Şahıs Şirketi ile Ne İş Yapılır? Müsaade Edilen Sektörler 2020(Beyannameler)

Şahıs işletmeleri, küçük çaplı iş oluşturmak isteyen kişiler için oldukça uygun bir seçenektir. Tek başına, ortaksız, kurulumu ve kapatması kolay olan bir işletme türüdür. Şahıs şirketlerinde kişinin oldukça ana para sahibi olmasına gerek kalmamıştır. Muhasebe giderleri düşüktür ve oldukça azca masraflıdır bunun yanı sıra 18 yaşını doldurmuş her yurttaş bu işletmeyi açabilir ve bir kişi birden fazla şahıs işletmesi kurabilir.

Şahıs Şirketi ile Ne İş Yapılır? Müsaade Edilen Sektörler Nedir?

Şahıs işletmeleri denildiği zaman aklınıza gelecek olan ilk şey kendinize ilişkin bir iş yeri olacaktır.  Organik olarak ki çoğumuz kendi işinin patronu olmak ister. Doğru bir seçim yapılarak oluşturulan işletmeler oldukça kar elde etmenizi sağlayacak ve başka bir işte çalışmanız bu iş için engel teşkil etmemektedir. Şahıs şirketlerini 2 ana başlık altında ele almak mümkün olacaktır.

 1. Kolektif Şirket
 2. Adi Komandit Şirket

Şahıs şirketleri

Kolektif Şirket

Ticari bir işletmeyi tecim ünvanı adı altında işletmek amacıyla gerçek kişiler içinde kurulan şirkettir. Ortakların hiçbirinin sorumluluğu şirket alacaklarına karşı sınırlandırılmaz. Kolektif şirketlerde ortaklar kar ve zarara ortak olurlar. Türk Tecim Kanununa nazaran ticari bir işletmeyi tecim unvanı adı altında işletmek amacıyla gerçek kişiler içinde kurulur.

Türk Ticaret Kanunu mevzuatları hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Komandit Şirket

Ticari bir işletmeyi, tecim unvanı adı altında işletmek amacıyla kurulan ve ortaklarının bir kısmının sorumlulukları kısıtlı olmayıp bir kısım ortakların sorumluluklarının birazcık sınırlandırılmış olması ile kurulan bir şirket türüdür.

 • Komandite Ortak: Sınırsız sorumluluğu olan zincirleme ortaktır.
 • Komanditer Ortak: Gerçek ve tüzel kişilerden oluşur.

Şahıs şirketleri borçlar kanunu hükümlerine tabidir ve tek bir şahıs tarafınca kurulur. İşletme sahibinin Bağ-Kur yaptırma zorunluluğu vardır ve kişi işletmesini kapatmak istediği zaman ilgili kurumlara bildirerek en kısa zamanda kapatabilir.

Şahıs Şirketi Vergi ve Diğeri Yükümlülükleri

Vergi beyannamesi senelik gelir vergisine nazaran hesaplanır böylece işletme sahibinin 3 ayda bir olmak suretiyle üretimini yapmış olduğu ürünleri hesaplanır ve vergi ödemesi yapılır bu vergi türü ise gelir geçici vergi olarak adlandırılır.

Gelir geçici vergisi beyanları aşağıda yer verilmiştir.

 • Ocak – Şubat – Mart Periyodu 14 Mayıs
 • Nisan – Mayıs – Haziran Periyodu 14 Ağustos
 • Temmuz – Ağustos – Eylül Periyodu 14 Kasım da beyan edilir.

İşletme sahibi işçi çalıştıracak ise  SSK ve Bölge Çalışma Müdürlüğüne müracaat ederek işveren dosyasını açtırır ve çalışacak kişilerin girişleri lüzumlu kurumlara bildirilir. Oluşturulan işletme yapmış olduğu işe bağlı olarak ilçe belediyesine müracaat edip sıhhi ve ya gayri sıhhi iş yeri ruhsatı alır. İlan reklam vergisi mükellefiyeti ve çevre temizlik vergi mükellefiyeti açılır. Oluşturulan işletme meslek grubuna nazaran esnaf sanatkarlar odasına kayıtlı olması gerekir. Ve tecim odalarından tecim siciline kayıt ettirilir. İşletme sanayi ile ilgili ise Sanayi Odasına kayıt edilir. Gene ithalat ihracat işi yapılacak ise ilgili birime kayıt yapılması gerekir.

Şahıs şirketlerinde, borsa ve bankacılık benzer şekilde işletmeler haricinde diğeri işler yapılabilir.

Şahıs şirketleri diğeri vergi yükümlülükleri

Şahıs Şirketlerinde Müsaade Edilen Sektörler

Şahıs şirketi bir çok süre tek bir kişi tarafınca kurulan işletme türü olarak bilinmiş olsa da bu işletme türü bir veye birden fazla gerçek kişi tarafınca kurulabilir. Kurulan bu işletmeler bir oldukça sektörde etkinlik gösterebilmektedir. Şahıs şirketlerinde müsaade edilen ve esnaflar tarafınca en oldukça tercih edilen işletme türleri ise Bakkal, kuaför, manav, kasap, terzi benzer şekilde kurulan küçük işletmelerdir. Bu işletmeler haricinde birçok sektörde  şahıs şirketi bünyesinde açılabilir.

Şahıs Şirketi Oluşturmak İçin Lüzumlu Belgeler

 • Kimlik Belgesi
 • Şahıs şirketi için lüzumlu evraklar
 • Noterden isim altında imza beyannamesi
 • İkametgah
 • İmza beyannamesi
 • İş yerinin kira kontratı
 • Noterden tasdikli kimlik fotokopisi

Şahıs işletmenizi kuracağınız zaman dükkanın yanı sıra evinizin kullanmadığınız uygun bir odasını kendinize uygun bir home ofis olarak açıp kullanabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler (İstanbul-Ankara-İzmir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir