SGK SSK Rapor Parası Hesaplama Tablosu

SGK rapor parası hesaplama işlemi için kişinin en az 3 ay boyunca aktif bir şekilde çalışmış olması gerekmektedir. SGK rapor parası kişinin üç ay içerisinde aldığı brüt maaş üzerinden ve çalışma günü üzerinden hesaplanmaktadır. Kişilerin rapor ücreti hesaplaması, rapor alma sebebine göre değişiklik göstermektedir. Rapor ücreti hesaplamasında dikkatte alınan durumlar ise şu şekildedir;

 • Rapor alan kişinin iş kazası geçirip, geçirmediği.
 • Rapor alan çalışanın ayakta tedavi görüp, görmediği.
 • Kişiye verilen raporun süresi ve nedeni.

Kişilerin rapor ücreti hesaplanırken öncelikle üç aylık brüt maaşı hesaplanmaktadır daha sonrasında kişilerin üç ay içerisinde çalıştığı gün sayısı belirlenmektedir. Çıkan sonuç ile birlikte kişilerin günlük brüt maaş ücreti elde edilmektedir. Ayakta tedavi gören kişilere günlük brüt ücretin üçte ikisi verilmektedir. Verilen ücretin yarısı ise yatarak tedavi gören kişilere verilmektedir. Rapor parası hesaplama işlemi yapmak isteyen kişilerin toplamda kaç gün rapor kullandığını belirlemesi gerekmektedir, gün sayısı ile çıkan günlük brüt ücretin çarpılması sonucunda kişinin rapor parası hesaplanmaktadır. Rapor parası hesaplarken kişilerin sebebini de içine eklemesi gerekmektedir. İş kazası sonucunda rapor kullanan kişiler, raporda yazan günler üzerinden tam günlük brüt maaş almaktadır. Diğer nedenler üzerinden rapor parası alacak olan kişiler ise rapor gün sayısı üzerinden iki eksiği hesaplanarak para alabilmektedir. 2020 yılında rapor parası tablosu ise şu şekildedir;

 • 1 gün ayaktan rapor alan kişiler, rapor parası almamaktadır.
 • 1 gün yatarak rapor alan kişiler, rapor parası almamaktadır.
 • 3 gün ayaktan rapor alan kişiler 65,40 Türk Lirası para almaktadır, 3 gün yatarak rapor alan kişiler ise 49.05 Türk Lirası para almaktadır.
 • 4 gün ayaktan rapor alan kişiler 130,80 Türk Lirası rapor parası almaktadır, 4 gün yatarak rapor alan kişiler ise 98.10 Türk Lirası rapor parası almaktadır.
 • 5 gün ayaktan rapor alan kişiler 196,20 Türk Lirası rapor parası almaktadır, 5 gün yatarak rapor parası alan kişiler ise 147.15 Türk Lirası rapor parası almaktadır.
 • 6 gün ayaktan rapor alan kişiler 261,30 Türk Lirası rapor parası almaktadır, 6 gün yatarak rapor parası alan kişiler ise 196,20 Türk Lirası rapor parası almaktadır.

Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Rapor parası almak isteyen kişiler internet üzerinden https://www.alo170.gov.tr  adresine girerek rapor parası sorgulama işleminde bulunabilirler. İnternet üzerinden rapor parası sorgulayacak olan kişiler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya SGK sicil numarası ile rapor parası sorgulama işleminde bulunabilirler. 2020 yılında rapor parası sorgulama işlemi ise şu şekilde yapılmaktadır;

 • Rapor parası sorgulamak isteyen kişiler Alo 170 numaralı hattı arayarak rapor parası sorgulama işleminde bulunabilirler.
 • Rapor parası sorgulaması için kişiler Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek birebir sorgulamada bulunabilirler ve Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi web sitesi üzerinde bulunan numara ile sorgulama işleminde bulunabilirler.

Kişiler e- devlet giriş kapısına girerek, kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile birlikte rapor parası sorgulama işleminde bulunabilirler.

E- devlet üzerinden rapor parası sorgulamak isteyen kişiler öncelikle internet üzerinden e- devlet sayfasına girmesi gerekmektedir. E- devlet şifresi olmayan kişiler PTT üzerinden düşük bir ücretle e- devlet şifresi alabilirler. E- devlet şifresi aynı zamanda yeni çıkan kimlik kartı ile birlikte de yapılmaktadır. E- devlet şifresi için kişiler online bankacılık işlemi, e- imza kullanımında bulunabilirler. Kişiler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile birlikte sisteme giriş yapması gerekmektedir. Sisteme giren kişiler sol bölümde bulunan SGK sorgulama kısmında veya arama çubuğuna rapor parası sorgulama yazabilirler.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir