2021 PYBS İOKBS Puanı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin okul notlarına, sınava giren öğrenci sayısına ve öğrencilerin doğru ve yanlış oranlarına bakılarak PYBS İOKBS puanı hesaplaması yapılmaktadır.

PYBS ve İOKBS sınavları Ulusal Eğitim Bakanlığınca hazırlanmaktadır ve her yanlış sayısının üçte biri, doğru sayısından eksiltilerek yapılmaktadır. Toplam netice her talebenin 4 ayrı ham puanı hesaplanmasıyla bulunur.

PYBS Ne Demektir?
Parasız yatılılık ve bursluluk imtihanı, öğrencilerin devletten aldıkları burstur. Bu sınavı kazanan öğrenciler, parasız şekilde yatılılık kazanır ve her ay devletten belli miktar da burs yardımı almış olur. Senede bir kez, eğitim ve öğretim yılı içinde yapılmaktadır. PYBS imtihanı, Pazar günü haziran ayına denk gelmektedir. Bu imtihan 18 yaşına gelen gençleri kapsamaktadır. Burs kazanan öğrencilere bu para geri ödemesiz olarak verilmektedir. Her yıl bu sınav Ulusal Eğitim Bakanlığınca yapılmaktadır.

PYBS Başvurusu Ne Zaman Yapılacaktır?

PYBS imtihanı her yıl nisan ve mart ayında yapılmaktadır. Sınava girecek olan öğrencilerin başarı ve gelir standartları karşılanmalıdır. Okul müdürü, öğrenciler başvuru yaptıktan sonra araştırma yapar. Uygun koşulları elde ettikten sonra öğrencilerin MEB’e başvuraları iletilir.

PYBS Puanı Hesaplanması

Optik okuyucular ile öğrencinin sınavda yaptığı doğru ve yanlış sayısı hesaplanır.

İOKBS için tüm öğrencilerin doğru ve yanlış sayıları çözümlenir.

Yanlış sayısının üçte birinden doğru sayılar eksiltilir ve ham puan hesaplanır.

Sınava giren öğrencilerin sayısına göre ham puanlar bölünür ve averaj puanlar hesaplanır.

PYBS’da Kaç Soru Vardır?

Bu sınavda öğrencilere toplam 100 soru sorulmaktadır. 100 soru toplamda 4 bölümden sorulmaktadır. Sınav süresi toplam 120 dakikadır. Sınav da 3 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Sınav sonrası cevaplar dijital formüllerle hesaplanır.

İOKBS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu sınava giren öğrenci sayısına göre standart saplamalar formüllerle hesaplanmaktadır.

Bursluluk Sınav Sonuçları Ne Zaman Hesaplanacak?

Sınav sonuçları sınav yapıldıktan 1 ay sonra açıklanmaktadır. Yani temmuz ayı gibi sonuçlanır. Bursluluk sınavı sonuçları meb.gov.tr adresinde açıklanmaktadır. Bu siteye girdikten sonra T.C kimlik ve talebe numaranızı girerek sonuçları öğrenebilirsiniz. Sınav sonuç belgenizi elektronik ortamdan alabilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Nasıl Geçersiz Sayılır?

Eğer öğrencinin geçerli kimlik belgesi yoksa sınav geçersiz sayılır. Sınav kağıdının zarar görmesi durumunda sınav geçersiz sayılır. Sınava girecek olan kişinin yerine başkası girerse eğer sınav geçersiz sayılır.

İOKBS Sınavı Kaç Puanla Kazanılır?

İOKBS sınavını kazanmak için en az 80 net yapmanız gerekmektedir. Öğrencinin başarıya ulaşması için diğer öğrencilerinde aldıkları puanlara bakılmaktadır. Başarıya ulaşıp ulaşılmadığı, öğrencilerin aldığı taban ve tavan puanlarla anlaşılmaktadır.

İOKBS Taban Puanları

Her yıl taban puanlar değişmektedir. Öğrencinin yapmış olduğu doğru yanlışlar ve başarı oranları puanları etkilemektedir.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir