Ptt Adıma Yatan Para Tc ile Sorgulama 2020

Şahsımıza ödenecek olan tutarlar genel olarak PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Adınıza yatan parayı sorgulamak için dört değişik seçenek vardır. PTT bakiyenizi mesajla, telefon ile, şubeye giderek ve e-devlet üstünden sorgulayabilirsiniz. E-devlet aracılığı ile yatan para sorgulamasının yanı sıra miras sorgulaması ve çek hesap bildirimi de yapılabilmektedir. Bir tek e-devlete giriş yapmak için ilk olarak bir gizyazı edinmez gereklidir. Eğer şifrenizi unuttuysanız da sistem üstünden değiştirmeli veyahut PTT şubelerinden yeni bir gizyazı almanız gerekmektedir.

PTT’den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama

Para gönderim ve alım işlemlerinizi devamlı olarak PTT şubeleri aracılığı ile yapıyorsanız kendinize bir Posta Çeki Hesabı açarak işlemlerinizi daha kolay bir halde halledebilirsiniz. Bu hesap yardımıyla para gönderimlerinizi daha indirimli ve avantajlı bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede yurtiçi yada yurtdışı para gönderimlerinizi kolayca yapabilirsiniz. PTT aracılığı ile tarafınıza işgöremezlik ödemesi, işsizlik ödemesi benzer halde pek fazlaca değişik alternatiflerde para yatışı gerçekleşebilir. Para sorgulaması yapmak için genel olarak ilk tercih edilen yol PTT şubelerine müracaat ederek isim, soy isim ve T.C kimlik numarası ile yetkililer tarafınca sorgulatmak olacaktır.

PTT'den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama 

PTT’den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama

Kişiler şubeye gittiklerinde eğer kalabalık bir yerde yaşıyorlar ise fazlaca sıra bekleyebiliyorlar. Hele bide para neredeyse hesaplara geçmemiş ise vakit çöp oluyor. Bu sebeple de daha kısa ve kolay yolları araştırmaya başlıyorlar. Hızla gelişen hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ile birlikte PTT üstünden şahsınıza yatan paranın sorgulamasını sanal evren üstünden gerçekleştirebilirsiniz. T.C kimlik numarası ile sorgulama işleminin ilk seçeneğini şubeye müracaat etmek bulunduğunu söyleyebiliriz. Diğeri seçenek ise şu şekilde olacaktır;

 • E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve gizyazı ile giriş yaparak,
 • ALO PTT’yi arayarak para sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şahsınıza para yatıp yatmadığını belirtilen şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Bu alternatiflerin hepsi hakkında tek tek data vereceğiz.

PTT Şubesinden Para Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Adınıza yatan paraların sorgulamasını yapmak için herkesçe malum bu yöntem aslen diğeri saydıklarımızın içinde en zahmetli olanıdır. Elinizin altındaki teknolojik gelişimleri kullanmazsanız PTT kuyruklarında sıra beklemek zorunda kalırsınız. Bunun için ilk olarak il ve ilçenizde bulunan en yakın PTT şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Ondan sonrasında girişte gişe memuruna sıra almanız gerekecektir. Kalabalıksa vay halinize..

PTT şubelerine gidip sıranız ulaştığında gişede bulunan yetkililere T.C kimlik numaranızı doğru bir halde söyleniş ederek adınıza para gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. T.C kimlik belgesi de talep edilebilir. Bu sebeple yanınızda muhakkak bulundurun. Eğer paranız yattıysa kimliğiniz olmadan parayı size teslim etmeyeceklerdir. Bir tek fizyolojik bir efor sarf etmek istemiyorum diyorsanız da aşağıda belirteceğimiz diğeri alternatifleri kullanabilirsiniz. PTT üstünden asker yol parası sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

ALO PTT İle Para Sorgulaması

ALO PTT ile şubeye gitmeye gerek kalmadan pek fazlaca işleminizi halledebilirsiniz. PTT Çağrı Merkezi Sesli Yanıt Sisteminde bulunan tuşları sırasıyla doğru bir halde tuşlamanız ve sizden talep edilen bilgileri doğru bir halde girmeniz halinde istediğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz. ALO PTT ile yapabileceğiniz işlemleri ve tuşlayacağınız numaraları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kartınız kaybolduğunda, yitik çalıntı ve şüpheli işlem bildirimleri için; 1,
 • Posta Çeki, PTT Kart telefon bankacılığı gizyazı işlemleri ve SGK ödemeleri için;1,
 • Yurtiçi kargo, kurye, yurtdışı koli ve APG ile turpex; 2,
 • Posta ve Telgraf hizmetlerinde meydana getirilen gönderiler için; 3,
 • Süratli Geçiş Sistemi işlemleri için; 4,
 • PTTCell işlemleri için; 5,
 • E PTT AVM için; 6,
 • Kayıtlı Elektronik Posta ve E-Tebligat işlemleri için; 7,
 • PTT hizmetleri hususunda detaylı data için; 5,
 • Veri iznine yetişme işlemleri için; 0,
 • Kurumla ilgili işlemler için ise; 9’u tuşlamanız gerekecektir. Ana başlıkların detaylı sorgulamaları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

PTT Satın alan Hizmetleri yardımıyla görüldüğü üzre şubeye gitmeye gerek kalmadan pek fazlaca işlem halledilebilecektir. Öğrenmeniz gereksinim duyulan bilgiler için ALO PTT’yi arayarak lüzumlu tüm işlemleri birkaç tuşlama ile yapabilirsiniz. Çağrı Merkezinden sesli iletişimin yanı sıra ileti aracılığı ile yazılı olarak da iletişime geçilebilmektedir. ALO PTT kontakt numarası:

 444 1 788

Bayağı vatandaşların yanı sıra engelli vatandaşlara da hizmet sağlanmaktadır. 0312 309 59 13 numarası Engelli Dostu SMS Hattı olarak belirlenmiştir. Engelli vatandaşlar bu numara aracılığı ile PTT hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bedenen engelli bireylerin yanı sıra işitme engelli ve konuşma engelli bireyler için de Satın alan Hizmetleri kurulmuştur. Bunun için ilk olarak PTT Chat linkine tıklayarak isim, soy isim, T.C kimlik numarası, telefon ve doğum zamanı ile kayıt olunması gerekmektedir. Belirtilmiş olan formda yapmak istediğiniz işlem için de “Mevzu” adlı bir sekme yer alacaktır. Buradan yapmak istediğiniz işlemi seçip “Kabul Ediyorum” kutucuğunu işaretleyip “Devam” tuşuna basmanız halinde işleminiz tamamlanacak ve sizlerle konuşma yapılarak kontakt sağlanacaktır.

PTT Mesajla Bakiye Sorgulama

PTT üstünden bakiye sorgulaması yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yukarıda da bahsini geçirdiğimiz Çağrı Merkezleri olmaktadır. Çağrı Merkezini arayıp Satın alan Temsilcisine bağlanarak belirttiğimiz tuşlamaları yaptıktan sonrasında talep ettiğiniz işlemlere ulaşabilir, bilmediğiniz ve merak ettiğiniz mevzular hakkında data sahibi olabilirsiniz. 444 1 788 numarasını arayarak bakiye sorgulaması yapmak için ilk olarak 1 ondan sonrasında 2 tuşuna basmanız ve satın alan numarası ve telefon şifresini girmeniz talep edilecektir.

PTT Mesajla Bakiye Sorgulama

PTT Mesajla Bakiye Sorgulama

Bir diğeri alternatif yol ise PTT şubelerinde bulunan ATM’ler olacaktır. En yakın ATM’ye giderek kartınız ile bakiye sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuzun Android ve IOS işletim sistemlerine gore App Store ya da Google Play Store uygulamalarından “PTT Bank, PTT AVM, PTT Kargo” benzer halde uygulamaları cep telefonunuza indirerek de bakiye sorgulaması ve diğeri pek fazlaca işlemi halledebilirsiniz.

PTT tarafınca geliştirilen uygulamalardan bir tanesi de Web Chat olmaktadır. Bu sisteme ulaşım sağlamak için ilk olarak Alo PTT sayfasına giriş yapmanız gereklidir. Ondan sonrasında sağ üstte bulunan Web Chat butonuna tıklamalısınız. Bir tek bilmeniz gerekiyor ki sistem yalnızca 08:00 ve 17:00 saatleri içinde hizmet vermektedir.

Web Chat

Web Chat

Her insanoğlunun merak etmiş olduğu ve sürekli araştırmalara mevzu yapmış olduğu ileti aracılığı ile bakiye sorgulaması şu an için maalesef ki uygulanamamaktadır. PTT Kart ve şahsınıza ilişkin gelen paraların sorgulamasını yalnızca belirttiğimiz şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet PTT Çek Hesap Bildirimi

Adınıza ilişkin paranın yatıp yatmadığını sorgulayabileceğiniz sistemlerden bir tanesinin de e-devlet olduğundan bahsetmiştik. E-devlet vatandaşın devlet arasındaki elektronik bağlantı diyebiliriz. Bu sistem üstünden birden fazla işlem gerçekleştirilebildiği benzer halde PTT’den alacağınız ücretlerin sorgulaması da yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer halen bir e-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine müracaat ederek gizyazı edinebilirsiniz. E-devlet’ten yapabileceğiniz PTT işlemlerine ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. PTT üstünden alabileceğiniz SGK  ödemelerinin sorgulaması için aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz.

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapın.
 • Ondan sonrasında yardım butonuna “4A, 4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” yazın.
 • Herhangi bir durumdan dolayı rapor almışsanız ve işgöremezlik ödemeniz adınıza yatırılmış ise yönlendirildiğiniz sayfada tüm rapor bilgilerinizi görebilirsiniz.
E-Devlet PTT Çek Hesap Bildirimi 

E-Devlet PTT Çek Hesap Bildirimi

SGK işgöremezlik ödeneğinizin adınıza yatıp yatmadığını bu sistem yardımıyla öğrenebilir ve belirli ödeme yapılmış ise PTT şubelerine müracaat ederek ödemelerinizi alabilirsiniz. Bununla birlikte miras sorgulama işlemlerini de e-devlet üstünden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için belirttiğimiz bağlantı linkine tıklayarak miras bırakan kişinin T.C kimlik numarasını ilgili kutucuğa yazıp “Sorgula” tuşuna bastıktan sonrasında adınıza bir Kalıtım İlamı Belgesi bulunuyor ise ekran yansıyacaktır.

PTT şubelerinden adınıza bir para gönderimi yapılmış ise içerikte belirttiğimiz seçenekleri kullanarak şubeye gitmenize gerek kalmadan sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Ziraat Bankası Koyun Kredisi 2020 (Küçükbaş Hayvan)

TKK doğrusu Ziraat Kredi Kooperatifleri üstünden yada direkt Ziraat bankasına müracaat yaparak şartlara uygun olmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir