Sıfırdan Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Nasıl Kurulur? (Beyaz Şapkalı)

Son dönemler de süratli bir halde ilerleyen mantar yetiştiriciliği işi genç girişimcilerimizin dikkatini çekmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde azca maliyetle yüksek karlar elde edebileceğiniz şeklinde kısa süre içinde yatırmış olduğunuz sermayenin karşılığını alabileceksiniz. Mantar yetiştiriciliği için TKDK tarafınca da destek alabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğine artan ilgi dolayısı ile hiera, istiridye, kültür manrarı şeklinde mantar çeşitlerinin üretim tesisi projeleri ve kurulum maliyetleri hakkında bilgiler vereceğiz. Üretim tesisleri hazırlanırken mandar çadırının klima, havalandırma şeklinde ekipmanlarının kurulumunun yapılması gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği için bu işi icra eden birilerinden bayilik de alabilirsiniz. Bu sebeple de oldukça talep edilen mantar yetiştiriciliğinde en oldukça sorulan sorulardan önde gelen Sıfırdan Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Iyi mi Kurulur temalı başlığı ele alarak bilgiler vereceğiz.

Sıfırdan Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Iyi mi Kurulur?

Mantar üretimi yapabilmek için ilk olarak kapalı bir alana haiz olmanız gerekecektir. Mantar üretimini yapacağınız alanın yalıtımının olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra askı sisteminin mutlak kurulması gerekmektedir. Kurulmuş olan bu alanın ilk olarak üretime hazır hale gelmesi için havalandırılmasının, sislemesinin yapılması gerekmektedir. Mantar üretimine yeni başlamış olacak olan girişimcilerimizin ilk olarak 100 metre karelik bir alana tesis kurmasını tavsiye ederiz. Bununla birlikte atıl vaziyette bulunan hayvan damları, tavuk çiftlikleri ve kullanılmayan bodrum katlarını bu iş için seçebilirsiniz. Fakat mantar üretim tesisinizi yerleşim alanlarından oldukça uzak bölgelerde seçmenizi de tavsiye ederiz. Tavsiyelerimizi dinleyen girişimciler üretim maliyetlerini oldukça aza indirmiş olacaktır.

Sıfırdan Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Nasıl Kurulur?

Sıfırdan Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Iyi mi Kurulur?

Üretim kapasitesi belirlenirken metre kare olarak değilde metre küp olarak belirlenmektedir. fiyatlandırma yapmak için ilk olarak kompast tonajını belirlemeniz gerekecektir. Daha sonrasında ise fiyatlandırma yapmanız daha sağlıklı olacaktır. İstiridye mantar üreticiliğinde üretiminizi tekrardan tekrardan devam ettirebilmek için mantarın üretmiş olduğu yoğun spor dalgaları bulunmaktadır. Bu sporu üretim bittikten sonrasında oradan uzaklaştırmanız gerekmektedir. Sporun uzaklaştırılmasındaki aslolan sebep odanın içine konulacak olan kompastların veriminin düşük olmaması ve sağlıklı bir halde üretimin devam etmesi açısından yapılması gerekmektedir.

Arazi üzerine sıfırdan kurulacak olan bir üretim hane için girişimci kurulumunu çadır ile değilde betonarme bir yapı yada sandviç açık oturum yardımı ile yapmalıdır. Böylece daha sağlıklı bir ortamda üretimini gerçekleştirmiş olacaktır.

Üretim Tesislerinin Maliyeti Ne Kadardır?

Mantar yetiştiriciliği için sıfırdan kurulacak olan bir üretim hanenin aşağı yukarı maliye oranı 32.000 Türk Lirası ile 55.000 Türk Lirası civarında olacaktır. Bu meblağ 100 metre karelik bir alana haiz olan ve demirbaş ile kompast bedeli olarak belirlenmiştir. Kurulumu meydana getirilen mantar işletmesinin teknolojik alt yapısına nazaran çıkacak olan maliyet tutarı ise değişiklik göstermektedir. Tünel yada çadır sistemi kurarak üretim yapmak isteyen girişimciler istiridye mantar çadırlarının fiyatlarını oldukça merak etmektedirler. Üretim çadırları ile kurulacak olan bir tesis için averaj fiyat belirlenmiş olduğunda bu sayı 20.000 Türk Lirası ile 40.000 Türk Lirası içinde değişiklik göstermektedir.

İstiridye Mantarı Üretim Tesisi Alanı Kaç Metre Kareye Haiz Olmalıdır?

Ticari olarak yapılacak olan bir istiridye mantar üreticiliğinin yapılacağı üretim tesisinin averaj 3 odaya haiz olması gerektiği şeklinde hem de 300 metre karelik bir alanda yapılmış olması gerekir. Bu mevzuya bilhassa dikkatleri çekmek istiyoruz. Sektöre yeni giriş meydana getirecek girişimcilerimize 100 metre karelik bir alanın kafi olabileceğini söyleyerek aslolan lüzumlu olan metre kareyi bildirmeden kandırmaya çalışan oldukça sayıda dolandırıcı da bulunmaktadır. Bu sebeple işe başlamadan ilkin sıkı bir halde araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

İstiridye Mantarı Üretim Tesisi Alanı Kaç Metre Kareye Sahip Olmalıdır?

İstiridye Mantarı Üretim Tesisi Alanı Kaç Metre Kareye Haiz Olmalıdır?

Mantar Çiftliği Kurulduktan Sonraki Süreç Iyi mi İşler?

Mantar çiftliğinin kurulumunu tamamlayan girişimcinin bir sonraki adımı ise artık üretime başlama aşaması olacaktır. Üretime adım atmak için kompastın iyi mi yapıldığına dair informasyon edinmenizi tavsiye ederiz. Eğer maliyetinizi birazcık daha aşağı çekmek istiyorsanız hazır kompast yerine kendi bilgileriniz doğrultusunda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üretim tesisinize kompastı koymuş olduktan 20 ile 25 günlük bir süreç içinde kuluçka periyodu oluşacaktır. Kuluçkasını tamamlayan kompastı soğuk alana alarak yedi gün süresince beklenir ve derhal sonrasında mantarlar toplanmaya adım atar. İki ay süresince hasat işlemi devam etmektedir.

Mantar Üretiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Üretimini yapmak istediğiniz mantarların tesisini kurmadan ilkin oldukça iyi bir halde araştırma yapmalısınız. Üretim tesisiniz mümkün olduğunca yerleşim alanlarından uzakta olmalıdır. Bunun sebebi ise üretim esnasında mantarların salgıladığı kokunun çevredeki insanları rahatsız etmenin önüne geçmektir.

Mantar Üretiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mantar Üretiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mantar üretimi yapacağınız alanda ne olursa olsun yalıtım olmasına dikkat etmelisiniz. Kompast tonajınızı belirlemelisiniz. 100 metre karelik bir alanda üretim meydana getirecek olan girişimcilerimiz senenin her mevsiminde üretim alanına 10 ton kompast sığdırmış olduklarında hijyen ve havalandırma problemi yaşayacakları için bu mevzuya da bilhassa dikkat etmelerini tavsiye ederiz.

Mantar yetiştiriciliği için dikkat etmeniz gereksinim duyulan hususları iyice inceleyerek ve bu hususta informasyon alarak yetiştiricilik yapmanızı tavsiye ederiz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Teknosa Personel Alımı (Başvuru ve Şartlar)

Teknosa personel alımı ile beraber Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından bir tanesinde kariyere haiz olabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir