2021 Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar?

Ülkemizde devlet tarafından öksüz ve yetim vatandaşlara yaşamlarını sürdürebilmeleri için belirli bir miktar ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme ile ilgili vatandaşların geçinecekleri bir tutar olmasa da devletin onlar için ayırdıkları bir ödeme tutarıdır. Annesi ya da babası ölmüş, çocuklara verilen bu yardım yetkili kurumlar tarafından belirlenen bir tutardır.

Devlet tarafından verilen öksüz yetim yardımları ile vatandaşların bir bakıma rahat yaşam sürdürmesi amaçlanmaktadır. Toplumsal olarak devletin ilkesi gereği öksüz ve yetim vatandaşların eğitimlerini tamamlamaları için de bu yardım bir destek amacı ile ödenmektedir. Aynı zamanda genel olarak temel ihtiyaçların karşılanmasını da sağlar.

Öksüz ve yetim aylıkları açıklandığı kadarı ile aylık 100,00 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler genel olarak iki aylık şekilde yapılmaktadır. 200,00 TL olarak öksüz ve yetimler aylıklarını PTT aracılığı ile almaktadır. Devlet bu ödemeler için ayrı bir fon oluşturmuştur. Her yıl bu rakam güncellenir. Ayrıca yıl içerisinde bu hakkı alma durumunda olan kişiler ise nüfus müdürlüğü bilgilerinde göre güncellenir. Kız çocukları evlenene kadar, erkek çocukları ise 18 yaşına kadar bu aylık ödemelerini almaktadır.

Öksüz ve Yetim Aylığı Nedir?

Devlet yardımları arasında yer alan öksüz ve yetim aylığı erkek ve kız çocukları için geçerli olan bir ödemedir. Aylık olarak adlandırılmasına rağmen 2 aylık olarak ödenmektedir. Genel olarak annesi ve babası vefat etmiş kişilere ödenmektedir. Buradaki ilk kural erkek çocuklarında 18 yaşına kadar ve kız çocuklarında ise evlenene kadar şeklindedir. Çocukların eğitim hayatlarının devam etmesi adına devlet tarafından verilen bir yardımdır.

Öksüz ve Yetim Aylığı Alma Şartları

-Öksüz ve yetim çocuğun 18 yaşını doldurmamış olması,

-Evlenmemiş bekar olması,

-Anne ya da babalarından ikisinin de ya da bir tanesinin vefat etmiş olması,

-Kişilerin belirli bir kuruluşun koruması altında olmaması,

-2022 sayılı kanundan dolayı kişinin herhangi bir ödeme alınmıyor olması,

-Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan alınmıyor olması,

-Son olarak ise 3294 sayılı kanun uyarınca ilgili kişilerin kurul kararı ile bu yardıma ihtiyacının olduğunun belirlenmesi,

Bu şartlara uyan kişiler gerekli başvurularını yaparak ilgili yardımdan alabilirler.

Öksüz ve Yetim Aylığı Hangi Hallerde Kesilir?

Öksüz ve yetim aylığını alan kişilerin aşağıdaki halleri söz konusu olduğunda aylık ödemeleri otomatik olarak kesilir. Fakat bazı durumlarda sistem ödeme yapsa bile bir süre sonra geri iade talep edilir. Bu haller;

-Kişilerin kız çocuğu olma durumlarında evlenmelerinde,

-Erkek çocuklarında ise 18 yaşına girme durumunda,

-Kişilerin sigortalı olarak bir işe başlanması hallerinde,

Bu hallerin herhangi biri tespit edildiğinde ilgili öksüz ve yetim aylığı ödemesi iptal edilir. Bu gibi yardım ödeme şartların kişilerin nüfus ve SGK kayıtları karşılaştırılarak devam etmektedir.  

ilginizi çekebilir

2021 Muhtaç Aylığı Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

 Muhtaç aylığı, yoksulluk belgesine sahip olunması şartı ile verilen bir maaştır. Bu maaşa haiz olabilmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir