Seyyar Satıcılıkta En Çok Para Kazandıran Sektör 2020 ✅

Gezici satıcılık yapmak yalnız en oldukca para kazandıran sektörün hangisi olduğuna dair fikriniz mi yok? Küçük ana para ile yapılabilecek bir oldukca iş bulunmaktadır. Azca ana para ile oldukca karlı işler yapabilirsiniz. Kısa sürede para kazanabileceğiniz pek oldukca iş fikri bulunmaktadır. Gezici satıcılığın püf noktaları, satışı yapılabilecek olan ürünler, en oldukca kazandıran sektör, en yeni gezici işler, araç ile gezici satıcılık ve azca sermayeli işlere ilişkin daha pek oldukca detayı içeriğimiz de bulabilirsiniz.

Gezici Satıcılık Yapmak

Eskiden günümüze gelen meslek dallarından birinin gezici satıcılık bulunduğunu söylemek mümkündür. Eskiden daha oldukca var olsa da günümüzde de rastlanılan gezici satıcılar bulunmaktadır. Aslen gezici satıcılık yapmak zor bir iştir. Bilhassa soğuk hava şartlarında.. Bir tek bu işi uzun senelerdir icra eden ve evinin geçimini elde eden pek oldukca insan bulunmaktadır. Bu işe başlamadan evvel nerede konuşlanacağınızı ve ne satacağınızı iyi belirlemelisiniz. Satılan ürünler standart şeklinde görünse de bulunulan bölgeye nazaran değişiklik göstermektedir.

seyyar-satıcılık-yapmak

Gezici satıcılık yapmak

Naturel olarak bu işi yapmak için resmi kurumlardan izin almanız durumu da yadsınamaz bir gerçektir. Aracın duracağı yerden, satılacak ürünlere hatta araca kadar pek oldukca mevzuda düşünmek ve bir iş planı hazırlamak gerekmektedir. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde durmanız gerekiyor. Bu alanlar otobüs durakları, parklar, işlek caddeler, kermes ve fuarlar, çocuk parkları olabilir. Gezici satıcıların kar edebilmeleri için satacakları ürünleri toptan almaları gerekmektedir. Toptan alımlar hem maddi anlamda hem de süre bakımından size tutum elde edecektir. Yiyecek malzemelerinin stoğuna da dikkat edilmelidir. Satabileceğiniz miktarlarda almanız zarar etmenizin önüne geçmiş olacaktır. Cafe bistro bayiliği veren firmalardan da bayilik alabilirsiniz.

Gezici Satıcılık Yapmak İçin İzin Almak

Gezici satıcılık fiziki bir dükkan olmadığı için oldukca fazla prosedürü olmayan bir işti. Satıcılık yapmak isteyen ürünleri temin ederek isterse belirli noktalarda isterse de gezerek bu işlemi yapmaktaydı. Bir tek meydana getirilen düzenlemeler ile fiziki bir dükkan açmaktan daha oldukca şart getirildi. Bu sebeple artık gezici satıcılar Zabıta memurları tarafınca sıkı bir denetim altında bulunmaktadır. İlk olarak belediyeden gezici tezgah ruhsatı alınması gerekmektedir.

Belediyeler tarafınca satış yapılmasına izin verilecek olan noktalar belirlenmiştir. Bir tek belirlenen bölgelerde satış halletmeye müsaade edilir. Bu bölgeler dışına çıkılması durumunda ise ceza kesilmektedir. Kurallara uyulması dahilinde satıcıların belirlenen bölgelerde satış yapmalarına izin verilmektedir. Gezici satıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen bağlı bulundukları belediyelere giderek buralara ruhsat almak için başvurmaları gerekmektedir. Ruhsat almak için bazı evraklar temin edilecektir. 

İzinsiz olarak etkinlik gösterenlerin korkulu rüyaları zabıtalar olmaktadır. Lüzumlu olan evraklar her belediyede farkılık gösterecektir. Belediyeler tarafınca hazırlanan yönergelerde bu evraklara yer verilmektedir. Lüzumlu şartları elde eden ve belgelerin teslimini eksiksiz olarak yapanlara ruhsat verilmektedir. Belediyelerce verilecek olan bu izinler bir tek durağan(durgun) bir yer için verilmektedir. Aracına el konulmasını ya da faaliyetlerin durdurulmasını istemeyenlerin izinli olarak emek vermesi gerekmektedir. Büfe ve şarküteri açabilir ya da devren satılık büfe ilanlarını inceleyebilirsiniz.

seyyar-satıcılık-yapmak-için-izin-almak

Gezici satıcılık yapmak için izin almak

Belediyeler tarafınca talep edilen evraklar ise genel olarak aşağıdaki şeklinde olmaktadır. 

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Vergi dairelerinden alınacak olan vergi borcu ya da vergi ile ilişiği olmadığına dair belge
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu’ ndan alınacak olan tertipli gelir olmadığını gösteren belge
 • Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak olan sağlık raporu 
 • Gıda üretim izni alındığına dair belge ile gıda sicil belgelerinin asılları ve bir nüshaları ile belediyelerden ruhsat alınmaktadır. Bu evraklar haricinde değişik evraklar da talep edilebilir. En doğru informasyon bağlı olduğunuz belediye başkanlıklarından alınacaktır. 

Gezici Satıcı Olmanın Şartları

Gezici satıcı olmak isteyenlerin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Esenlik durumunuzun doktor  tarafınca belgelenmesi gerekmektedir. Bu sebeple bu işi yapanların bulaşıcı bir hastalığa haiz olmaması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na bağlı olmamanız ya da tertipli geliri olan bir işte çalışmıyor olmanız gerekmektedir.
 • Üretilen ürünlerin satışını yapıyor iseniz bu ürünlerin gıda sicilleri ve üretim mevzusunda izinlerinin tam olması gerekmektedir.
 • Satıcının ikamet yerinin belediye sınırları içinde olması gerekmektedir.
 • Gıda dışındaki ürünlerin belediyelerce belirlenen pazar yerlerinde, gene belediye tarafınca belirlenecek olan günlerde satış yapılmasına izin verilmektedir.
 • Gezici satıcı araçların satışı yapılacak olan simit, börek, lahmacun şeklinde ürünlerin Gıda Tüketimi Kanunu‘ na nazaran üretilmesi ve bu belgenin herkesçe görülen bir yere asılması gerekmektedir.

Gezici Satıcıların Uyması Gereksinim duyulan Kurallar

Gezici satıcıların uyması gereksinim duyulan kurallar yönetmelikler ile düzenlenmektedir. Bu bağlamda aşağıdaki kurallara uymayanların Zabıta Amirleri tarafınca otomobillerine el konulabilmekte ve kendilerine ceza yazılmaktadır.

 • Fiyat listesinin müşterilerin görebilecekleri alanlarda olması gerekmektedir.
 • Satıcıların iş elbisesi giymesi ve elbiselerin hijyen kurallarına uygun olması gerekmektedir.
 • Belediyeler tarafınca izin verilen sürelerde ve yerlerde çalışmalarına izin verilmektedir. Bu bölgelerin ve süre dilimlerinin dışına çıkılmaması gerekmektedir.
 • İzin aldıktan sonrasında araçta herhangi bir değişiklik yapmaması gerekmektedir.
 • Araçların haricinde herhangi bir ürünün satılması ve yollara masa, sandalye vb. konulması yasaklanmıştır.
 • Araçlarda mevcut olan ve satışı yapılacak olan ürünlerin yönetmeliğe uygun olması gerekmektedir.
 • Satıcıların kişisel bakımlarına da imtina etmeleri gerekmektedir.
 • Şahıslardan istenen araç bedelleri bulunmaktadır. Bu bedellerin zamanında ödenmesi gerekmektedir.
 • Araçta ürünlerin tertipli ve temiz bir halde bulunması gerekmektedir. Araç ve gereçlerin bakımları zamanında yapılmalıdır.
 • Ürünlerin satışı yapılırken satıcıların bağırıp çevredekileri rahatsız etmemesi gerekmektedir.
 • Müşterilere de nazik bir halde yaklaşılması gerekmektedir.
 • Yetkililer tarafınca yapılacak olan denetimler esnasında faturaların gösterilmesi gerekir.
 • Mevzuata aykırı herhangi bir davranış içinde bulunmamak gerekir.
 • Ek olarak satılan ürünlerin kağıda sarılması gerekiyorsa bu kağıtlarda herhangi bir yazı vs. bulunmaması gerekmektedir.
seyyar-satıcıların-uyması-gereken-kurallar

Gezici satıcıların uyması gereksinim duyulan kurallar

Gezici Satılan Ürünler

Gezici olarak satılacak pek oldukca ürün bulunmaktadır. Hazır gıda, aksesuar, giyim vb. ürünlerin satışını yaparak siz de oldukca para kazanabilirsiniz. Satılacak olan ürünlerin çeşitliliği ve kar marjı kesinlikle demografik şartlar ile ilgili olmaktadır. Sözgelişi dinlence beldelerinde ve sahil kenarlarında midye, pamuk şeker, elma şekeri, tatlı ve çocuklar için oyuncaklar gezici olarak satılmaktadır. Bir tek İzmir’ de gevrek ülke genelinde simit isminde olan yiyecek her yerde gitmektedir. Yanında bir de su satarsanız, günlük durağan(durgun) bir kazancınız olacaktır.

Sabah saatlerinde, üstelik bir de kahvaltı etmemişseniz otobüs durağı vb. noktalarda gözleriniz bir simitçi arayabilir. Üstelik insanoğlu ile bir de söyleşi kurar, iyi sabahlar hayırlı işler şeklinde temennilerde bulunursanız satışlarınız daha da artacaktır. Simitin ekürisi çaydır. Bu anlamda bardakta çay da pazarlayabilirsiniz. Okulların, hastanelerin ve fabrikaların önlerinde de satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işi yapmak isteyen şehit ve gazi yakınlarına da belediyeler tarafınca daha kolay izin verilmektedir. Bazı bakkal ve marketler bayilik hizmeti vermektedir. Gezici satıcılık yapmak istemiyorsanız bu da iyi bir iş fikri olacaktır.

Belediyeler tarafınca lüzumlu izinleri aldıktan sonrasında kendinize bir simit tezgahı ya da otomobili almanız gerekir. Bir tek hijyen en oldukca imtina etmeniz gereksinim duyulan mevzu olmaktadır. Yatırım maliyetleri de gözden kaçırılmamalıdır. Eğer bölgede tezgahını kiralamak isteyen biri var ise onla da antak kalma sağlayabilirsiniz. Satışların bölgemizde camekanı olan araçlar ile yapıldığı görülmektedir. 1000 TL ile 4000 TL içinde bir yatırım maliyeti olacağından dolayı bu tutarı hazır etmeniz gerekmektedir.

seyyar-satılan-ürünler

Gezici satılan ürünler

Simitlerin tutarları 1 TL, 1,5 TL olmaktadır. 1,5 TL’ den günde 300 simit sattığınızı farz edersek 450 TL kazanırsınız. Fırın ile de 1 TL’ ye antak kalma elde etmiş olsanız gene cebinize 150 TL kalacaktır. Bu anlamda karlı bulunduğunu söylemek mümkündür. Bir tek satışlar tamamen izin aldığınız bölge ile doğru orantılı olmaktadır. İşlek caddelerde, insan ve araç sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde oldukca para kazanmanız mümkün olacaktır.

Gezici satıcılık hala eskimeyen bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Satacağınız ürünleri belirledikten sonrasında belediyelerden izin alarak ve kendinize bir araç temin ederek izin verilen noktalarda satışlara başlayabilirsiniz. 10 Bin TL. Sermaye ile Yapılacak İşler adlı içeriğimizi inceleyerek düşük maliyetle kurabileceğiniz işler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yerine nazaran değişiklik gösterse de Büyük şehirlerin kalabalık yerlerinde;

 • Gezici mısır satıcısı Günlük 750-1.000 TL.
 • Simitçi günlük Günlük 1.000-1.500 TL.
 • Gezici giyim satıcısı Günlük  1.000-1.500 TL.

para kazandığını biliyor muydunuz?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir