Sgk Evrak Takibi Nasıl Yapılır

Evraklar yıpransa, yırtılsa yada kaybolsa bile sosyal Güvenlik Kurumu Döküman Yönetim Sistemi yardımıyla evraklar sanal ortamda korunmuş olur.

SGK evraklarının takibini yapmak için belirlenen linkteki sizleri e-Devlet Kapısı’nda olan toplumsal güvenlik kurumu dys evrak takip adında uygulamayı açmalısınız. 

Uygulama linki: https://www.Turkiye.Gov.Tr/sgk-sso-evrak-takip

Uygulama sayfaları açıldıktan sonra hızla ortaya çıkan kimliğinizi doğrulama ekranında Kimliğimi Şimdi Doğrula tuşuna  tıklayarak e-Devlet Kapısına girme sayfasına gidin.

E-Devlet Kapısı giriş ekranından T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz.

E-Devlet Kapısı’na giriş yapmış olduktan sonrasında uygulama sizi toplumsal Güvenlik Kurumunun sitesindeki “Doküman Yönetim Sistemi” adlı uygulamaya yönlendirecektir. “Uygulamaya Git” Butonuna tıklayarak uygulamaya gidiniz.

Rağmenıza gelen kimlik doğrulama sayfasından kimlik doğrulamak için “Onayla” butonuna basınız.

Kimliğinizi onayladıktan sonra Doküman Yönetim Sistemi’ne girmiş olacaksınız. Rağmenıza çıkan sayfadan görüntülemek arzu ettiğiniz dokümanın seneninı seçiniz.

Yılı seçip, “Sorgula” butonuna tıkladığınızda görüntülemek arzu ettiğiniz evraklar ekrana gelecektir.

E-Devlet Kapısı’na Girmeden SGK Evrak Takip Edeni Nasıl Yapılır?

E-Devletsiz SGK evrak takip edeni yapılması için T.C. Kimlik numarası ve kayıt yılı girilmelidir. Bunlarla  e-Devlet olmadan da  Sgk evrağının takibi yapılabilmektedir. E-Devletsiz SGK evrak aramak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Sizleri Sosyal Güvenlik Kurumunun Evrak Kayıt ve Takibini Sistemde Arama Sayfası adında sekmeye yönlendirecek olan karşınıza çıkan bağlantıya tıklayarak bahsi geçmekte olan sekmeye gidiniz. https://uyg.sgk.gov.tr/evrakarama/

karşınıza gelen sayfadan T.C. Kimliğinizin numarasını ve evrağın kaydedildiği yılı girdikten sonra “Evrağı Ara” adında tuşa tıklayarak, T.C. Kimliğinizin numarası ile SGK evrak takibi yapabilirsiniz. İstediğiniz evraklar karşınıza gelecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Döküman Yönetim Sistemi ile Yapılabilecekler Nedir?

Sgk Dys  evrağı takibiyle aşağıdaki belirtilen sorgulamayı yapabilmeniz için ihtiyaç hissettiğiniz olan şey e-Devlet şifresi. E-Devlet şifresi olmadan aşağıdaki sorgulamaları yapmanız mümkün değildir. E-Devlet Kapısı şifresini herhangi bir PTT şubesinden T.C. Kimlik numaranızın yazdığı bir belgeyi ibraz ederek alabilirsiniz. İbraz edebileceğiniz belgeler T.C. Kimlik kartı haricinde pasaport, nikah cüzdanı, yeterlik de olabilir. Arzu ettiğiniz T.C. Kimlik numaranızın bulunmuş olduğu belgeyi ibraz ettikten sonra e-Devlet Kapısı şifresi alma ücreti olan 2 TL’yi ödeyip e-Devlet Kapısı şifrenizi alabilirsiniz. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumunun Doküman Yönetimi Sistemi’ne girebilirsiniz. SGK DYS evrak takibi sorgulamaları aşağıda sıralanmıştır;

  • Emeklilik başvurusunun onaylama durumu
  • 4/C Emekli  evrak takip ve 4/A emekli evrak takip
  • Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığı, maaş bağlanmadı ise ne süre bağlanacağı, bağlanması için nelerin lüzumlu olduğu veya hangi aşamada olduğu benzer biçimde bilgiler,
  • 4/A Maaş sorgulama,
  • 4/B Maaş sorgulama,
  • Bireysel ödemek için meydana getirilen başvurular,

SGK’ye bağlı olarak meydana getirdiğiniz bir oldukça işlemi Doküman Yönetim Sistemi aracılığı ile yapabilir, yukarıda yazılan mevzular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sgk Dys Evrağın Takibi “Evrak Dosyalarına Kaldırma  Hangi Anlama Gelmektedir?

SGK DYS evrak takip edeni sorgulamasında evrak dosyasına kaldırılmış ibaresi bulunuyorsa o evrakla ilgili işlemler sonlanmıştır veya evrak bitmiştir. Amma velâkin “Evrak dosyasına kaldırılmış” ibaresi bulunan her evrak için işlemler sonlanmıştır yahut iptal olmuştur diyemeyiz. Bazı lüzumlu işlemler olabilir. Bu mevzuda net bir bilgiye ulaşmak için sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edip, evrakınızın niçin kaldırıldığına dair bir bilgi almanızda yarar vardır.

Sgk Dys Evrağının Takibini Edeni “Giden Evrağın Kayıtlı Ne Anlamına Gelmektedir?

Sgk döküman  yönetim sistemine giden evrak kayıtlı söz dizileri evrağınızın kaydedildiğini ve ilgili olan yerlere  gönderildiğini belirtmektedir.

Sgk Dys Evrağının Takibi Gelen Evrak Kayıtlı Ne Anlama Gelmektedir?

Sgk doküman yönetim sistemine gelen evrağın kayıtlı söz dizisinin anlamı evrağınızın kaydedilme süresinin sürdüğünü ifade eder.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir