2021 Ölüm Aylığı Şartları Ve Gerekli Belgeler

Ölüm aylığı, gerekli şartları taşıyan ölen kişinin resmi nikahlı eşine, çocuklarına ve anne babasına bağlanmaktadır.

Ölüm Aylığı Bağlanabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Öncelikle ölüm aylığı ilk şartı ölen kişinin 5 yıla kadar sigortalı olması gerekmektedir. Eğer 5 yıllık sigortası yoksa maalesef ölen kişinin ailesine maaş bağlanamaz. Ve toplamda 900 günlük pirim gününün dolmuş olması gerekmektedir, dolmamışsa ailesinin maaşı alması imkansızdır. Eğer ölen kişi ölmeden önce yaşlılık veyatta malullük maaşı alıyor ise, öldükten sonra da bu maaş ailesine bağlanabilmektedir.

Ölüm Aylığı Oranları

Vefat eden kişinin anne ve babası, eşi ve çocukları için belirlenmiş farklı oranları vardır. Mesela eşinin tekrar evlenmiş olması, çocuklarının sayısı ve eşinin çalışıyor olup olmaması ölüm oranlarını belirlemede büyük bir etkendir.

Ölüm Aylığı Oranları Nelerdir?

Ölüm Aylığı Nasıl Alınır

Vefat eden sigortalının dul eşine maaşın %50’si verilmektedir. Eğer vefat eden sigortalının çocuğu yok ise eşine maaşın %75’i verilmektedir. Vefat eden sigortalının çocuğu yok ise ve eşi çalışıyor ise maaşının %50’si verilmektedir. Eğer vefat eden kişinin çocuğu var ise ve eşinin yanında çalışmayarak duruyorsa eşe %60, çocuğa ise %30’u verilmektedir. Vefat eden sigortalının dul eşinin yanında iki tane bakmakla yükümlü olduğu çocuğu varsa eğer devlet maaşın %50’sini eşe, %25’lik olarak da her iki çocuğu bölerek vermektedir. Vefat eden sigortalının bekar ya da dul kızı var ise devlet maaşın %25’ini vermektedir. Ya da tek bir tane kızı var ise devlet maaşın %50’sini vermektedir. Eğer vefat eden sigortalının anne ve babası çalışmıyorsa ve 65 yaş üstündeyseler, devlet maaşın %25’ini vermektedir.

Dul Eşe Maaş Bağlanma Ve Bağlanan Maaşın Kesilme Durumu

Dul eşe maaş bağlanabilmesinin en önemli şartı vefat eden kişiyle resmi nikahının olmasıdır. Eğer vefat eden kişiyle öldüğü zaman da resmi nikahı yoksa bu maaşı alması imkansızdır. Ölüm ardından eğer resmi nikah varsa, çocuklarının olması ve çalışıp çalışmadıklarına bakılarak farklı yüzdeliklerle ölüm aylığı almaya hak kazanmaktadırlar. Eğer dul eş başka birisiyle evlenirse ancak o zaman ölüm aylığı kesilmektedir.

Vefat Eden Sigortalının Çocuklarına Maaş Bağlanma Ve Kesilme Durumu

Vefat eden sigortalının ölümü halinde çocuklarının ölüm aylığı alabilmesi için kanun ve yönergelerde bazı şartlar bulunmaktadır. Çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, çocuğun evli olup olmadığı, çocuğun eğitim durumu, çocuğun malullük durumu, çocuğun yabancı bir ülke de çalışıp çalışmadığı göz önünde bulunan şartlardandır.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereye Ve Ne Şekilde Yapılır?

Ölüm aylığı başvurusu yapacak olan kişi SGK Kurumuna başvurmalıdır. SGK Kurumlarının hazırlamış olduğu tahsis talep dilekçesi ile başvurularını yapmaları gerekmektedir.

ilginizi çekebilir

2021 Muhtaç Aylığı Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

 Muhtaç aylığı, yoksulluk belgesine sahip olunması şartı ile verilen bir maaştır. Bu maaşa haiz olabilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir