Şifresi Alınmamış Kredi Kartını İptal Ettirme (GÜNCEL)

Kredi kartlarını kullanabilmeniz için ilk olarak size verilen kartı etken hale getirmeniz gerekiyor. Etken olmayan kredi kartı kullanılamamaktadır. Bunun için bir kartınıza bir gizyazı oluşturmalı ve işlemleri bu şifreye gore yapmalısınız. Bir tek kredi kartı talebiniz haricinde size verildiyse iptal ettirmeniz mümkündür. Bankalar tarafınca adınıza gönderilen kredi kartlarına aidat ödemek benzer şekilde bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumları önlemek için kart iptali yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde bir durumda gizyazı almamış ve kartınızı etken hale getirmemişseniz de gene kartı iptal ettirmeniz gerekiyor. Gelen kredi kartını kullanmazsanız herhangi bir ücret ödemesi yapmak durumunda kalmazsınız. Kullanmadan kapatmak için gene kartın ilişkin olduğu bankaya müracaat etmeniz gereklidir. İçeriğimiz de sizlere bankaya gelen kredi kartını almazsanız iyi mi sonuçlanacağı hususunda, yeni gelen kartın iptali hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartını Etken Duruma Getirmek

Banka tarafınca kart ile birlikte gönderilen gizyazı geçici bir şifredir. Bir tek kartı kullanabilmeniz için bu şifreyi değiştirmeniz gerekiyor. Değiştirdiğiniz gizyazı kartınızın yeni ve kalıcı şifresi olacaktır. Geçici şifrenizi bilmiyorsanız kredi kartını aldığınız banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Genel olarak kartın göndermiş olduğu zarfta geçici gizyazı, şifreyi iyi mi değiştireceğiniz ve hangi işlemleri yapacağınız yazmaktadır. Buradan informasyon alabilirsiniz. ATM’ den işlem yapmak istediğinizde de kartınızı taktığınızda sizden şifrenizi değiştirmeniz istenir. Alışveriş yaparken de durum bu şekilde olmaktadır. Bu sebeple eğer gizyazı değişikliği yapmadıysanız bu işlemleri yaparken de kalıcı gizyazı belirlemeniz istenecektir. Vefat eden kişinin kredi kartı borcu hakkında informasyon almak için tıklayınız.

Kredi Kartını Aktif Duruma Getirmek

Kredi Kartını Etken Duruma Getirmek

Kredi Kartı İptali

Kredi kartı almak kolaydır. Bir tek iptal ettirmek bir o denli zor olsa gerek. Bundan dolayı bankalar müşterilerini yitirmek istemezler. Bu sebeple bankaya herhangi bir halde ulaşarak kart iptali yapmayı talep ettiğinizde banka muhtemelen talebinizi derhal kabul etmeyecek ve size alternatif yöntemler ve çeşitli kampanyalar sunacaktır. Kredi kartı iptalinde ilk olarak kart borcunuz hakkında informasyon almanız gerekiyor. Bundan dolayı borcunuzu kapatmadan iptal işlemi yapmanız mümkün olmuyor. Adınıza çıkan kartı asla teslim almamış ve kullanmamışsanız da kart durumunu bankadan takip etmelisiniz. Kart üstünde otomatik ödeme talimatı olan herhangi bir işlem var ise bu işlemleri de iptal etmeli ve borçları sıfırlamalısınız.

İptal Şekilleri;

Genel olarak kart iptal ettirmek isteyen insanların en oldukça başvurduğu yollardan biri telefon aracılığı ile iptal talebinde bulunmaktır. Bundan dolayı fiziki olarak banka şubesine gitmenize gerek kalmamıştır. Kartınızı aldığınız bankanın satın alan hizmetlerine bağlanarak size yöneltilen soruları cevaplamanız gerekiyor. Doğrulama açısından size sorulan soruları cevapladıktan sonrasında satın alan hizmetleri yetkilisi kartınızı kapatmamak adına size birkaç tavsiye sunabilir. Eğer borcunuz var ise bu borcu en kısa sürede ödemeniz durumunda kartınızın iptal olacağını söyleyebilir. Size sunulan teklifleri kabul etmezseniz banka tarafınca son kontroller yapılarak talebiniz sisteme kaydedilir. İptal işlemi gerçekleştiğinde size mevzu ile ilgili informasyon verilir ve kartınızı imha etmeniz istenir.

Ek olarak banka şubesine giderek bir dilekçe yazmanız durumunda bankanız kartınızı iptal etmektedir. Eğer lüzumlu koşulları sağlıyorsanız dilekçeniz işleme alınır. Gene telefonla başvuruda olduğu benzer şekilde kartınızı imha etmeniz istenir. Kredi kartı iptal işlemi web bankacılığı aracılığı ile de gerçekleştirilmektedir. Kredi kartı seçeneklerinden iptal işlemini seçmeniz gerekiyor. Kredi borcu yapılandırması düzenlemesi getirilmiştir. Borçlu kişilere sağlanan bu kampanyadan faydalanabilirsiniz.

3 ay içinde kartın asgari tutarının ödenmemesi halinde kart sahibine borcunu ödemesi yönünde uyarma yapılır. Bu ikazdan sonrasında borcun 1 ay içinde ödenmemesi halinde kartın iptali yapılır ve adına tekrardan kredi kartı çıkarılmaz.

Kredi Kartı İptali

Kredi Kartı İptali

Kanun kapsamında kredi kartı sahibi olan müşterilerin lüzumlu koşulları sağlamaları dahilinde kartlarını iptal ettirmeleri ya da sözleşmeyi feshetme hakları bulunmaktadır. Kredi kartı kanunu hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız. Tüm bu anlattıklarımız dahilinde kartınız için iptal başvurusunda bulunmuşsanız, kartınızın son durumunu denetim etmenizde yarar var. Herhangi bir aksaklıktan dolayı kartınız iptal edilmemiş de olabilir. Eğer iptal işlemi gerçekleştirilmemiş ise sizden aidat tutarı talep ederler. Bu da ek maliyetler ile karşılaşmanıza sebep olur. Yaşanabilecek olan bu duruma önlem olması açısından bankanın tarafınıza bilgilendirme mesajı göndermesini isteyin. Bunu telefonla, sms ya da e-mail yöntemi ile yapabilirsiniz. Bu bildirim yardımıyla kartınız iptal edilmese dahi itiraz etmeniz durumunda sunacak somut bir deliliniz olur.

Teslim Alınmamış Kredi Kartı

Kredi kartı başvurusunda belirtilen adres bilgilerinin yanlış olması sonucu elinize ulaşmaması ya da herhangi bir kart talebiniz yokken bankanın tarafınıza kart göndermesi benzer şekilde problemler söz mevzusu olabilir. Adınıza bir kere dahi olsa kredi kartı çıkması demek, banka tarafınca belirlenen kullanım ücretini ödeyeceğiniz manasına gelir. Bu durumda kartı etken olarak kullanmasanız da kart aidatı ödemekle yükümlü olmuş olmuş olursunuz. Bu da fazladan bir külfet manasına gelir. Bu şekilde bir durumla karşılaşan banka müşterilerinin yapmaları gereksinim duyulan ilk şey kartın iptalini talep etmektir. Bir tek yukarıda bahsettiğimiz benzer şekilde bir fazlaca banka müşterilerini kaybetmemek adına kart iptali hayata geçirmeye razı olmazlar ve size çeşitli kampanyalar sunarlar. Doğrusu bu demek oluyor ki postadan kartınızı almamanız durumunda otomatikman kart iptali olmamaktadır. İptal işlemini şahsen yapacağınız başvurular sonucunda gerçekleştirebilirsiniz.

Kuryenin adres tespiti ve kart takdimi için gelmesi üç kez gerçekleşir. Üçüncü kez de gelen kurye sizi belirtilen adreste bulamazsa kartınızı bankaya iade eder. Bir tek hala adınıza kart görünmekte olup gene kart aidatı ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu aşamada gene banka şubelerinden ya da satın alan temsilcileri aracılığı ile telefonla kartınız için iptal talebini iletmeniz gerekiyor. Kartı geri çevirmek ve teslim almamak senelik aidattan muaf olunduğu manasına gelmez. Bu durumda pek oldukça satın alan kart aidatı ödemek durumunda kalmış ve bir fazlaca banka da kartın iptali sonrası bu ödemeyi müşterisine iade etmemiştir. Bir tek bu mevzuda bazı bankalar duyarlı davranmakta ve müşterilerinin kullanmadığı kartlar için senelik kar aidatı ödemesi yapmasını talep etmeyerek kolay bir halde kartı iptal etmektedir. Eğer bu ödemeyi alamıyorsanız mevzu ile ilgili bir dilekçe yazarak Tüketici Hakem Heyeti‘ne sunmanız gerekiyor. Bu bağlamda hakkınızı aramayı dikkatsizlik etmemelisiniz. Aslına bakarsanız sizden talep edilen meblağ da kart ekstrelerinde yer alacaktır.

İşlemsizlik Tutarı

Geçtiğimiz yıllarda şifresi alınmayarak etken edilmemiş ya da teslim alınmamış kredi kartlarına yansıtılan bir ücret tipi olarak karşımıza çıkmaktaydı. Kartta herhangi bir hareket olmaması ve kullanılmaması sebebi ile bankalar tarafınca talep edilmekteydi. Kart ekstresine yansıtılan bu ücretin bir ay ödenmemesi durumunda aylık faiz oranı üstünden yeni bir hesaplama yapılarak borcunuz sürekli olarak artmaktaydı. Bir tek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca oldukça sayıda yakınma incelenerek bir karar verildi. Kartını 3 ay süre ile kullanmayanlardan alınacak olan işlemsizlik tutarı kaldırıldı.

İşlemsizlik Ücreti

İşlemsizlik Tutarı

Bu düzenleme ile birlikte 180 gün işlem görmeyen kredi kartlarından ücret talep edilmeyecek. Düzenleme ile birlikte kaldırılan diğeri ücretler ise dosya harcanması, ekstre tutarı, ödeme planında değişiklik yapılması durumunda talep edilen ücret, sanal kredi kartlarından talep edilen ücret, banka kartları için alınan meblağ, reddedilen kredi kartından talep edilen ücretler, borcu yoktur yazısı için alınan ücretler banka müşterilerinden talep edilmeyecektir. Kredi kartına kaç taksit ile telefon alınacağını biliyor musunuz?

Özetle bazı bankalar kuryeden alınmayan kartlar hakkında iptal sonucu verirken bazıları ise iptal işlemini müşterinin insiyatifine bırakmaktadır. Kartınızın size ulaşmaması, adres değişikliği, talep etmiyorken adınıza kart çıkarılması ya da kartı bilerek ve isteyerek teslim almamanız durumunda yapmanız gereksinim duyulan şey bankanız ile iletişime geçmektedir. Satın alan hizmetlerini arayarak ya da banka şubelerine giderek kartınızı iptal etmek istediğinizi dile getirmelisiniz. Aksi halde kart aidatı ödemek durumunda kalırsınız. Şifresi alınmamış kredi kartlarında da prosedür aynı şekilde işlemektedir. İptal işlemi gerçekleştirmezseniz aylık ekstreniz ile size bildirilen ve ödemeniz gereksinim duyulan bir borç ile karşı karşıya gelirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Anadolu Bank Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak, Nereye Başvurulur?

Anadolu Bank personel alımı, bankanın her yıl belirli aralıklarla açmış olduğu ve genişleyen yapısını daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir