SSK Doğum Parası Soru Ve Cevapları

SSK Doğum parası, Türkiye vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet eden her annenin alacağı bir paradır. Doğum parası SGK mevzuatında olan şartları kapsayan çalışan anneye verilecek olan SGK rapor para ödeneğidir. Fakat çalışmayan anneler bu ödenekten yararlanamazlar.

Çalışmayan Anneler Çocuk Parası Alabilir Mi?

Çalışmayan anneler maalesef SGK kapsamında çocuk parası alamaz. Ancak bu anneler farklı ödemelerden yararlanabilmektedir. Çalışmayan ve sigortası olmayan anneler, doğum parası ve analık raporu ödemesi alamamaktadırlar. Çalışan annelerin doğum paraları da maaşlarına göre hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

SSK Doğum parası için başvurmaya bir gerek olmamaktadır. Ödeme işlemlerinin tamamlanması dönemi ve doğum raporlarının düzenlenmesi dönemine kadar bütün işlemler online süreçte tamamlanmaktadır. Bu arada yapılması gereken tek şey çalışan anne adaylarının bu süreci online olarak takip etmesidir. İşverenin işçi rapor girişini yapması ve hastanenin doğum raporlarını yüklemesi ve onaylanması halinde doğum raporu parasının bir hafta içinde ödenmesi gerekmektedir.

Doğum Öncesi Aktarma Raporu Ne Demektir?

Sigortalı olan kişilerin, doğum öncesi aktarma raporunu mutlaka bilmeleri gerekmektedir. Doğum parası almak isteyen kişiler için doğum öncesi aktarma raporu, aranan şartlardan birisidir. Doğum parası alabilmek için gebe olan annenin 32 hafta boyunca hekimine gitmesi gerekmektedir. Bu süreçte annenin çalışıp çalışmayacağına hekim ile anne karar vermektedir. Eğer anne kendini iyi hissediyor ise 32. haftadan sonra izne çıkabilmektedir. Bu nokta da 37.haftaya kadar izne çıkmadığı sürece” Aktarma Raporu” adı verilmektedir.

Kimler Doğum Parası Alabilmektedir?

SGK kapsamında doğum parası alabilme şartları belirlenmektedir. Doğum parası yalnızca çalışan annelere verilmektedir. 4A ve 4B kapsamında çalışan sigortalı annelere verilen bir hizmettir. Eğer aktarma raporu alınmış ise, hekim bunu online olarak da yüklemelidir. Bağ-Kur kapsamında çalışan kişilerin, Bağ-Kur borçlarının bulunmaması gerekmektedir. Doğum öncesi analık raporunun alındığı tarihten itibaren ileriye dönük 1 sene içinde sigortalı olan kişinin GK prim günlerinin yatmış olması gerekmektedir.

Doğum Parası İçin Başvuru Süresi Ne Kadardır?

Doğum parası online olarak internet üzerinden takip edilmektedir. Sosyal güvenlik kurumu, analık raporu ödemesi için başvurulacak merkezdir. Rapor ödemesi alabilmek için bebek doğduktan 5 sene içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir.

Doğum Parası Nereye Yatmaktadır?

Doğum parası ödeneği PTT şubelerine yatmaktadır. Anneler kimlikleriyle birlikte PTT şubelerine giderek ödeneği çekebilirler. Eğer anne başvuru yaparken kendi adına iban numarası tanımlamış ise ödenek kişisel hesabına da yatabilmektedir. Analık raporu da kayıt yapıldıktan sonraki 10 gün içerisinde yatacaktır. Doğum parası rapor düzenlendikten ve doğum bittikten hemen sonra topluca ödenmektedir. Fakat annenin paraya ihtiyacı var ise raporun işveren tarafından daha erken onaylanması sağlanabilir ve anne ödemeyi erkene çekebilmektedir.

ilginizi çekebilir

Emekli Sandığı Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

Emekli sandığı aslında memurları kapsayan bir sigortadır. Hem pirim ödemeleri sayesinde ilerde emekli olabilir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir