Sgk Girişim Başladı Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Bir işe sigortalı olarak başladığınız zaman sigortanızın başlatılıp başlatılmadığını öğrenmek sizin en doğal hakkınızdır. Günümüzde art niyetli kişilerin olması nedeniyle çalışanların sigortaları yapılmıyor. Ancak son dönemler de devletin bu konuda katı kuralları sayesinde her işveren sigorta yapmak zorundadır. Sigortalı olmayan işçilerin öğrenilmesi sonucunda devlet bu konuda cezai işlemleri uygulamaya başlar.

Birçok personel işe giriş yaptığı zaman artık sigortalı olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilir. Çok eski dönemler de sigortalı olup olmadığınızı öğrenemezken artık bu işlem çok daha kolay bir hal almıştır. Bu nedenle ülkemizde sigortasız personel çalıştıranların sayısı azalmasına rağmen yine de sigortasız çalıştıran işverenler yer alıyor. Ancak devlet bu konuda gerekli cezaları da uygulamaktadır.

E-Devlet ile Sigorta Girişi Sorgulama

E devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için ilk olarak e-Devlet hesabınızın olması gerekir. Bunun için de devlet hesabınızı aktive etmek için PTT şubelerinden kendinize ait olan şifreyi almak gerekir. E devlete t.c kimlik numara ve şifreyle giriş yaparak istediğiniz işlemi sorgulamanız mümkün.

E devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına 4A Hizmet Dökümü yazdığınız zaman bu zaman kadar çalıştığınız yerlerde ki hizmet dökümünüz çıkacaktır. Oluşturulan yeni ekranda son 6 ay içerisinde oluşturulmuş hizmet dökümü karşınıza çıkar. Bu başlığın yan sekmesinde bulunan genel hizmet dökümünüzü de görebilir ve sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını da öğrenebilirsiniz.

TC Kimlik No İle SSK Giriş Sorgulama

Bu işlemi yapacağınız zaman herhangi bir şifreye gerek kalmadan yalnızca kimliğinizde SGK girişinizin olup olmadığını kontrol etmek mümkün. E-SGK internet sayfasına giriş yaparak T.C kimlik numaranızla birlikte çalışan sekmesinden 4A Hizmet Dökümü sorgulama butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan ekranda size ait olan kimlik belgelerinizi istenir ve istenen tüm bu bilgilerin girişini yaptıktan sonra sorgula kısmında tıkladığınız zaman sigorta girişinize dair tüm bilgileri sistemde görmeniz de mümkün.

Sigorta Öğrenme İşlemleri

Birçok vatandaş işe girdiği zaman sigorta anlamında çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor. Ancak günümüz de teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık sigorta girişlerinizi birçok portal üzerinden öğrenmek mümkün. Bunun için internet üzerinden sorgulama yapmak istemezseniz eğer Alo 170 hattını aramak da yeterli olacaktır. Bu işlemi genellikle interneti çok fazla kullanmayan işçiler daha sık bir şekilde kullanılır. Alo 170 hattını aradığınız zaman T.C kimlik numaranızla birlikte sorgula yaptırmak mümkün.

İşverenler sigorta girişi yapmadığı zaman işçiler için oldukça fazla hak tanımlanmıştır. En başta devletin sunmuş olduğu katı kurallar sayesinde artık birçok işveren sigorta girişi yapmak zorunda kalmıştır. Ancak  sigorta girişi yapılmadan personel çalıştırılırsa eğer devlet bu nokta da ciddi anlam da para cezası uygular. Bu gibi sorunlarla karşılaştığınız zaman işvereni şikayet etme hakkınız da bulunmaktadır.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir