Orta Ve Düşük Kredi Notuna Acil Para Veren Bankalar

Orta ve düşük kredi notuna sahip olan kişilere para veren bankalar genel olarak belirli şartlar aramaktadır. Bankalar risk notu bulunan kişilerden genel olarak kefil veya teminat istemektedir. Özellikle düşük kredi notuna sahip olan kişilerin en az bir adet kefil göstermesi gerekmektedir. Bankaların aradığı kefil şartları ise şu şekildedir;

  • Bankaya kefil gösterilecek olan kişinin kredi notunun yüksek olması ve mevcut herhangi bir kredi ödemesi olmaması gerekmektedir.
  • Kefil gösterilecek olan kişinin evli olması durumunda, kişinin eşinin üzerinde ev muavafakatanamesi olmaması gerekmektedir, evli olan kefillerin eşlerinin yazılı izin beyanının bulunması gerekmektedir.
  • Krediye kefil olacak olan kişinin kredi tutarının aylık taksitini ödeyebilecek kadar bir gelir kazanması gerekmektedir.
  • Kefil olacak olan kişinin en az altı ay boyunca sigortalı bir şekilde çalışmış olması gerekmektedir.

Kefiller için aranan şartlar bütün bankalarda aynı olmaktadır. Bazı bankalar gerekli gördüğü durumlarda ek olarak belge isteme talebinde bulunabilmektedir. Belirli bankalar kişilerden iş gören kefil talebinde de bulunabilmektedir.  Bankalar kişilere kredi vermeden önce kişilerin kredi notunu, sicilini ve gelir yöntemini incelemektedir. Kişilerin krediyi geri ödeyebilecek bir durumda olması gerekmektedir. Orta ve düşük kredi notuna sahip olan kişiler kefil yerine, teminat gösteriminde de bulunabilirler. Bankalar teminat gösteren düşük kredi notu bulunan kişilere daha kolay kredi verebilmektedir. Bankalar güvence olarak taşınamaz mal tapusu kabul etmektedir. Banka ipotek olarak alacağı mülkün, kendi şartlarına uygun olup olmadığına da bakmaktadır. Mülkün uygunluğu için banka eksper görevlendirmektedir. Eksper değerlendirmesine göre mülke bir fiyat biçilmektedir ve kişiye kredi verilip, verilmeyeceği kararlaştırılmaktadır. Güvence koşulları ise şu şekildedir;

Kişiler teminat olarak konut, ev veya villa gösteriminde bulunmaları durumunda mevcut olan konutun en az yüzde sekseninin yapılmış olması gerekmektedir.

Gösterilecek olan mülkün tapu üzerinden konut olarak geçmesi gerekmektedir, evin üzerinde kat mülkiyeti ve kat irtifakı bulunmaması gerekmektedir.

Teminat olarak gösterilecek olan malın sahibinin kredi çekecek olan kişinin olması gerekmektedir, birinci derecek akrabaların mal varlıkları teminat olarak kabul edilmemektedir.

Teminat olarak gösterilecek tapunun eş tarafından onaylanması ve yazılı olarak beyan etmesi gerekmektedir, eşlerin onaylamadığı tapular teminat olarak kabul edilmemektedir.

Acil Para Veren Bankalar Hangileridir?

Orta ve düşük kredi notuna sahip olan kişilere Akbank gelir belgesiz kredi vermektedir. Acil nakit ihtiyacı bulunan kişilere Akbank 40.00 Türk Lirasına kadar kredi limiti tanımaktadır. Akbank kişilere en fazla 40.000 Türk Lirasına kadar ihtiyaç kredisi tanımaktadır, kişiler kefil veya teminat göstermeden Akbank üzerinden kredi talebinde bulunabilirler. Akbank üzerinden kredi alacak olan kişiler 60 ay vade ile birlikte %1,49 faiz oranı üzerinden kredi alımında bulunabilirler. Orta ve düşük kredi notuna sahip olan kişilere kredi veren diğer bankalar ise şu şekildedir;

TEB kredi notu düşük olan kişilere kefilsiz, gelir belgesiz kredi vermektedir, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olmayan kişilere TEB 5.000 Türk Lirasına kadar kredi vermektedir, TEB 5.000 Türk Lirası değerinde ki ihtiyaç kredisini sadece internet üzerinden başvuruda bulunan kişilere verebilmektedir.

Orta ve düşük kredi notuna sahip olan kişiler Burgan Bank üzerinden gelir belgesiz ve kefilsiz kredi alabilirler, Burgan Bank internet üzerinden başvuruda bulunan kişilere 60.000 Türk Lirası değerinde kredi vermektedir ve bu krediyi 60 ay vade ile geri ödemesini almaktadır.

Odeabank düşük ve orta gelirli kişilere kefilsiz ve gelir belgesiz kredi vermektedir, kişiler Odeabank internet sitesi üzerinden başvuru yaparak kredi alımında bulunabilirler, Odeabank üzerinden kredi alacak olan kişiler için belirli bir üst limit bulunmamaktadır.

 

ilginizi çekebilir

2021 PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle PTT engelli kredisinden faydalanmak için 2022 engelli maaşına sahip olmak gerekmektedir. PTT üzerinden parayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir