2021 Pybs İokbs Puanı Hesaplama Nasıl Yapılır

2020 pybs iokbs puanlarının hesaplanmasında şu kıstaslar göz önüne alınmaktadır;

 • Öğrencinin doğru ve yanlış oranları
 • Sınava giren öğrenci sayısı
 • Öğrencinin okul notları

Pybs iokbs sınavları Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır. Bu sınavlarda üç yanlış bir doğruyu götürmektedir. Hesaplamalar bu şekilde yapılmaktadır.

2020 Pybs Puanı Nasıl Hesaplanır?

Bu sınavda öğrencilerin dört farklı ham puanları hesaplanır ve toplam sonuç çıkarılır. Daha sonra da testlerin ağırlıklı standart puanları toplanmaktadır.

2020 İokbs Puanları Nasıl Hesaplanır?

İokbs puanları sınava giren öğrenci sayısı göz önünde bulundurularak standart saplamalar oluşturulur ve bu şekilde hesaplama yapılır. Öğrencilerin ham puanları hesaplanırken öncelikle sınava toplamda kaç öğrenci girdiği hesaplanır. Öğrencilerin puanlarının hesaplanmasında kullanılmakta olan ağırlık oranları şu şekildedir;

 • Türkçe ve edebiyatın ağırlık katsayısı üçtür.
 • Matematiğin ağırlık kat sayısı üçtür.
 • Fen Bilimlerinin ağırlık kat sayısı üçtür.
 • Sosyal Bilimlerin ağırlık sayısı üçtür.
 • Bu şekilde toplamda 12 adet ağırlık kat sayısı hesaplanmaktadır.

Pybs Sınavı Nedir?

Pybs sınavlarını kazanan öğrenciler devletten belirli bir miktarda burs elde edebilirler. Bu sınavlara giren ve başarılı olan öğrenci devletten ücretsiz yatılı burs kazanmakta ve her ay belli bir miktarda maddi yardım almaktadır. Her eğitim ve öğretim yılı içerisinde sene de bir kereye mahsus bu sınavlar yapılmaktadır. Pybs sınavları Haziran ayında bir Pazar günü yapılacak şekilde ayarlanmaktadır.

Sınav test şeklinde yapılmaktadır ve bu sınava 18 yaşını doldurmamış her öğrenci katılabilmektedir. Kazananlara verilen burslar devlet tarafından geri alınmamaktadır. Pybs sınavları her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılır.

Pybs Puanı Hesaplama

Pybs puanı hesaplanırken öğrencilerin 100 soru içerisinden kaç tanesini doğru yanıtladıklarına bakılmaktadır. Pybs puanı hesaplanırken;

 • Sınava giren öğrencilerin optik okuyucular sayesinde doğru ve yanlış miktarları hesaplanmaktadır.
 • İokbs için öğrencilerin doğru ve yanlış cevaplarına bakılmaktadır.
 • Sınavlarda 3 yanlış cevap bir doğruyu elemektedir. Daha sonra ham puanlar hesaplanmaktadır.
 • Öğrencilerin her biri için dört farklı ham puan hesaplaması yapılır.
 • Ham puanlar sınava giren öğrenci sayısına bölünmektedir. Daha sonra da kontrol amacıyla averaj puanlar hesaplanır.

Pybs de Kaç Soru Sorulmaktadır?

Pybs sınavında totalde öğrencilere 100 adet soru sorulur. 100 soru farklı 4 bölümün toplamıdır. Tüm soruların çözülmesi için toplamda 120 dakika süre verilmektedir. Öğrencilerin sınavda yanıtladığı sorulardan üç yanlış cevapları bir doğru cevaplarını götürmektedir. Pybs sınavlarının puanları hesaplanırken bu kıstaslar göz önüne alınır.

Bursluluk sınavları bazı durumlarda geçersiz sayılabilmektedir. Eğer bir öğrencinin bursluluk sınavı geçersiz sayılırsa ertesi yıl tekrar sınava girmesine izin verilmemektedir. Eğer öğrenci müracaat şartlarını karşılamadığı halde sınava girerse ve yüksek puan alırsa sınavı geçersiz sayılmaktadır. Öğrenci müracaat taleplerini karşılamadığı zaman sınavı kesinlikle geçersiz sayılacaktır.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir