SGK Af Başvurularında Son Günler!

Hükümetin vergi ve prim borçlarını ödemekte güçlük çeken vatandaşı rahatlatmak için çıkarttığı vergi affına üstün dereceli müracaat geldi. Son yıllardaki af kanunları içinde  en ciddi müracaat oranının olduğu af kanunu Sayın Bakanın açıklamış olduğu sayı olan bu yapılandırmaya doğrusu 6736 sayılı kanuna averaj 6.3 milyon müracaat yapıldığını ve yapılandırma imkanından borçlarını tertipli ödemekte güçlük çeken vatandaşın ilk iki taksitini ödemeleri şartı ile yararlanabileceklerinin altını çizmişti. Vergi dairelerine meydana getirilen başvuruların üstün dereceli sayıda olduğu açıklandı.

Yalnız Kasım ve Aralık aylarında yapılması gereksinim duyulan ilk taksit ödemelerinde sistemden meydana gelen hatalar sebebiyle bazı aksaklıkların yaşanması ile birçok yurttaş yapılandırma müracaat yapamadan elleri boş döndü. Bunun için yapılandırma da borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için ikinci fırsat olarak yeni düzenleme yapılmış oldu. Toplamda 46 milyara yakın bir borcun yapılandırması için ikinci fırsat olan yapılandırma faizi ile birlikte ödemek şartı olacak.

Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunmuş olması durumunda bu maddenin yürürlüğe girmiş olduğu tarih itibarıyla ödenmesi gereksinim duyulan tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girmiş olduğu tarihe kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için Kanunun 10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte belirlenen tarihe kadar ödemeleri şartıyla Kanun hükümlerinden yararlandırılır.” şeklindedir.

Milyonlarca kişi maliyenin kapısını aşındırıncı müracaat süresi  uzatıldı. Peki yapılandırma hangi borçları kapsıyor ? Hangi kişiler faydalanabilir?

sgk-af

SGK af başvuruları

Vergi ve Sigorta Prim Borçları Ödeme Günü Uzatıldı

Vergi ve sigorta prim borçlarını ödeyemeyen ve yapılandırma yapmak isteyenler için 6736 sayılı yasa ile af durumunda önemli bir düzenleme yapılmış oldu. İlk taksit ödemesinin Kasım ayıyla birlikte ödenmesi gereksinim duyulan Vergi ve sigorta prim borçlarının yapılandırma affından yararlanmak için  ilk iki taksitinin ödenmesi şartı ile yapılandırma borcunu ödemeyenlere 2. fırsat hayata merhaba dedi.

İlk taksit vergi ile ilgili olarak Kasım ayında, Sigorta prim borçları olarak da Aralık ayında ödeme yapılmış olması gerekiyordu. Malesef birçok kişi o gün Vergi dairelerinin gece saat 11 12 lere kadar açık olmasına rağmen, bazı sistemden meydana gelen aksaklıklar ve parasal sıkıntılar sebebiyle borçlarını ödeyemeden ödeme süresi doldu. Yapılandırma da ilk iki taksit ödeme şartının getirilmesi malesef birinci taksitini bu nedenlerden dolayı ödeyemeyenler için kaçırılmış oldu. Birçok yetkilinin bunu dile getirmesi ve ihtimaller içinde aksaklıkların yaşanacağının evvel öngörülmesi ile bu anlamda değişik çözüm yolları önerenlerde olmuştu. Bunu kanuni faiziyle tekrardan ödeme imkanının getirilmesi şeklinde çözüm arayışlarına gerek kalmadan ilk taksit borcunu ödeyemeyenler için tekrardan ödeme yapmaları için ikinci bir fırsat daha açıldı.

Vergi ve Sigorta prim borçlarını Kasım ve Aralık aylarında ödeyemeyenler  mecliste kanunlaşan yeni poşet yasa ile bu haklarını gecikme faiziyle birlikte ödemek şartıyla devam edebilecekler. Bununla birlikte Ocak ve Şubat ayındaki ödemeler de tertipli olarak devam eden, vadesi gelmemiş sigorta ve vergi ödemeleri 4 ay süresince faizsiz olarak ertelendi. Bu da önemli bir düzenleme.

Vergi yapılandırması emlak vergisi borçları dahil tüm  vergi borçlarını kapsıyor Motorlu taşıtlar vergisi, kira gelirlerini beyan etmeyen tüm vatandaşlar gelir vergisi, kurumlar vergisi ve KDV yönünden yapılandırma meydana getirecek tüm vatandaşlarımızı etkiliyor.Yapılandırma hem faiz ve cezaları düşürüyor hem de ödeme kolaylığı sağlıyor. Kira geliriniz var bugüne dek asla beyan etmediniz.Aklınızda hep bir vergi dairesinden ne süre ceza gelir, devlet ne süre beni yakalar, ne süre bir cezai müeyyideyle karşılaşırım şeklinde sorunları taşıyan ve rahat olamayan kişiler bu kafalarındaki sorunların gidermek için en önemli avantajlardan bir tanesi olarak vergi affından yararlanmaktır. Bu af kanununa müracaat yaparak, asla kira gelirinizi beyan etmeseniz, kira gelirinizin ne kadar olduğu asla mühim değil, burası oldukça önemli bir detay, kira gelirinin ne kadar olduğuna bakılmaksızın averaj 5 yıl için, 700 liradan 3.500 TL ödeyerek oluşabilecek vergi ve vergi cezalarından kurtulmuş olunmaktadır. Bunun haricinde ödemediğiniz bir vergi borcunuz, vergi cezanız var ise durumunuza nazaran cezaların tamamı silinebilir, diğeri verginin de gecikme zammı gecikme faizi silindikten sonrasında yurtiçi üretici şirket fiyat endeksi oranına nazaran bir yapılandırma doğrusu katsayı oranına nazaran tekrardan yapılandırılıp 18 taksit 36 ay vade olmak kaydıyla bir yapılandırma ve ödeme imkanı sağlanmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

İşletme Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

İhracat ile uğraşan firmaların son zamanlarda sordurulmuş olduğu en yaygın sual; işletme kredisi nedir? İşletme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir