PTT Personel Alımı Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır? (ADIM ADIM)

PTT personel alım başvurusu www.ptt.gov.tr ve ik.ptt.gov.tr adreslerine yapılmaktadır. Ara sıra personel alımına çıkan kurum birçok değişik pozisyon için duyuru yayınlar. PTT personel alımı için dikkate edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim noktalar müracaat tarhileri, başvurunun iyi mi yapılacağı ve müracaat şartlarıdır. Bu mevzularda en iyi bilgiyi gösterilen müracaat ilanından alabilirsiniz.

PTT PERSONEL ALIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

2020 yılı PTT personel ilanı hemen hemen yayınlanmadı. Geçen yıl 55 bin personel alımı yapacağını duyuran kurum gerekseme doğrultusunda ara sıra elaman alım ilanı yayınlamaktadır. Eskiden tek bir alan olan mektup ve telgraf gönderimi için çalışan Posta ve Telgraf Teşkilatı son yıllarda kurye, abs, kargo benzer biçimde birçok değişik hizmet vermektedir. Bunun yanında ATM’leri ve PTT Para Lojistik ve Hususi Güvenlik Hizmetleri benzer biçimde değişik seçenekleri de bulunmaktadır. Bundan dolayı de kurum neredeyse her yıl birden fazla duyuru ile personel alımı yapmaktadır. İlan hemen hemen yayyınlanmamasına karşın açılacak ilanla ilgili bilgiler neler olacak eski yıllardan edindiğimiz bilgilere bakılırsa sizlerle aşağıda paylaşacağız.

DİĞER PTT İŞLEMLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ:

2020 PTT NE KADAR PERSONEL ALACAK?

2020 yılı alınacak PTT personel sayısı hemen hemen netlik kazanmadı. Birçok yerde PTT eleman alımının 2020 senesinde yapılacağı konuşulurken hemen hemen bu mevzuda Posta ve Telgraf Teşkilatı tarafınca gösterilen bir duyuru bulunmamaktadır. Bundan dolayı kati bir sayı söylemek mümkün değildir. Sadece gösterilen son ilanda 55 bin personel alımı yapılmıştır.

PTT PERSONEL ALIM 2020 ŞARTLARI NELER?

2020 PTT personel alımı şartları için genel ve hususi şartlar aranmaktadır. Başvurduğunuz ekibe bakılırsa değişen hususi şartların yanında tüm adayların taşıması ihtiyaç duyulan koşullarda bulunmaktadır. Hususi şartlar mevzusu her yıl oluşturulan ilanlardaki kadroların gerekliliklerine bakılırsa değişkenlik gösterse de genel şartlar aynıdır. Şu demek oluyor ki eğer herhangi bir PTT eleman ilanına müracaat yapmayı düşünüyorsanız genel şartları sağlamanız gerekmektedir. Öteki hususi şartları 2019 yılı eleman ilanından öğrenebilirsiniz.

PTT Personel Alımı Genel Şartlar

PTT çalışanı olmak için genel şartlar şu şekildedir:

 • 5901 sayılı ve 29/5/2009 tarihindeki Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. Maddesi dahilinde bulunanlar ve PTT’nin yurtdışı şubelerinde istihdam edilecekler hariç olmak suretiyle T.C. vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş ve 35 yaşından gün almamış olmak.
 • 5237 sayılı ve 26/9/2004 tarihindeki Türk Ceza Kanunu 53. Maddesi ile belirtilen süreler geçmiş olsa dahi; kasti işlenen bir kabahat sebebiyle 6 ay yada daha fazlaca hapis cezasına ya da aftan yararlanmış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene, düzenin işleyişine karşı suçlar ve ilanda belirtilen öteki suçlarından yargı giymiş olmamak.
 • Askerlikle ile ilişiği bulunmamak.
 • Vazife yapmasına engel olabilecek gövde yada akıl hastalığı bulunmadığını sğlık raporu ile belgelemek.
 • Herhangi bir başka kuruluşa karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulundurmamak.
 • Herhangi bir toplumsal güvenlik kurumu yada kuruluşundan emekli olmamak.
 • Başvurulan pozisyon için duyuru metninde yer edinen tahsil şartını sağlıyor olmak.
 • Daha ilkin çalışılmış olunan kamu kurum yada kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmamış olmak.
 • Yapılacak olan “yazılı ve/yada sözlü sınavda başarı göstermiş olmak.

PTT BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

PTT eleman alımı müracaat tutarı son müracaat da 60 TL olarak belirlenmiştir. Başvurusunu web ortamından tamamlayan adayların bu tutarı PTT’nin 1840 numaralı posta çeki hesabına sınavdan ilkin yatırmış olmaları gerekmektedir. Adaylar imtihan ücretlerini belirtilen tarihler aralığında ödememeleri durumunda sınava giriş yapamayacaklardır. Imtihan ücretlerini belirtilen hesaba adaylar PTT şubelerinden yada PTTMatik’lerden T.C. Kimlik Numarası ile yapabilirler.

PTT Alım İlanı Müracaat Süreci Iyi mi İlerler?

PTT ilanı müracaat işlemleri için gösterilen duyuru kılavuzunu seyretmek gerekmektedir. PTT işe alım süreci adımları şu şekilde ilerlemektedir:

 • PTT eleman alımı ilanı yayınlanır.
 • İlanda belirtilen tarihler aralığında ptt.gov.tr ve //ik.ptt.gov.tr adreslerinde müracaat formları bulunmaktadır.
 • İlgilenilen pozisyonla ilgili müracaat formu doldurularak müracaat sürecinin ilk adımı tamamlanır.
 • İkinci adım olarak imtihan tutarı belirtilen hesap numarasına yatırılmalıdır. Bu işlem sonucu başvurunuz tamamlanmış olur.
 • Yazılı ve/yada sözlü sınavlar gerçekleştirilir.
 • Tüm bu süreçler sonucunda başarı göstermiş olan adaylar www.ptt.gov.tr ve //ik.ptt.gov.tr adreslerinden açıklanır.
 • Başarıya ulaşmış olan adaylar lüzumlu belgeler ile belirtilen bölgelere giderek iş girişlerini yaptırabilirler.

PTT Personel Alım İlanı Nerede Yayınlanır?

PTT işe alım ilanı değişik platformlarda yayınlanmaktadır. Eleman alım ilanı resmi gazete, www.ptt.gov.tr ve //ik.ptt.gov.tr adreslerinden duyurulur. İlan metninin tamamına belirttiğimiz adreslerin hepsinden ulaşabilirsiniz.

PTT KPSS Şartsız Personel Alımı

KPSS şartsız PTT eleman alım ilanları da bulunmaktadır. Hatta son yıllarda meydana getirilen birçok duyuru da KPSS şartı aranmaktadır. Son olarak 2019 senesinde meydana getirilen ilanda da minimum 3000 TL maaşlı kadrolar için KPSS şartı aranmamıştır. Birçok yerde tüm kadrolar için aranmadığı söylense de bazı kadrolarda KPSS şartı aranabilmektedir. Bundan dolayı duyuru metninin tamamını okuyarak hangi poziyonlarda KPSS şartı olmadığını öğrenmeniz daha doğru bir data edinmeniz için önemlidir.

PTTPAL Personel Alacak Mı?

PTT Para Lojistik ve Hususi Güvenlik Hizmetleri 2018 yılı itibari ile hizmet vermeye başlamış ve 1100 PTTPAL elaman alımı yapılacağı duyurulmuştur. Haziran ayında kurulan PTTPAL ile her türlü kıymetli maden, para ve kıymetli evrak taşıma, ATM bakım, ikmal, gece kasası, seyretme ve fiziki güvenlik işlemleri verilmektedir. Son olarak gösterilen ilanda 1100 personel alınacağı duyurulmuştur. Alınacak 1100 personel ilanı hemen hemen yayınlanmadığından müracaat zamanı, şartları benzer biçimde duyuru bilgileri bilinmemektedir. Sadece alım sayısı 1100 olarak açıklandığından PTTPAL personel alacaktır.

PTTPAL Çalışanı Nerelere Alınacak?

PTTPAL eleman alımı hangi illere yapılacak açıklanmasa da nakit merkezleri her ilde bulunmamaktadır. Hemen hemen yeni hizmet verilmeye başlandığından fazlaca fazla şubesi bulunmayan PTTPAL nakit merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa ve Kocaeli’nde bulunmaktadır. Dolayısıyla alınacak personellerde bu illerde göreve getirilecektir.

PTT Personel Kadroları

PTT personel alınacak kadrolar ilanlara bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Oluşturulan ilanlarda kimi zaman kadroların bazılarına yer verilmese de meydana getirilen ilanlarda açılabilecek pozisyonlar şu şekildedir:

 • PTT Uzman Yardımcısı (Hukuk, lojistik, endüstiri mühendisi, mütercim-tercümanlık vb. alanlardan alım yapılabilmektedir.)
 • Gişe Görevlisi
 • Uygulaman
 • Mühendis
 • Avukat
 • Mimar
 • Postacı

En Azca 3000 TL Maaşlı PTT Personel Alımı

PTT tarafınca meydana getirilen duyuru kapsamında hiçbir imtihan şartı olmadan en düşük 3000 TL maaşlı personel alımı yapılacağı belirtilmiştir. Şu demek oluyor ki ekibe alınan kişilerin bulunmuş olduğu kadrolar için en düşük 3000 TL maaş alacalığı açıklandı. KPSS şartı aranmayan bu kadrolarda her bir kadronun kendi hususi şartları bulunmakta. Eğer PTT tarafınca meydana getirilen bu personel alımı ilginizi çekiyor ise duyuru detaylarından alanınızla ilgili şartlar kısmına bakabilirsiniz.

PTT Ataması Meydana getirilen Adaylardan İstenen Belgeler

PTT personel alımında atamanız çıktıysa ilk olarak kutlama ederiz. Bu aşamadan sonrasında PTT atanan adaylardan evrak talebinde bulunacaktır. Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız evrakları ilgili birime teslim ederek işinize başlayabilirsiniz. İstenen belgeler;

 • Kimlik fotokopisi
 • Mezuniyet belgesi yada üniversite/noter tarafınca onaylı geçici mezuniyet belgesi
 • Yükseköğrenim mezun belgesi (E-devlet üstünden alınabilir.)
 • Adli sicil kaydı (E-devlet üstünden alınabilir.)
 • Askerliğiyle ilişiği bulunmadığına dair belge (E-devlet üstünden alınabilir.)
 • İş isteme beyannamesi
 • Mal bildirim beyannamesi
 • Atanacağı kadroda emek vermesi için sakınca olmadığını kanıtlayacak sıhhat raporu

PTT Personel Alım Imtihanı

PTT Personel Imtihanı ile ilgili tüm bilgiler müracaat süreci sonlandıktan sonrasında www.ptt.gov.tr ve http://ik.ptt.gov.tr web adreslerinden adaylara duyurulacaktır. Adayların bu iki adresi takip etmeleri yapılacak yazılı ve/yada sözlü imtihan için son aşama önemlidir.

Yapılacak yazılı sınavlara adaylar giriş yapabilmek için T.C Nüfus cüzdanı yada TC kimlik numarasını gösteren sürücü belgesi yada geçişlik ve de imtihan giriş belgelerini yanlarında bulundurmalıdırlar. Imtihan giriş belgesi almak isteyen adaylar imtihanı meydana getirecek kurumun web adresinden bu belgeyi temin edebilirler.

PTT Imtihan Bölgeleri

PTT personel alım imtihan bölgeleri, Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Antalya, Van, Kocaeli, Kayseri, Trabzon, Konya, Eskişehir, Diyarbakır, Bursa, Samsun, Gaziantep, Malatya, Erzurum olarak belirlenmiştir. Yapılacak yazılı imtihan 17 değişik il merkezinde gerçekleşecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

PTT, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak hizmet veren bir kurumdur.

PTT, büyük bir dağıtım ağı yardımıyla averaj olarak 1 – 4 gün içinde dağıtım yapmaktadır.

PTT testi, kanda meydana gelen pıhtılaşmayı ölçmede kullanılan bir testtir.

PTT’nin tüm hisseleri Türkive Varlık Fonu adına bulunmakta ve kurum tarafınca yönetilmektedir.

PTT açılımı, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüdür. Kurum Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak hizmet verir.

ilginizi çekebilir

Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma ve Kiralama (Güncel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir