E- Devlet sitesini kullanabilirsiniz. Var olan şifrenizle E- Devlet sistemine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Böylelikle emeklilere her yıl yapılan maaş zammını da görüntüleyebilirsiniz.

İntibak Yasası Nedir? Kimleri İçine Alır?

İntibak Yasası, genel tanımı itibariyle şöyle olmaktadır. Emekli Vatandaşların maaşlarındaki dengesizlikleri düzenlemek için çıkarılan yasadır. Böylelikle bu yasayla beraber emekli maaşları arasındaki dengesizlik düzene girecektir. Aynı şartlarda emekli olmuş iki kişi arasındaki şu farkların düzenlenmesi hedeflenir.

  • Yıllarca aynı prim tutarını ve basamak olarak aynı şekilde ilerlemiş olan kişilerin farklı tutarlarda maaş alması
  • Bu maaş düzensizliklerinin temel nedeni kişilerin her ne kadar aynı primi ödemiş olsalar da farklı zamanlarda emekliye ayrıldıklarından ötürü aralarında maaş farkı olmaktadır.

İşte bu farklılıkların düzenlenmesi adına çıkarılan kanunla tek bir maaş tutarı belirlenip kişiler arasında eşitlik sağlanmaktadır.

İntibak Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

2000 yılından sonraki dönemlerde emekli olan kişilerin merakla beklediği intibak yasası iki farklı şekilde sorgulanmaktadır. Bu sorgulama iki şekilde de yapılabiliyor. Gerek E- devlet sistemine giriş yapılarak gerekse Telefon hattıyla yapılabilir. İntibak sorgulama işlemlerinizi en kolay şekilde tek tıkla E- Devlet sisteminden rahatlıkla yapabilirsiniz.

  • E- Devlet Sistemi Üzerinden Sorgulama: E- Devlet sitesine giriş yaparak arama çubuğuna SSK (4A) emekli aylık bilginizi yazarak istenilen sayfaya ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada T.C kimlik numaranızı kullanarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Alo 170 İntibak Sorgulama Hattı İle: Bu numarayı kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Aynı şekilde yine T.C kimlik numaranızla bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Bu şekilde İntibak sorgulaması yapabiliyorsunuz. Fakat yine de bu şekilde sorgulama yapamayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nu arayarak tüm sorularına yanıt bulabilirler.

İntibak Yasasının Kişilere Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

İntibak yasası Emekli maaşı alan kişilerin maaşları arasındaki eşitsizliği kaldırabilmek için düzenlenen yasadır. Bu yasayla aynı primi ödemiş olan fakat farklı yıllarda emekli olmuş kişiler arasındaki maaş farklılıkları ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. 2000 yılı ve sonrası emeklileri kapsayan yasadır. İntibak yasası sistemi kişilere bağlanan aylık emekli maaşı oranlarıyla ve bu maaşın güncellenme kat sayısı oranlarıyla eşitlik sağlanmasına yönelik hazırlanmıştır.

2000 yılı öncesi emekli olan kişiler yasadan faydalanarak 355 TL emekli zammı almışlardır. Dolayısıyla 2000 sonrası emekli olanlarda bu yasadan faydalanmak istemektedirler.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir