Senetle Para Veren Faktoring Firmaları 2020 Listesi

Türkiye’de ikrazatçı firmaların kapanması sonrasında birçok ikrazat şirketi faktoring isminde olan şirketlere dönüştürülmüş ve şuan Bankacılık Denetleme Kurumu kayıtlı 61 tane faktoring şirketi yasal olarak hizmet vermektedir. Sektörün geçmişi 1988 yılına dayanmaktadır.

Faktoring Firmalar

Abc, Acar, Ak, Akdeniz, Akın, Anadolu, Çözümleme, Arena, Atak, Atılım, Başer, Bayramoğlu, Berg, C, Credıtwest, Çağdaş, Çözüm, Deniz, Destek, Devir, Doğa, Doğan, Eko, Ekspo, Eren, Fiba, Finans, Güvence, Global, Gsd, Halk, Rahatlık, Ing, İstanbul, İş, Kapital, Kent, Kredi finans, Önder, Merkez, Mert finans, Mng, Optima, Pamuk, Parafinans, Prime, Sardes, Strateji, Sümer, Şeker, Şirinoğlu, Türkiye Genelinde 52 Tane Şubesi Var! Tam, Teb, Tuna, Ulusal, Vakıf, Vdf, Yapı kredi, Yaşar, Yeditepe, Sıkıntılı Faktoring kuruluşlarıdır.

faktoring ne iş yapar

Faktoring Emek harcama Prensibi

Bu kuruluşlar 4 Şubat 2015 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, faktoring işlemlerinde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik kapsamında vazife yaparlar. Yönetmelik muhteviyatında kuruluşlar şöyleki tanımlanmıştır.

Senet karşılığı para veren faktoring firmalar linkinden Türkiye’de BBDK kaydıyla yasal olarak işlem gerçekleştiren ve faturaları senetleri nakite çeviren faktoringleri görebilirsiniz.

Bireysel Kredi Veren Faktoringler

BBDK kayıtlı hiçbir faktoring firmasının diğeri Bankacılık hizmetleri statüsü bulunmadığı taktirde bireysel kredi verme olanağı yoktur. Organik olarak borç paraya ihtiyacı olanlara şirket tüzel kişiliğince kendi inisiyatifinde meydana getirilen ödemeler hariçtir.

borc para veren faktoringler

Hesaplama işlemleri

Faktoringlerin Senetle Para Verme Şartları

 • Başvuranın elinde vadesi gelmemiş bir senet bulunması,
 • Müracaat sahibinin fiil ehliyetini kullanma haklarına haiz olması,
 • Senetin yasal koşullar altında mevzuata uygun olarak düzenlenmiş olması,
 • Senedin satmaca karşılığında meydana getirilen bir alacağa ilişkin olmasıdır.

Kuruluşların 3 değişik işlevi vardır. Bunlar;

 1. Güvence Hizmeti
 2. Tahsilat Yönü
 3. Finansman
 4. Faktoring kuruluşları faturalı olan çek yada kambiyo senetlerinizi güvence altına alır.
 5. Evraklarınızı teslim edip, sözleşme imzaladığınız da vadeli alacaklarınız takip ve denetim edilmiş olduğu benzer halde, tahsilat işlemleri de yürütülür.
 6. KOBİ’lere finansman hizmeti sağlar.

Faturasız meydana getirilen işlemlerde ise;

Müracaat sahibinin elinde ki satmaca ile kambiyo senedinin içinde ki meblağ yukarı yuvarlama usulüne bakılırsa meydana gelen küçük para farkları yabancı para farklarının ödeme araçlarının ödeme tarihlerinden ilkin oluşmakta olan kur farkları ile satmaca talep edilmez.

senetle kredi veren faktoring firmaları

senetle kredi veren faktoring firmaları

Faktoringlerin elde etmiş olduğu finansman tutarları ve kredi işlemlerinden meydana gelen komisyon, fon, faiz ve benzeri gelirlerin toplam tutarı, faturaların tutarının toplamını geçemez. Bu yüzden kuruluşlar faturasız işlem yapamazlar.

Eğer ödeme miktarları %100 ise,  faktoringin elde etmiş olduğu gelirler müşterilerden tahsil edilmesine olanak tanınmıştır.

Senet Kırdırmak İçin Meydana getirilen Başvurularda Faktoring Firmasının Yapmış olduğu İşlemler

Acil paraya gereksinim duyduğunuzda elinizde bir senet ve satmaca ile faktoringlere başvurursunuz. Şirket öyleyse sizin başvurularınıza şu işlemleri uygulamaktadır.

 1. Verdiğiniz faturanın gerçek olup olmadığı, yasal koşullara bakılırsa doldurulup doldurulmadığı, üstünde ki bilgilerin doğruluğu denetim edilir.
 2. Faktoringin kullandığı Merkezi Satmaca Kaydı Sisteminde bahse mevzu belgenin daha ilkin kullanıp kullanılmadığı ve mükerrer olma durumu denetim edilir.
 3. Eğer şirket isterse kesilen faturanın borçlusu olan şirket, kambiyo senedi yada diğeri senedin keşidecisine borcun aslının olup olmadığına dair kısa bir araştırma yapar ve senet ile faturayı teyit edebilir.
 4. Eğer satmaca kafi gelmez ise, faktoring işlemi uygulanmadan ilkin müşteriden yeni bir satmaca düzenleyeceği mevzusunda taahhütname alınmaktadır.

Özetlemek gerekirse Çek Kırdırma; Elinizde 15 bin liralık 3 ay sonrasında ödenecek faturalı bir senet bulunduğunu düşünün. Senedi veren şirket borcunu 3 ay sonrasında ödeyecektir. Faktoring bu senedi sizden 12 bin liraya satın alır ve paranızı derhal öder. 3 ay sonrasında senedi faktoring kendisi tahsil eder.

Esnafın Karagün Dostu Faktoringler!

Faktoringler bireysel kullanıcılarda ve senetle paraya ihtiyacı olanlardan daha oldukça KOBİ’ler tarafınca tercih edilmektedir. Eğer esnafsanız, bazı firmalardan toptan mal yada hizmet satın alabiliyorsanız, kesinlikle kambiyo senedi yada çeklerle karşılaşabilirsiniz.

Elinde vadeli alacağı olan esnaf, paraya sıkıştığı zaman ilk başvuracağı kuruluşlar bankalardan ilkin faktoringlerdir. Bu sebeple bir anlamda vadeli alacakların kara gün dostudur.

Faktoring Senet Bozdurma Faiz Oranları ve Hesaplama

Kuruluşların yapacağı hesaplamalar da ki kriterler şunlardır.

 1. Senedin yada çekin tutarı (faturalı)
 2. Alacağın vadesi
 3. Faktoring tutarı, (% üstünden)
 4. Komisyonu (%)

Alacağın üzerine bu miktarlar hesaplamaya dahil edilerek ilave edilir. Buna bakılırsa şu kadarlık çeke, şu kadar ayda şu kadar ödeme yapılır denilmektedir. Bu hesaplama için alacağın muhatabının kim olmasıyla beraber miktarlar ve günlük kur’da önemlidir.

Acil Paraya İhtiyacı Olan Kişi Hangi Evrakları İmzalar?

Kuruluşlar müracaat işlemleri arkasından ilk olarak faktoring sözleşmesini imzalatırlar. Bunun arkasından alacaklarınız için kesilen faturaları başvurduğunuz kuruluşa temlik ettiğinizi ifade eden Temlik Sözleşmesini imzalamanız istenecektir.

acil-para-bulma-yöntemleri

Acil para bulma şekilleri

Müracaat İçin Lüzumlu Evraklar Nedir?

Eğer başvuran kişi şahıs şirketi ise;

 • Kimlik fotokopisi,
 • İşletmeye ilişkin Vergi levhası,
 • İmza beyanları,
 • Kuruluşun adresini beyan eden satmaca yada ikametgah belgesi

Tüzel kişilerin başvuruları;

 • Yukarıda ki evraklara ilaveten firmanın tüm ortaklarının kimlik fotokopileri,
 • Tecim sicil gazetesi,
 • Tüm ortakların imza beyanları
 • Vergi levhası
 • Adres beyanı (şirket müdürünün alınması gerekir)

Genel olarak faktoring firmaları döviz çekleri için finans imkanı sağlamazlar. Faktoringleri para veren hususi finans kurumları olarak görmemek gerekir.

Otomobil, konut yada mortgage kredisi veren bankalar haricinde ki finans kurumları dışındadır. Sözgelişi ALC Finans, KOÇ finans benzer halde kuruluşlar faktoring değillerdir.

Eğer siz değerli üyelerimizin de acil nakit paraya ihtiyacınız var ise, Türkiye genelinde hizmet veren yukarıda adları yazılı 62 faktoring firmasından birine başvurabilirsiniz. Organik olarak elinizde kurumların istediği belgeler ve evraklar var ise durum bu şekilde.

Senetle para veren yerler ve kuyumculardan elden taksitle altın alabilirsiniz.

Bir tek faturalı alacağınız yok ise, kredi notuna bakmayan bankalara, elden taksitle bozdurma cep telefonu satan mağazalara yada kredi kartınıza taksitle altın satışı gerçekleştiren kuyumculara başvurabilirsiniz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

ilginizi çekebilir

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar 2020

Bazı bankalar hayvancılıkla uğraşan kişilere kredi desteği sağlıyor. Bu bankaların bazıları şöyledir: Ziraat Bankası, Denizbank, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir