Seracılık Hibeleri ve Banka Kredileri Nelerdir?

Ülkemizin bir oldukca bölgesinde örtü altı yetiştiriciliği olarak da malum seracılık yapılmaktadır. Bu seracılık faaliyetlerinin %50 sinde her ne kadarda domates üretimi yapılsa da kavun, biber ve karpuz benzer biçimde öteki ürünlerde yetiştirilmektedir. Düşük dekarlık alanlar da yüksek gelir elde etmek isteyen çiftçilerimiz için seracılık oldukça cazip bir işletme faaliyetidir. Birde buna bankaların 120 ay vadeli düşük faiz oranları ile kredi ve devletin de Ziraat, Besin ve Hayvancılık bakanlığınca elde etmiş olduğu bağışlama olanakları eklenince çiftçilerimizin bu alanda etkinlik göstermemesi için hiçbir niçin ortada kalmamaktadır.

Seracılık hibeleri ve banka kredileri nedir?

Daha oldukca ılıman iklime haiz bölgelerimizde meydana getirilen seracılık faaliyetleri için bankalar bir oldukca kredi olanakları elde etmiş durumdadır. Bunun yanı sıra ise devletimiz de Ziraat, Besin ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesi kapsamında örtü altı yetiştiriciliği faaliyetleri içinde yer edinen çiftçilerimize yatırım aşamasında ve üretim aşamalarında bağışlama imkanlar sunmaktadır. Bankaların ve devletin kontrollü üretime haiz seracılık ile uğraşan çiftçilerimiz için sunmuş oldukları imkanları sitemizde detaylı bir şekilde talep edilen şartları ile beraber sizler ile paylaştık. Hatta bunun ile yetinmeyip, vatanımızda yer edinen her türlü örtü altı yetiştiriciliği hakkında tutulan verileri de merak eden çiftçilerimiz için tanzim ettik.

Türkiye genelinde yer edinen seracılık verileri

Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı her yıl tertipli olarak vatanımızda örtü altı yetiştiriciliği faaliyetlerini takip etmektedir. Buna nazaran ise ülke genelinde en oldukca bu alanda etkinlik gösteren ilimiz ilk sırada Antalya yer almıştır. Cam, Plastik ve Yüksek, Alçak tünel olarak malum alanlarda açık ara öteki illerimiz Adana, Mersin ve Muğla dan önde olan Antalya ilimiz bunu domates yetiştiriciliğine borçludur kuşkusuz. Özellik ile Rusya’ya ihraç ettikleri domates ülkemize oldukça büyük bir katkı sağlamaktadır. Şimdi sizlere bakanlık tarafınca kontrollü örtü altı yetiştiriciliği bakımından ilk 10 sırayı toplam dekar yüzdelik oranları ile aktaralım.

 1.  Listemizin ilk esnasında birazcık öncede bahsettiğimiz benzer biçimde Antalya ilimiz gelmektedir. Antalya ilimiz her türlü örtü altı sebze üretimde pastanın %36,7 oranına haizdir. Toplam dekar oranız ise 220,472 dir.
 2.  %25,5 oranı ile listemizde ikinci ilimiz ise gene Akdeniz ili olan Mersin gelmektedir. Mersin ilimizin toplam üretimi ise 153 bin dekardır.
 3. Adana ilimiz de %19,7 yüzdelik oranı ve 118 bin dekarlık alanını ile listemizde üçüncü sırada yer almıştır.
 4. Muğla %5,3 oranı ile 32 bin dekar alanı ile dördüncü en büyük ilimiz.
 5. Samsun %3,5 ile 20 bin dekar ile sırayı takip etmektedir.
 6. Hatay, İzmir ve Aydın ilimiz ise %1 ile %2 arasındaki oranlar ile sırayı takip eden öteki illerimizdir.
 7. Yalova ve Bilecik ise %0,3 oranlarında hisse sahibi olan illerimizdir, geri kalan oranlar ise ülke genelinde öteki illere aittir.

Bu kayıtları tutulan illerimizin %95 benzer biçimde devasa bir oranı sebze yetiştiriciliği yapmaktadır. %95 oranın ise %50 oranında domates, %16 hıyar, %12 karpuz, %6 biber ve %4 ile patlıcan ile %2 oranında kavun gelmektedir. Türkiye genelinde öteki %5 oranındaki alanda ise %4 meyve ve %1 oranında gül, papatya, karanfil benzer biçimde süs bitkilerinden oluşmaktadır.

Dostlar bu verilerin hepsi bakanlık tarafınca tutulan gerçek verileridir. Merak edenler için sayfamda yer vermek istedim. Şimdi gelelim devletin tüm bu alanlarda her neyi hangi ilimizde eker ise eksin elde etmiş olduğu bağışlama olanaklarından bahsetmeye.

Örtü altı yetiştiriciliği devlet destekleri nedir?

Bakanlar kurulu sonucu ile her türlü seracılık icra eden çiftçilerimize düşük faizli (%25 ile %50) kredi ile gereksinim duydukları özellik ile enerji (elektrik, su, mazot vb.) benzer biçimde harcamaların da belli oranlarda bağışlama verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu imkanlardan istifade edecek olan çiftçilerimizden ise mutlak suret ile ÇKS belgesine haiz, minimum 1 dekar büyüklüğünde herhangi sınıfta serası olması ve kontrollü örtü üretimi yapması aranmaktadır. Bu olanakları sağlamak ile de yetinmeyen devletimiz gene, Maliye Bakanlığı Ulusal Emlak Genel Müdürlüğünce gösterilen karar ile hazineye ilişkin bazı taşınmaz alanlarda seracılık faaliyeti yapacaklar için yer tahsisi edilmesine karar verilmiştir.

Seracılık bağışlama oranları ne kadardır?

Devletin yukarıda bahsettiğimiz şartlar dahilinde örtü altı ürün yetiştiriciliği icra eden yada meydana getirecek olan çiftçilerimize elde etmiş oldukları bağışlama oranları ise aşağıdaki gibidir.

 • Yatırım aşamasından ki üreticilere %50 bağışlama oranları ile enerji kaynakları alımları
 • Üretim aşamasında yer edinen çiftçilerimiz için ise, etkinlik gösterdikleri dekara nazaran; mazot 4 TL, gübre 5 TL, toprak analizlerinde 2,5 TL, iyi ziraat üretimine 100 TL ve danışman desteği için 600 TL ödemektedir.
 • Her türlü tabiat vakalarından dolayı sigorta yaptırmak isteyen çiftçilerimize maliyetlerinin %50 si bağışlama verilmektedir.

Bankaların seracılık alanlarında vermiş oldukları krediler?

Hayvancılık ve tarımsal üretime banka desteği denildiği vakit daima ki benzer biçimde ilk akla gelen Ziraat bankasıdır. ” Bitkisel Üretim Kredileri ” adı altında vermiş olduğu parasal destek ile yalnız sera değil her türlü yaş meyve ve sebze üretimi için bankadan senede 1 ödemeli yada yılda 2 geri ödemeli imkanlar ile kredi alabilirsiniz. Bakanlar kuruluğu tarafınca istenilen şartlar dahilinde etkinlik gösteriyor iseniz oldukca düşük faizler ile Ziraat bankası bitkisel üretim kredisini tüm çiftçilerimiz alabilirler. Bu bankadan sonrasında ise tam 120 ay vadeli olarak size kredi imkanı sunacak olan bir öteki bankamızı da sizler ile tanıştırmadan edemeyeceğim. Evet dostlar QNB ile birleşen Finansbank seracılık icra eden çiftçilerimize yatırım zamanındaki harcamaları için %85 oranında kredi olanağı sağlamaktadır. Geri ödemeleri ise isteyene senede 1 kere isteyene ise 6 yada 3 yada ayda 1 olarak düzenlenmektedir.

Seracılık hibeleri ve banka kredileri nelerdir

Seracılık hibeleri ve banka kredileri nedir

Bankların istedikleri şartlar ise;

 • Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
 • Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği yaptığınızı gösteren belge
 • Harcamaları gösteren faturalar
 • Kimlik belgeniz.
 • Lüzumlu görülmesi durumda ipotek yada minimum çalışan 2 kefil talep edilebilir.

ilginizi çekebilir

Koyun Kırkma Nasıl, Ne Zaman Yapılır? Önemli Tavsiyeler!

Yaz aylarının gelmesi ile küçükbaş hayvan sahiplerinin çilesi de başladı desek yalan olmaz sanırım. Bizzat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir