Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı

Ülkemizde sigortasız olarak yani kaçak işçi çalıştırmak suçtur. Çalışanların en temel haklarından biri olan sigorta hakkı hiçbir gerekçeyle elinden alınamaz. Devlet bu gibi durumlara müdahale etmek için SGK başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve müfettişlikleri seferber etmiştir. Bunun sonucu olarak kaçak işçi çalıştırmama noktasında gelinen noktada güzel bir seviye yakalanmıştır. İstihdama, ekonomiye ve kişilere olumsuz birçok etkeni olan kaçak işçi çalıştıranları şikâyet etmek için ihbar hatları ve şikâyet birimleri oluşturulmuştur.

Kaçak İşçiler Nereye İhbar Edilmelidir?

Sigortasız bir şekilde çalıştırılan işçinin ihbar edilebilmesi için Alo, 170 ihbar hattı her an hizmet vermektedir. Bu ihbar hattı üzerinden oluşturulan şikâyetler gerekli, makamlara iletilir ve iş yeri için inceleme süreci başlatılır. Alo 170 hattının internet üzerinden online şikâyet oluşturma hizmeti de bulunmaktadır. Alo 170 ihbar hattının yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine de şikâyet dilekçesi ile şikâyette bulunma imkânı vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılacak şikâyet dilekçesinde; kişisel bilgiler, ödül talebi olup olmadığı ve işyerine ait bilgiler açık ve anlaşılır bir şekilde yazılmalıdır. Her iki durumda da şikâyet eden kişinin kimlik bilgileri gizli tutulmaktadır.

Kaçak İşçiyi İhbar Edene Ödül!

Kaçak işçi çalıştırmak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ciddi tutarlarda maddi kayba uğratır. Bunun önüne geçmek ve bu kaybı önlemek için Sosyal Güvenlik Kurumu sigortasız çalışan işçiyi ihbar edene ödül kampanyası başlatmıştır. Sigortasız işçi çalıştırdığı için işyerini ihbar eden kişiye, işyerine kesilen cezanın tutarının belirli yüzdesi tutarında ödül verilmektedir. Cezalar Vergi Kanunu esas alınarak hesaplanır.

Sigortasız Çalıştığını İspatlama Yolları

Bir işçi bir işyerinde sigortasız, kaçak olarak çalıştığını şikâyet etmek ve bunu ispatlamak için:

  • İşçi işyerinde çalıştığını ve maaş aldığını gösteren bir belge, dekont, makbuz vb. sunabilir.
  • İşyerinde fiilen çalıştığına dair canlı şahit gösterebilir.
  • İşyerinde çalıştığına dair kamera kaydı sunabilir.

Bu evraklarla yapılan başvuruların ardından, müfettişler iş yerine giderek gerekli incelemeleri yapar ve ihbar doğru çıkarsa idari para cezası işlemlerini başlatır.

Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası Nedir?

Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen bir iş yerine kesilen para cezasının yanı sıra bir takım yaptırımlar olmaktadır. Bunlar;

  • İşyerine sağlanan teşviklerin desteğinin kesilmesi,
  • Asgari ücret desteğinin sonlandırılması,
  • Sigortasız çalıştırılan işçinin sigorta primlerinin gecikme faizi ile birlikte ödenmesi gibi yaptırımlar ve ardından para cezası işlemleri uygulanır.

2020 yılı itibariyle teşviklerden yararlanan bir iş yerinde çalışan işçinin işverene prim maliyeti 13 bin TL’dir. Teşviklerden yararlanan bir işyerinin işçi prim maliyeti ise 11 bin TL’dir. İşyerinin bir işçiyi sigortasız çalıştırdığının tespit edilmesiyle, yıllık işçi maliyetine ek olarak 26 kat asgari ücreti seviyesinde idari para cezası uygulaması yapılır. Bu tutar yaklaşık olarak 76 bin TL’dir.

 

 

 

 

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir