Rapor Param Yattı Mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Rapor parası, sgk lı olarak çalışan bir bireyin doktor tarafından belirlenen bir hastalık geçirmesi durumunda, iyileşme sürecinde çalışamaz raporu yazılır. Çalışmadığı bu günler için ise SGK sisteminden rapor onayı sonrasında ücretini alır. Bu ücretin alınabilmesi için çalıştığı firmanın SGK bildirgesinde rapor günlerinde çalışmadığı belirtmesi gereklidir. SGK dan raporlu günlere karşılık ödenen paraya rapor parası denilmektedir.

Rapor parası işlemini E devlet sistemi üzerinden bireyler kendi kimlik numarası ve e devlet şifresi ile takip edebilir. Sisteme giriş sonrasında sorgulama ekranında rapor parası şeklinde sorgulama yapılarak öğrenebilir. E devlet şifresi ise bireylerin kendi kimlikleri ile PTT den alınması ile sahip olunan bir şifredir. SGK dahil bireylerin tüm kurumlardaki tüm işlemlerini takip edebilmeleri için yapılmış bir sistemdir. Ayrıca rapor parasını bireyler SGK şubelerinde kimlikleri ile giderek de öğrenebilirler. Bir birey sadece kendi adına SGK dan bilgi alabilmektedir.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası bir vatandaşın iş görmezlik ödeneği anlamına da gelmektedir. Halk arasında rapor hali, istirahat ve hastalık parası olarak da isimlendirilmektedir. Rapor parası alabilmek için belirli şartlar söz konusudur. Bu şartlara uygun olan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılmaktadır. Böylelikle bireylerin raporlu geçirilen günler esnasında mağdur olma durumu ödenmiş olur.

Çalışan kişilerin rapor günlerindeki hak ettikleri maaşlarının ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu yapacaktır. Rapor parası için ilk şart doktor tarafından belirlenen bir hastalık söz konusu olmalıdır. Doktorun bu rahatsızlık ile birlikte çalışamama durumu belirlenmelidir. Doktorun ön gördüğü tedavi süresinde kişinin çalışmayacağı günler raporda belirtilir. Ayrıca doktorun tekrar kontrol edilmesi söz konusu ise doktor rapora kontrol tarihi yazar.

Geçici İş Görmezlik (Rapor Parası) Hangi Durumları Kaplar?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen rapor parası yatırılması için bir bireyin hasta olduğunun belirlenmesi gereklidir. Vatandaşların sigortalı olduğu bir şirkette kaza geçirmesi gereklidir. Kaza olarak belirlenmemiş bir durum ise de rapor parası için mutlaka meslek ile ilgili bir hastalık yaşanmış olmalıdır. Eğer meslek hastalığı söz konusu ise 90 günlük pirim ödeme şartı söz konusu değildir.

Bir SGK lı çalışanın rapor parası alabilmesi için sigortalı olarak çalıştığı firmada son 90 gün içerisinde 90 günlük priminin olması gereklidir. Hasta raporunun rapor tarihi başlangıcı öncesinde mutlaka bu 90 gün eksiksiz yatırılmıştır. İş kazası şeklinde belirtilen durumlarda prim ödeme şartı bulunmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parasında 3. Gün itibari ile ödeme yapar. 1 ve 2 gün ödemeleri ise sadece iş kazası ya da meslek hastalığı söz konusu ise ödenir. Rapor parası hesaplaması ise son 3 ay içerisinde kişinin prim kazançları toplamının ilgili esas prim ödeme günlerine bölünmesi ile hesaplanır.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir