Prefabrik Ev Yapana 30 Bin TL. Hibe Devlet Desteği

Aile Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca prefabrik ev yapmak isteyenlere 2020 senesinde 30 bin lira destek veriyor. Geçtiğimiz yıl 25 bin lira olarak belirlenen prefabrik ev desteği 2020 yılı için 30 bin TL olarak verileceği açıklandı.

Bakanlık tarafınca verilen barınma yardımı ödemelerinden yararlanmak isteyenlerin belirlenen kriterlere haiz olması gerekiyor. Bu kriterler ise müracaat sahibinin 18 yaşından büyük olması ve ailenin gelir düzeyi ön koşulunu sağlamaları gerekiyor. Barınma aile yardımı ödemeleri için 2020 yılı  için hane içinde kişi başına düşen gelir kriteri olan 701 lirayı aşmaması gerekiyor. Oturulmayacak aşama bakımsız evlerin sahipleri Bakanlığa bağlı SYDV’ lere müracaat yaparak 30 bin lira affetme desteğinden yararlanabiliyor. Devletin barınma yardımı kapsamında gereksinim sahibi ailelere elde etmiş olduğu bu desteği şartları ve tüm detaylar yazımızda..

Prefabrik Ev Yapana 30 Bin TL. Affetme Iyi mi Alınır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Toplumsal Yardım programları kapsamında Aile Yardımı başlığı altında muhtaç ailelerin evlerini yenilemeleri için barınma yardımı veriyor. Barınma yardımı gereksinim sahibi ailelerin sağlıksız, eski ve bakımsız olması sebebiyle oturulamayacak derecedeki evlerinin bakım tadilatı ve prefabrik ve betonarme evlerin yapımı için nakit olarak verilmektedir. Bunun yanında afetten ziyan olan muhtaç ailelerinde ev eşyası alımı için gene barınma yardımı kapsamında ayni ve nakit yardımlar yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler Bakanlığa bağlı SYD vakıflarına müracaat ederek bu destekten yararlanarak prefabrik ev yapımı için devlet desteğinden yararlanabilirler.

Prefabrik Ev Yapana 30 Bin TL. Affetme Devlet Desteği Müracaat Şartları Nedir?

Bakanlığa bağlı SYD vakıflarından verilen 30 bin lia affetme yardımlardan yararlanabilmek için başvurularda bazı şartların sağlanması gereklidir. Muhtaç ailelerin yapmış olduğu müracaatlardan oturdukları evlerin tadilat bakımı ya da prefabrik ev yapımı için 30 bin lira affetme desteğini alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak,  aynı evde yaşayan kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden şu demek oluyor ki 701,32 TL azca gelire haiz olma şartını sağlıyor olmak gereklidir. Bununla birlikte Bakanlık 30 bin lira affetme desteğini yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma benzer şekilde hususi şartları taşıyan kişilere bu yardımı yapmış olacaktır. Prefabrik ev desteğinden yararlanabilmek için bakım ve onarımı yapılacak yada inşasına başlanacak olan evin tam hisseli tapu sahibi olması gereklidir. Bakanlık tarafınca belirlenen bu şartlara haiz olmak kaydıyla;

  • Prefabrik evlerin yapımı için 30 bin TL
  • Betonarme ev yapımlarında 40.000 TL
  • Ev onarımlarında ise  20 bin TL’ ye kadar destek verilir.

Bakanlığa bağlı SYD vakıflarına müracaat sahibinin T.C kimliği ile meydana getirilen başvurular sonrasında Vakıf tarafınca ailenin durumu adreslerinde yapılacak incelemeden sonrasında Mütevelli heyetinin vereceği kararın pozitif değerlendirilmesinden sonrasında gene kurul tarafınca belirlenen ödeme dönemlerinde aileye 30 bin lira affetme desteği sağlanır.

Prefabrik Ev Desteği Müracaat Formu Iyi mi Doldurulur?

Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına prefabrik ev desteğinden yararlanmak için başvurularda müracaat dilekçesi ve müracaat sahibinin nüfus cüzdanı ve ev tapusu ile birlikte diğeri şartlara haiz olan muhtaç aileler yaptıkları müracaatlardan sonrasında mütevelli heyetinin yapacağı yerinde araştırma çalışmasından sonrasında bu destekten yararlanabilecektir. Oturulmayacak kadar kötü evlerde yaşayan gereksinim sahipleri evin eğer tam hisseli tapusuna haiz ve yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma benzer şekilde hususi şartlardan minimum birine haiz iseler kolaylıkla bu destekten yararlanabileceklerdir.

Prefabrik konut yardımı almak isteyen vatandaşlar  valilik ve kaymakamlık binalarında bulunan Aile, Emek verme Ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapmalıdır. Burada müracaat dilekçesi doldurulup kişi adına dosya oluşturulacaktır. Vakıf heyeti kişinin belirttiği tapu adresinde lüzumlu incelemeyi yaptıktan sonrasında bakımsız evlerin  tadilatı ya da yıkılıp yerine prefabrik konut yapılmasının kararını verdikten sonrasında aileye bu desteği verecektir.

Toplumsal yardım olarak kişiye verilecek olan bu desteğin e-devlet üstünden toplumsal yardım bilgileri sorgulama ekranından yatıp yatmadığı görüntülenebilir.

Prefabrik Evlerin Maliyeti Ne Kadar?

Devlet barınma yardımı kapsamında 2020 yılı için prefabrik ev meydana getirecek olan muhtaç ailelere 30 bin lira affetme desteği sağlıyor. Peki 30 bin lira prefabrik evlerin yapımı için kafi oluyor mu?  Devletin verdiği 30 bin lira bütçenin üstünde evlerin yapımı için geriye kalan harcamalar olan ruhsat, mimari, statik, mekanik, elektrik, harita, jeolojik etüt vb. ailenin karşılaması gerekiyor. Devletin elde etmiş olduğu bütçenin üstünde evlerin yapımı harcamaları ailenin kendisi karşılayacak.

Prefabrik evlerin maliyetleri evin bayındır durumuna ve metrakaresine bakılırsa şirket tarafınca belirlenen rakamlarda değişiklik göstermektedir. Prefabrik yaptırılacak ev için anlaşılan firmanın kurumsal olması daha sonrada sorun yaşanmaması için oldukça önemlidir. Kişinin istedği doğrultusunda firmada bulunan katalogtan ev seçimi yapılır ve bu seçilen evin fiyatına bakılırsa devlet desteği alınacaktır.

Seçilen evin yapım aşamasına geçildiğinde kişiler belediyeye yada İl hususi idaresine giderek projenin hayata geçirilebilmesi için mimari, statik, mekanik, elektrik, döşem olarak 4 lü projenin belediye tarafınca onaylanıp onaylanmayacağını ve arsaya bu prefabrik evin ebatlarında bir evin yapılıp yapılmayacağının sorulması gereklidir. Belediye tarafınca onay verildiğinde evin şirket tarafınca sözleşmesi imzalanıp direk evin yapımına geçilebilir. Burada oluşan tüm harcamalar 30 bin lira çıkıldıktan sonrasında ev sahibinin karşılaması gereklidir. Prefabrik evlerin kişilerin isteği doğrultusunda istedikleri metrekareye bakılırsa tasarlanabiliyor olması  da maliyetleri düşürmesi açısından oldukça önemli bir avantaj sağlamaktadır.  50 m2′ ye meydana getirilen ev ile 200 m2′ ye meydana getirilen prefabrik evin maliyeti içinde oldukça büyük bir fark olacaktır.Bundan dolayı gereksinim sahipleri 30 bin lira destekten yararlanarak şirket ile anlaşırken kalan masrafların ne kadar olacağını araştırması zararla karşılaşılmaması için önem arz ediyor. Tek kattan oluşan yada çift kattan oluşan olmasında da m2′ ye bakılırsa bir farklılığı olmadığından fiyat araştırması yapılırken yapılacak evin m2′ sine bakılırsa uygun fiyatlı ev bulunarak daha azca maliyetle bir ev sahibi olunmabilmektedir.

Betonarme Evlere 40 Bin Lira Destek Şartları

Aile Emek verme ve  Toplumsal hizmetler Bakanlığı barınma yardımı kapsamında prefabrik evlerin yapımı için 30 bin desteğinin yanında betonarme evlerin yapımı için de 40 bin lira barınma yardımı nda bulunmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyenler de Bakanlığın mevzuatında yer edinen barınma yardımı kriterlerini sağlıyor olmaları gerekmektedir. İstenen şartlar prefabrik evlerin yapımı için gereksinim sahiplerinin yerine getirmesi gereksinim duyulan şartlar ile aynıdır.

Barınma Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Aile emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca muhtaç ailelerin evlerinin bakım, onarım ve yapım masraflarının karşılanması amacıyla belirlenen miktarlarda verilen barınma yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar müracaatlarını Kaymakamlık binaları içinde yer edinen SYDV ‘ lere şahsen müracaat yaparak gerçekleştirebilirler. Başvurular SYDV’ ler tarafınca alınmaktadır ve yardım mütevelli heyeti tarafınca belirlenmekte olup nakit olarak gereksinim sahibine verilmektedir.

Sizde sağlıksız, bakımsız ve oturulmayacak aşama kötü evlere sahipseniz, geliriniz 701 TL’den azca ise ve muhtaçlık durumunuzu belgele biliyorsanız Devlet ten 30 bin lira prefabrik, 40 bin lira betonarme ev yapımı için desteklerden yararlanabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Anadolu Bank Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak, Nereye Başvurulur?

Anadolu Bank personel alımı, bankanın her yıl belirli aralıklarla açmış olduğu ve genişleyen yapısını daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir