Pos Cihazından Çekilen Para Hesaba Ne Zaman Geçer

Kredi kartlarıyla artık 2018 yılı itibariyle nakit harcamalarının önüne geçmiş durumda. Bu kimileri tarafından olumsuz olarak görülse de kredi kartı kullanımının sektörel ve bireysel olarak bir çok avantajı bulunmakta. Bu şeyler çabuk alışveriş imkanları, harcamanın uzun seneler sonrasında dahi online internet platformları vesilesiyle incelenmesi, vergide adalet, limit belirtme aynı yöntemde avantaj olarak karşınıza çıkabilmektedir. İşletmeler müşterilerinin kredi kartlarından ürün ücretlerini öğrenim etmek için bankalardan kiraladıkları pos cihazlarını kullanırlar.

Satın alan kredi kartını pos cihazına yerleştirildiğinde işletme yetkilisi ürünün fiyatını girer ve müşteriden şifre tasdiki ister. Ürün fiyatını göre müşteri tasdik verdiği takdirde kredi kartı şifresini girer ve ücret müşteriden işletmenin hesabına geçmiş olur.

Pos Cihazından Çekilebilen Para İşletme Hesabına Çabuk Yatar Mı?

Bu işlem ve süreç bankaya gore değişse de bazı standartlar mevcuttur. Bankalar pos cihazı müşterilerini iki kola ayrılmış durumdalar. Blokesiz çalışan ve blokajsız çalışan müşteriler. Bu tip çalışma şekli düşük komisyon oranları sebebiyle işletmeler için çok avantajlıdır fakat bir şekilde nakit ihtiyacı sebebiyle bloke işletme tarafınca delinirse, banka parayı yüksek komisyon oranları ile işletmeye aktarılacaktır. Bu noktaya özellikle dikkat etmekte ve blokeyi delmemekte yarar var.

Blokesiz çalışan pos cihazı sahiplerinde ise yine banka ile yapılan anlaşmaya nazaran para hesaba yattığı anda kullanım hakkı doğar. Bu Türk bankaları açısından genelde 1-4 iş günü içinde değişmektedir.

Şahıs Şirketi Nasıl Açılır? Harcamaları Nedir?

Banka kartlarına göre komisyon oranı değişmiş olur mu?

Komisyon oranı bütün bankalarda aynı değildir. Siz A bankasından pos aygıtı almışsanız ve satın alan B bankasının kredi kartını kullanarak ödeme yapıyor ise bu sizin daha azca kazanmanız anlamına gelecektir. Bu oran farkları çok büyük olmamakla birlikte %1 ile %1.1 arasındaki fark kadardır. Bu oran farkı yine anlaşmalı olduğunuz bankaya göre değişkenlik gösterir.

Taksitli Alışverişlerin Miktarı Bana Peşin Olarak Yatar Mı?

Banka ile anlaşmanıza göre 2 olasılık mevcuttur. Alışveriş meblağının tamamı yatabilir veya taksit taksit banka müşteriden öğrenim ettikçe size ödeyebilir. Burada ilk ihtimalde bankanın size çok daha yüksek bir komisyon çıkaracağını da hesaba katmanız gerekir.

Örnek verecek olursak, şu 1.000 liralık alışveriş üzerinden daha iyi anlamanızı sağlayabiliriz.

Bir işletme olarak güvence bankası ile çalıştığınızı varsayalım. Satın alan 1.000 liralık alışveriş yapmış olup bunu da 4 taksite böldürmek ister. 250 lira x 4 aydan = 1000 lira.

Güvence bankası size şöyle bir teklif sunar. Her ayda 240 tl olacak şekilde sana komisyonu kesintiye uğramış şekilde 4 ay içinde toplam 960 tl ödeyebilirsin ya da bu parayı çabucak istersen alışverişin olduğu günün ertesi olan gününde 920 tl olacak şekilde ödeyebilirsin.

Pos Cihazından Yapılan Ödemeleri İade Edersem, Banka Bana Harcama Çıkarır Mı?

Müşteriniz satın almış olduğu ürünü geri vermek isteyebilir, bu onun kanuni bir hakkıdır. Bu gibi durumlarda banka bunun faturasını size keser ve komisyon öğrenim eder. Her bankanın komisyon oranları organik olarak farklıdır.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir