Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma Koşulları Nelerdir

  • Ölen babadan maaş alınabilmesi için babanın toplumsal bir güvencesinin olması gerekmektedir.
  • Ölen babanın çocuklarının babanın maaşı üzerinde hak sahibi olabilmeleri için çocukların da devlet memuru olması gerekir.
  • Hiçbir koşul gözetmeden 18 yaş altı çocuklar yetim aylığı alırlar. Babanın evladı kız ise evlenmediği sürece babasının maaşını ölene kadar alabilmektedir. Eğer kız çocuğu evlenirse babasının maaşını alamaz. Boşanan kız çocukları tekrar başvurarak babalarının maaşlarını alabilirler.

Bir kişinin babası vefat ettiyse istenilen koşullar yukarıdaki gibidir. Bu şartları sağlayan kişiler babalarının vefatından sonra gerekli belgeler ile birlikte Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirler. Kısa sürede babalarının maaşı kendilerine bağlanacaktır.

Maaş Bağlanması

  • Vefat eden şahsın sosyal güvenlik kurumunda güvencesinin olması gerekmektedir.
  • Ölen kişinin maaşı öncelikle eşine bağlanır. Eşin ölümünden sonra ise çocuklar arasında paylaşılmaktadır.
  • Ölen kişinin çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için ölen kişinin emekli olmasına gerek yoktur. Eğer 900 gün SSK primi yatırılmışsa ya da 1800 günlük bağkur primi yatırılmışsa çocuklara yetim maaşı bağlanacaktır.

Ölen Babanın Dul Kızının Babasının Maaşında Hak İddia Etmesi

Ölen kişinin kızı eğer dul ise babasının maaşı üzerinden hak iddia ederek yetim aylığı alabilmektedir. Yukarıda belirtilen şartlar sağlanmış ise ve merhumun kızı evli değil ise babasının maaşı üzerinde hak iddia edebilir. Vefat eden babanın kızına kızı tekrar evlenene kadar maaş verilmeye devam edecektir. Kızın tekrar evlenmesi durumunda babasının maaşı üzerindeki hakkını kaybetmiş olur. Tekrar boşama durumu olursa merhumun tekrar yetim aylığı almaya hak kazanır.

Ölen babadan kızına ne kadar maaş kalacağı her zaman merak edilen bir sorudur. Yetim aylığı alacak kişi tek çocuksa maaş üzerinde hak iddia edecek başka kardeş yoksa yetim aylığı alacak kişi babasının maaşının yarısını her ay alacaktır. Burada babanın ne kadar maaş aldığı önemli değildir. Babanın maaşı ne kadar olursa olsun kızına yüzde ellisi ödenmektedir.

Merhum kişinin eşi hala hayatta ise ya da maaş üzerinde hak sahibi olan başka çocuk varsa bu maaş yüzde yirmi beşe düşmektedir.

Yetim Aylığı Başvurusu

Yetim aylığı başvuruları ölen kişinin toplumsal güvencesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ölen kişi Bağkurlu ya da SSK’lı ise bağlı bulunduğu Toplumsal Güvence Kurumuna yetim maaşı için başvuru yapılır. Eğer ölen kişi devler memuru ise bu sefer Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapılmaktadır.

Yetim aylığı başvurusunda bulunan kişilerden bazı evraklar talep edilmektedir.

İki Ebeveynden Yetim Maaşı Alınması

Anayasanın 5510 maddesine göre kimse hem annesinden hem de babasından aynı anda yetim maaşı alamaz. Bu gibi durumlarda bağlanan yetim maaşlarının oranları düşmektedir. Bunun için de bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar arasında merhumun belirli bir süre SGK primlerini ödemesi gerekmektedir.

ilginizi çekebilir

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2021 Harç Tutarları ve Atmler

Belirlenen mevzuatlara göre kimlik kaybetme işlemin de herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak kimliğini kaybeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir