PTT Tebligat Sorgulama

Günümüzde PTT tebligat sorgulama işlemi oldukça kolaydır. Gelişen teknoloji ile birlikte artık pek çok işi internet üzerinden yapabilmekteyiz. Bu sayede kurumlarda artık uzun kuyruklar olmaz ve işlemler çok daha kısa sürelerde yapılabilir. PTT tebligatlarını da internet üzerinden artık kolay bir şekilde sorgulatabilirsiniz.

PTT Tebligat Ne Demektir?

Tebligat kelime anlamı olarak bildiri demektir. Bir kişiye tebligat gönderildiyse ve bu tebligat o kişinin eline ulaştıysa gönderilen belgelerden haberdar olduğu anlamına gelmektedir. Kısaca anlatacak olursak tebligat kişilere resmi bir belge ile ilgili bilgi vermek amacı ile yollanmaktadır. Duyuru niteliğinde olan tebligatlar mahkemeler, savcılık ve adliye tarafından gönderilen tebligatlardır.

Tebligat Çıkarmaya Yetkili Makamlar

Her makam dilediği gibi tebligat çıkaramaz. Tebligat çıkarmaya yetkili olan makamlar bulunmaktadır. Bu makamlar ise şunlardır;

  • Kazai merciler yani icra daireleri ve mahkemeler
  • 518 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasasında belirtiler makamlar
  • Barolar ve noter

Halk tebligat çıkarırken genellikle noterleri tercih eder. Noterlerin tercih edilmesinin sebebi buralardan tebligat çıkarmanın kolay olmasıdır. Tebligat gönderildikten sonra yapılması gereken tebligatın yerine ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmektir. Bu işlemde PTT tebligat sorgulama ile kolaylıkla yapılabilir.

Noter ile gönderilen tebligatları sorgulama işlemini PTT üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. PTT tebligatlar için farklı bir sistem oluşturmuştur. Böylece PTT üzerinden tebligat sorgulama işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yalnızca PTT ile değil e-devlet ile de tebligat sorgulaması yapılabilmektedir.

PTT’den Tebligat Sorgulama İşlemi

İnternetin gelişmesi ile birlikte sorgulama işlemlerini internet üzerinden çok rahat bir şekilde yapabilmekteyiz. PTT tebligat sorgulama da bunlar arasında yer almaktadır. Daha pek çok işlemi internet üzerinden yapmamız mümkündür.

PTT tebligat sorgulama için öncelikle PTT sitesinden ilgili alana girmeniz gerekmektedir. Sonrasında sizden barkod ve güvenlik numarası istenecektir. Size verilen barkod numarası ve güvenlik numarasını girerek ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu şekilde PTT üzerinden tebligat sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Tebligat Sorgulama İşlemi

E-devlet sistemi ile kurumlarda oluşan kuyruklar azalmaya başlamıştır. Kurumlarda yapabileceğiniz pek çok işlemi e-devlet üzerinden yapmanız mümkündür. E-devlet sistemine girebilmeniz için ilk olarak bir e-devlet şifresi almanız gerekmektedir.

E-devlet şifrelerini herhangi bir PTT şubesinden rahatlıkla alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra t.c. kimlik numaranız ve aldığınız şifreniz ile e-devlet sistemine kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizi kimseyle paylaşmamanız oldukça önemlidir. Çünkü böyle bir durumda şifreniz ile başkaları da sizin adınıza işlem yapabilir.

E-devlet sistemi PTT ile iş birliği yapmaktadır. Bu sayede PTT tebligat sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. İl olarak e-devlet üzerinden ilgili sayfaya gitmeniz gerekir. Burada tebligatınız ile ilgili barkod numarası istenmektedir. Daha sonra güvenlik metninde yer alan resmi girerek sorgula butonuna bastığınızda kolay bir şekilde tebligatınıza ulaşabilirsiniz.

 

 

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir