Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

Ölüm, kavram olarak herkesin içini sızlatan bir durum olsa da herkes için kaçınılmaz bir durumdur. Hayatın koşturmacası içinde ölüm insanları aklına pek gelmez. Fakat ani ya da bir hastalık sorucu ölümler olabilir. Bu durumda ölen kişinin arkasında kalan, bakmakla yükümlü olduğu kişiler için hayatın devam etmesi gerekir. Ölen kişinin sigortalı ya da emekli olduğu durumlarda maaşı eşine ya da çocuklarına bağlanabilir. Bu hak hem kadın hem de erkek için geçerlidir. Kendi maaşı olmayan kadın ve erkek eşi öldüğünde onun maaşından yararlanabilir. Eğer kadın ve erkek farklı kurumlardan maaş alıyorsa, ölüm durumunda iki kurumdan da maaş alabilir. Bu durumda yapılması gerekenleri merak edenler için, ölen kişinin emekli maaşı eşine nasıl bağlanır? Konusunu araştırdık. Ölümün yaşandığı zor zamanlarda bu konularla ilgilenmek zor gelebilir. Bu durumda sizin için araştırma yapacak ve işlemleri gerçekleştirecek bir yakınınızdan yardım almanız daha doğru olacaktır.

Ölen kişinin maaşının bağlanabilmesi için en az 5 senelik sigortalı olması gerekir. Toplamda en az 900 gün prim birikmesi olmalıdır. Yaşlılık, malullük ya da ölüm durumlarında toplam en az 1800 gün priminin ödenmiş olması gerekir. Bu şartlar sağlandığı taktirde ölen kişinin emekli maaşı eşine bağlanır. Ayrıca ölümden sonra kalan eş ve çocuklar varsa, hepsi aynı anda maaş için başvuru yapamaz. Maaşı kim alacaksa onun başvuru yapması işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Ölen Kişinin Emekli Maaşının Eşine Bağlanması İçin Yapılması Gereken İşlemler

Maaş kime bağlanacaksa, kendi yas döneminden sonra yani kendini ne zaman hazır hissederse işlemlere başlayabilir. Yas dönemi uzun süren ve işlemlerle uğraşmak istemeyenler için geçen süreler kadar geri ödeme yapılır. Bu nedenle geç müracaat bir sorun oluşturmaz. Ölen kişinin emekli maaşı eşine nasıl bağlanır? Maaşın bağlanabilmesi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na bizzat maaş bağlanacak kişi dilekçe ile müracaat etmelidir. Başka bir yakınının ya da akrabasının gitmesi işlemlerin yapılmasını engeller. Ölüm aylığı kime bağlanması isteniyorsa, onun belirtildiği dilekçe yazısı yazılmalıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi ölüm aylığı aynı anda birkaç kişiye bağlanamaz. Bu seçimi eş ve çocuklar kendi arasında yapmalıdır. Verilen dilekçede mutlaka ikamet adresi ve TC kimlik numarası bulunmalıdır. Eksik bilgiler işinizin uzamasına neden olur. Nüfus kayıt örneğine göre uygun olarak doldurulan katılım ilanı da Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmelidir. Vefat eden kişinin ölüm belgesi hastaneden alınmalıdır. Vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır.  Bu nüfus müdürlüğünden ya da e-devlet üzerinden kolayca alınabilir. Son dönemde çekilmiş olmak şartı ile 3 adet vesikalık fotoğraf da teslim edilmelidir. Eski fotoğraflar ve kişinin kendi hali ile büyük değişiklik olan fotoğraflar kabul edilmez. Son olarak doldurulan kimlik araştırma belgesi ile tüm yapılması gereken işlemler tamamlanır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belgeler incelenir ve uygun bulunursa maaş ölen kişinin eşine bağlanır. Bu başvurunun sonucu genelde 30 iş günü içinde belli olur. Ölen kişinin emekli maaşı eşine nasıl bağlanır? Sorusundan sonra en çok sorulan soru bu maaşın ne oranda bağlanacağıdır. Vefat eden kişi sigortalı ise eşine maaşının %50’si bağlanır. Ölen kişinin çocuğu yoksa bu oran %75 olarak değişmektedir. Çocuklara ise %25 oranında maaş bağlanır. Fazla çocuk var ise bu oran %100’ü geçemeyeceğinden, bu oranlar arasında indirim yapılarak maaş bağlanır. Çünkü bağlanacak maaş ölen kişinin toplam maaşını geçemez.

 

 

ilginizi çekebilir

2021 PTT Süt Parası Emzirme Ödeneği Sorgulama İşlemleri

Süt Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir? 4B kapsamındaki çalışanlar, SSK’lı sayılmaları nedeniyle süt parası ödeneğinden yararlanabilirler. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir