Sgk 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Ülkemizde çalışmayan yada sağlık sorunlarından dolayı çalışamayan vatandaşlarımıza sağlanan 65 yaş aylığı sayesinde vatandaşlar hayatlarını daha kolay idame ettirebiliyorlar. Dolayısıyla bu aylığı alabilmek içinde belirli şartların taşınması gereklidir. 65 yaşını dolduran kişilere devlet belirli miktarda ücret ödemektedir. Bu maaşın diğer adı yaşlılık veya 65 yaş aylığı olarak ta anılmaktadır.

Sgk 65 Yaş Aylığı Alabilmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

SGK kapsamında 65 yaşını tamamlayan kişilere devlet tarafından belirli tutarda maaş verilmektedir. Fakat bu maaşı hak edebilmek için vatandaşlardan şu şartları taşıması istenmektedir:

  • Öncelikle 65 yaşını doldurmuş olmak
  • Toplumsal Güvenlik Kurumuna herhangi bir prim ödememiş olmak yada ödemiyor olmak
  • Gelir sınırı muhtaçlık seviyesinde olmak
  • Kişinin herhangi bir kurumdan SGK yada Emekli Sandığı gibi kurumlardan maaşının olmaması

Tüm bu şartları kişinin taşıması halinde 65 yaş aylığını almak için başvuruda bulunabilir. Toplumsal Güvenlik Kurumu başvuru sırasında sizden birtakım evraklar isteyebilir.

65 Yaş Aylığı Müracaatında Kişiden İstenen Evraklar Nelerdir?

65 yaş aylığına başvuruda bulunacak kişilerden Hükümet birtakım evraklar istemektedir. Bu evraklar arasında müracaat belgesi ve Muhtarlık sonuç belgesi evraklarıdır. Nedir bu evraklar nasıl alınır? Diye sorularınız oluştuysa yazımızı okumanız tavsiye edilir.

Müracaat Belgesi: 65 yaş aylığını alabilmeniz için dilekçe oluşturmanız gerekir. Bu dilekçeyi eksiksiz olarak doldurup kuruma vermelisiniz. Müracaat belgesine bulunduğunuz ilçenin Kaymakamlığına giderek edinebilir yada Defterdarlık Kurumundan alabilirsiniz.

Muhtarlık Sonuç Belgesi: Muhtarlıklardan alacağınız belgeyle gelir sınırınızın yoksulluk derecesinde olduğunu belgelemeniz gerekecektir. Bu belgeyi yine Kaymakamlıklardan temin edebilirsiniz. Varsa eşinizin geliri de belgede bulunması gerekecektir. Sonrasında belgeleriniz tamamladıktan sonra Toplumsal Güvenlik Kurumu primsiz ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslimi gerekiyor. Akabinde belgelerinin kurum tarafından incelenerek 65 yaş aylığı bağlanıp bağlanmayacağı size bildiriliyor.

65 Yaş Aylığı Sorgulaması Nasıl Olmaktadır?

65 yaş aylığının sorgulama işlemleri PTT’lerden yapılmaktadır. Kişi ilk maaşını yine T.C kimlik belgesiyle Bankadan alabilmektedir. Fakat başvuru sorgulaması şu şekilde olmaktadır:

  • https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden giriş yapılması gerekir.
  • Bu sayfada yer alan sağ üst köşede giriş yap butonu kullanılmalıdır.
  • E- devlet şifrenizle, mobil imza yada internet bankacılığını kullanarak bu sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • E- Devlet şifreniz yoksa PTT’den şifre almanız gerekir.
  • E- Devlet üzerinden yaşlılık aylığı sorgulaması arama kısmına yazılarak rahatlıkla sorgulama yapılabilir.
  • Yaşlılık aylığı sorgulaması esnasında tüm bilgiler ekrana gelecektir.

Bu şekilde 65 yaş aylığı E- devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Eğer ki başvurunuz kabul edilip aylık bağlandığında ilk maaş kişinin kendisine Bankadan ödenecektir.

65 Yaş Aylığı Ne Kadardır?

Sgk 65 yaş aylığı vatandaşlarımızın mağdur durumda olmaması için verilen aylıktır. Bu aylık ilk olarak Ziraat Bankasından alınabilirken diğer aylarda PTT şubelerinden alınabilmektedir. Ayda 672,81 TL olmaktadır.

ilginizi çekebilir

2021 Muhtaç Aylığı Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

 Muhtaç aylığı, yoksulluk belgesine sahip olunması şartı ile verilen bir maaştır. Bu maaşa haiz olabilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir