PTT Asker Yol Parası Sorgulama 2021

PTT asker yol parası sorgulama işleminde bulunacak olan kişiler işlem sırasında iki farklı ödeme tutarı hesaplaması gerekmektedir. Yapılacak olan harcamalar yemek ve yol ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu tutarların ikisi de aynı anda ödenmektedir. Asker olacak olan kişilerin, sevk işlemi sırasında yaptıkları giderler, yazışmalar ve işlemler için data verileri tutulmaktadır. Data üzerinden alınan bilgiler ile birlikte kişilerin ödeyecekleri tutar ve onlara verilecek olan miktar hesaplanmaktadır. Asker yol parası ise belediyelere bağlı olarak çalışan otobüs birimlerinin belirlediği bilet fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır. PTT asker yol parası hesaplama işleminde bulunacak olan kişiler iaşe bedeli olarak 20 Türk Lirası üzerinden hesaplama yapması gerekmektedir. Verilecek olan ücretin toplam tutarı ise kişinin gideceği yol uzunluğuna göre hesaplanmaktadır. Alınacak olan ücretler kilometre üzerinden ise şu şekilde hesaplanmaktadır;

 • 0 kilometre ile 600 kilometre arası yol gidecek olan kişiler 20 Türk Lirası almaktadır.
 • 604 kilometre ile 1.200 kilometre arası yol gidecek olan kişilerin ise hesaplamaları iki günlük yol parası olarak yapılmaktadır, bu hesap üzerinden kişinin alacağı para ise 40 Türk Lirasıdır.
 • 1.201 kilometre ile 1.800 kilometre arası yol gidecek olan kişiler ise 60 Türk Lirası almaktadır, bu hesap 3 günlük yol ücreti üzerinden hesaplanmaktadır.

Alınacak olan yolculuk biletleri askerler tarafından peşin olarak ödenmektedir, askerler aldıkları biletleri daha sonrasında ilgili kurumlara ibraz ederek yol ücretini geri alabilirler. Asker yol parası data üzerinden hesaplanır ve bu işlem sonucunda kişiye iaşe ücreti verilmektedir. 250 kilometre yol gidecek olan kişilerin ortalama ödeyecekleri bilet tutarı 40 Türk Lirasıdır, iaşe bedeli ile birlikte kişilere ödenecek tutar ise 60 Türk Lirasıdır. İaşe ücretleri kişilerin kimlik numarası üzerinden hesaplarına yatırılmaktadır. Askere gidecek olan kişinin ailesinin muhtaçlık belgesi olması durumunda, PTT ailelere her ay 275 Türk Lirası ek yardım ödemesinde bulunmaktadır.

Asker Yol Parası Ücretleri Nereye Yatmaktadır?

Asker yol parası ücretleri, PTT şubelerine yatırılmaktadır. Askerlik hizmeti yapacak olan kişinin kimlik numarası üzerinden para hesaba aktarılmaktadır. Kişiler para yatma işleminde problem olacağına inanıyor ise PTT şubelerine giderek data dökümü talebinde bulunabilirler. Data dökümü yaptırmak isteyen kişiler en yakın PTT şubesine giderek data dökümü talebinde bulunabilirler. Askere gidecek olan kişiler teslim zamanı bilet alımında bulunacak ise ve PTT üzerinden parasını alamıyor ise asker yol parası sorgulama işleminde bulunması gerekmektedir. Data taramalarını askeri şubeler değil, PTT şubeleri yapmaktadır kişiler evrakları ile birlikte PTT şubelerine giderek sorgulamada bulunabilirler. Askerlik evraklarında eksiklik olan kişilerinde iaşe bedeli yatırılmaz. Bilgi alımında bulunan kişiler dilerlerse PTT Matiklere giderek kimlik numarası ile birlikte para çekiminde bulunabilirler.

Asker Yol Ücretleri Ne Zaman Yatırılmaktadır?

Asker yol parası 2020 yılından önce askerlik şubelerinden verilmekteydi. 2020 yılından itibaren kişiler PTT şubelerinden askerlik yol ücretlerini temin edebilmektedir. Askerliğini nerede yapacağı belli olan kişiler, belirlenen tutarlarda ki ödemelerini PTT üzerinden temin edebilirler. Sevk’ten önce kişiler dilerlerse PTT şubelerinden yol parası ücretlerini alabilirler, PTT şubeleri üzerinde yol ücretleri gözükmeyen kişiler sorgulama işleminde bulunarak paralarını talep edebilirler. Gidiş tarihi belli olan erler PTT şubelerine giderek data talebinde bulunabilirler. Yol ve iaşe bedelleri bazı dönemlerde askerlik sonunda da kişilere ödenmektedir.

Asker Yol Parası Ücreti Hangi Koşullarda Verilmektedir?

Asker yol parası almak isteyen kişiler belirli şartlar altında ücret alımında bulunabilirler. Doğu bölgesinde askerlik yapacak olan kişiler nakit değil, bilet yardımı yapılmaktadır. 13 il içerisinde kişilere ise yol ve yemek parası yardımı yapılmamaktadır bu iller ise şu şekildedir;

 • Van
 • Şırnak
 • Ağrı
 • Ardahan
 • Siirt
 • Muş
 • Batman
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Kars
 • Iğdır
 • Hakkari
 • Erzurum

Bu 13 bölgede birinde askerlik yapan kişilere tayyare bileti verilmektedir. Bu iller dışında askerlik yapan kişilere asker yol parası ve yemek parası verilmektedir. Doğu bölgesinde belirtilen bu 13 bölgede askerlik yapacak olan kişilerin ulaşımları devlet tarafından sağlanmaktadır ve gizli tutulmaktadır. Askerler ilk gün bölgeye giriş yaptıklarında birimlerine götürülmezler. Kişiler öncelikle KTM isminde ki bölgede toplanarak teslim olurlar daha sonrasında ise birliklerine teslim edilirler. 13 doğu bölgesi ili dışında olan bütün askerler nakit olarak yol ve yemek parası almaktadır.

Terhisini Alan Askerlere Yol Parası Nasıl Verilmektedir?

Tayyare bileti almayan kişilere yol parası ödenmektedir. Terhis olacak olan askerlere asker yol parası ve yiyecek ücreti ödenmektedir. Bu ücretin ödenmesinde ki asıl amaç ise askerlerin güvenilir bir şekilde evlerine gitmeleridir. Terhis olmadan önce askerler maaş hesaplarına otomatik olarak yol parası yatırılmaktadır. Terhis yol parası ödemesi tam olarak belirli bir zamanda ödenmemektedir, kişinin askerlik durumuna göre ödeme dönemleri değişiklik gösterebilmektedir. Askerde olan kişi izin hakkını kullanması durumunda terhis döneminde yol parası ödenmemektedir.

Bedelli Askerlik Yapan Kişilere Yol Parası Ücreti Verilir Mi?


Bedelli askerlik yapan kişiler 25 yaşında olma şartı ile 15.000 Türk Lirası ödeme şartı ile askerlikten muaf olmaktadır. Bedelli askerlik yapacak olan kişiler 21 günlük görev ile birlikte askerliklerini tamamlayabilirler. Bedelli askerlik yapacak olan kişiler, uzun dönem askerlik yapan kişilerin aldığı iaşe ve asker yol parası ücretini alabilmektedir. Asker yol parası almak isteyen bedelli askerlik yapan kişiler, uzun dönem askerlik yapan kişiler ile aynı şartlar altında ödeme almaktadır. Bedelli askerlik yapacak olan kişilerin, paralarının ödenme zamanı ise belirli bir dönemde değildir. Kişiler teslim olmadan önce PTT şubelerine giderek asker yol parası sorgulamasında bulunabilirler.

PTT Üzerinden Asker Yol Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

PTT üzerinden asker yol parası sorgulama işleminde bulunacak olan kişiler PTT şubeleri üzerinden sorgulama işleminde bulunabilirler. TSK askerlerin gidiş ve dönüş paralarını, ek olarak tüketikleri gıdaların ücretlerini PTT şubelerine yatırmaktadır. Kişiler dilerlerse ATM’lerden de askerlik yol parası sorgulama işleminde bulunabilirler. ATM üzerinden asker yol parası sorgulama işleminde bulunacak olan kişilerin, kartsız işlemler bölümünden sorgulama yapmaları gerekmektedir. PTT dışından sorgulama yapmak isteyen kişiler ise e- devlet üzerinden asker yol parası sorgulama işleminde bulunabilirler. Askere gidecek olan kişinin sevk belgesi, teknik adı ve sülüs belgesi ile birlikte PTT şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Sülüs belgesi çıkan kişilerin askerlik için gideceği bölgede belli olmaktadır. Kişiler ikamet adresi üzerinden gidecekleri bölgeyi öğrenerek yol parası ücretlerini hesaplayabilirler. E- devlet üzerinden hesaplama işlemleri genelde otomatik olarak yapılmaktadır. Askerlik işlemleri döneminde e- devlet hata verebilmektedir. E- devletin hata vermesi durumunda kişiler PTT şubelerine giderek detaylı veri talebinde bulunabilirler. Kişiler ücretlerinin akıbetini askerlik şubelerinden öğrenemezler, sorgulama işlemleri sadece PTT ve e- devlet üzerinden yapılmaktadır. Parası hesaba yatan kişiler PTT şubelerinden veya PTT Bankamatikleri üzerinden para çekiminde bulunabilirler.

Askerlik Yol Parası Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Asker yol parası almak isteyen kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Devlet tarafından askerliği kesinleşen kişiler PTT üzerinden asker yol parası alımında bulunabilirler. Askerlik yol parası almak için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir;

 • Askerlik yol parası ücreti, asker olacak olan bütün kişiler için geçerlidir.
 • Doğu bölgesinde askerlik yapacak olan kişiler ulaşım ve diğer masraflar birebir devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Askerlik yol parası almak isteyen kişilerin evraklarında herhangi bir eksiklik olmaması gerekmektedir, evraklarında eksiklik olan kişiler PTT üzerinden sorgulama veya detaylı veri incelemesi talebinde bulunabilirler.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir