2021 Sgk Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

Sgk geriye dönük borçlanma işlemleri sadece e devlet üzerinden görüntülenir. Kişilerin emekli olması için devletin belirlemiş olduğu lüzumlu prim günün yatırmaları gerekir. Bu prim günlerinde eksik veya borçlar varsa da geriye dönük prim ödemesi yapılarak borç kapama işlemi yapılabilir. Kişiler, geriye dönük borçlanma yaparak prim ödemesi yardımıyla emeklilik durumları bu durumdan etkilenmeden, bu hizmetten de faydalanabilir. Bu işlemi yapacak olan kişiler için Toplumsal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak işlerini yapması ve belirli bir yaşı doldurmak şartı ile emekliliğinin prim sebebiyle yapılmıyor olması gerekir.

SGK Borçlanma Nedir?

Toplumsal güvenlik kurumuna borçlanması olan kişiler de geriye dönük prim borcunu ifade eden bir durumdur. Emeklilik yaşını doldurmuş olan ve sadece prim gün sayısını dolduramayan kişiler bazı fırsatlardan da yararlanabilir. Belirlenen bazı ssk durumlarına göre kişiler geriye dönük borçlanma da yapabilir. Parasız olarak doğum izni olan anne adayları ise yasal olarak geriye dönük olarak borçlanma yapabilir. 4a, 4b ve 4c olarak borçlanabilir.

Er veya erbaş olarak tabanca altında ve yedek subay okulunda okuma durumlarında olan kişiler için de borçlanma söz mevzusu olabilir.

4C’li olarak vazifeli olan personel mevzuatına göre  aylıksız izin sürelerine nazaran da borçlanma olabilir.

SGK da geriye dönük borçlanma yapmak isteyen vatandaşlar için ise en temel gereksinim askeri görevden önce sigortalarının başlatılmış olması gerekir. Sigorta girişi olan vatandaşlar geriye dönük borçlanma yapmak istedikleri zaman askerlik dönemininde sigortalı oldukları döneme saydırma hakkı da kazanmış olurlar. Saydırma gerçekleştiren bireyler en fazla 540 gün olarak saydırma işlemi yaptırabilir.

Kadınlarda Geriye Dönük Borçlanma

Kadınlarda da erkekler de olduğu gibi belli şartlar aranarak borçlanma yapılmakta ve çeşitli olanaklar sağlanmaktadır. Bunlar ise doğum, hizmet ihyazı ve yurt dışı borçlanmasıdır. Doğum borçlanmasın da genellikle kadınların sigortalı ile başlamasıyla beraber en az 3 çocuk dünyaya getirmiş olması gerekir. SGK geriye dönük borçlanma durumunda ise çocukların sağ olması gerekmektedir. Diğer bir aranan şarta göre ise doğum yapan kadının doğum sonrasında 2 sene içerisin de prim ödemesi de yapılmamış ise o 24 aylık süre içersinde de borçlanabilmektedir. En az 3 çocuk şartının olması koşulun da her 3 sağ çocuk için toplam da 2160 güne kadar ödeme gerçekleştirme imkanı sunulur.

Yurtdışı Geriye Dönük Borçlanma

SGK prim gün ve sayılarını artırmak için uygulanan bir diğer yol ise yurtdışı SGK geriye dönük borçlanması yapmaktır. Tıpkı askerlik borçlanması ve doğum borçlanmasında olduğu gibi yurtdışı borçlanması da ödeme yapılarak sigorta pirim gününe göre artırmaktadır. Gerekli olan şartlar ise;

  • Yurtdışında çalışılan süre
  • Yurtdışında belli bir süre işsiz kalındıysa bu sürenin 1 yıla kadar olan kısmı
  • Yurtdışında ev hanımı olarak geçirilen zaman

Bunlardan herhangi birine sahipseniz sizlerde bu yolu kullanarak pirim gününüzü artırabilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir